Robotika.lt

Roboto kailyje – robotai ir žmonės mokosi vieni iš kitų

Robotika.lt 4 rugsėjo, 2013 Robotai humanoidai
Įsijausdami į kieno nors kito kailį, galime geriau jį suprasti. Dabar ta pati idėja bandoma pritaikyti ir robotų bei žmonių tarpusavio santykiuose, siekiant geresnių komandinio darbo rezultatų.
Kaip teigia Julie Shah, aeronautikos ir astronautikos profesorė-asistentė iš Masačiuseco Technologijų Instituto – robotai vis plačiau naudojami gamybos pramonėje, todėl žmonės su jais susiduria ir dirba dažniau ir dažniau. Nors daug pastangų dedama į tai, kaip užtikrinti darbo saugą, kai kartu darbuojasi žmogus ir robotas, tačiau vis daugiau dėmesio skiriama žmogaus ir roboto darbo efektyvumo didinimui.
„Žmonės nėra robotai, jie kiekvieną kartą neatlieka savo veiksmų identiškai“,- sakė Shah. „Taigi, žmogui ir robotui bendradarbiaujant, atsiranda nesuderinamumų.“
Viena įdomiausių tyrimo krypčių, norint robotus priversti geriau bendradarbiauti su žmonėmis, yra paremta interaktyvia apdovanojimo (atlygio) sistema, kurioje žmogus-treneris kiekvieną kartą, kai robotas atlieka užduotį, pateikia pozityvų arba negatyvų atsaką.
Vis dėlto studijos rodo, jog žmonėms nepakanka pagyrimų ir papeikimų, norint, kad jie geriau bendradarbiautų. Taigi Shah ir studentas Sefonos Nikolaidis pradėjo tirti, kokios yra geriausios komandinio darbo skatinimo priemonės. Viena tokių – kryžminė treniruotė, kurios metu komandos nariai apsikeičia rolėmis. „Tai leidžia žmogui geriau suprasti, kaip jo veiksmai veikia bendradarbį ir kaip bendradarbio veiksmai veikia jį“,- teigė Shah.
Kad robotas gebėtų dalyvauti rolių apsikeitimo eksperimentuose, tyrėjai pirma turėjo sukurti naują algoritmų sistemą, kuri leistų robotams mokytis iš šios patirties. Taigi jie modifikavo jau esamus pagelbėjamuosius/mokomuosius algoritmus, kad robotas gebėtų perprasti informaciją ne vien tik stebėdamas pozityvius ir negatyvius žmogaus atsakus, bet taip pat ir iš demonstracijų. Todėl stebėdamas jo darbą atliekantį žmogų, robotas perprato, kaip ir jam geriau atlikti šią užduotį.
Tyrimai parodė, kad kryžminė treniruotė kur kas labiau padidino bendro žmogaus ir roboto darbo laiką, palyginus su vien apdovanojimų sistema. Šis rodiklis padidėjo 71 procentu. Jie taip pat nustatė, kad laikas, kurio metu žmogus nieko neveikė (laukdamas kol robotas atliks savo darbą) sumažėjo 41 proc. Taip pat nustatyta, kad kryžmines treniruotes atlikę robotai, kur kas geriau prognozuodavo savo žmogiškųjų bendradarbių veiksmus.
Galiausiai žmonės dalyvavę kryžminėse treniruotėse teigė, jog robotai kur kas geriau vykdė jiems paskirtas užduotis nei tie, kurie dalyvavo apdovanojimo sistemos pratimuose. Taip pat išaugo pasitikėjimas robotu. „Tai pirmas įrodymas, jog žmogaus ir roboto gebėjimas bendradarbiauti padidinamas, kai žmogus ir robotas apsimaino savo rolėmis, panašiai, kaip ir žmonių komandinio darbo treniruotėse“, – teigė Nikolaidis.
Shah mano, jog gebėjimas bendradarbiauti gali būti pasiektas didesniu abiejų pusių (roboto ir žmogaus) įsitraukimu į kryžminės treniruotės procesą. „Kuomet žmogus robotą treniruoja apdovanojimų sistemos būdu, tam yra tik vienas kelias: žmogus sako „geras robotas“ arba „blogas robotas“ ir tai yra vienintelis būdas perduoti informacijai“, – teigė Shah. „Bet mainantis rolėmis, žmogus kur kas geriau perpranta roboto veikimą ir geriau prognozuoja jo veiksmus, tai leidžia siekti našesnių komandinio darbo rezultatų.“ Gebėjimas įsijausti į vienas kito rolę, ne tik padidina darbo našumą, bet ir leidžia žmogui į robotą pažvelgti socialiai. Dėl to padidėja žmogaus pasitikėjimas mašina.

Originalus straipsnis: http://www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130211104526.htm



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *