Robotika.lt

Kiborgai tampa realybe: sukurtas pirmas biologinis procesorius

Delfi.lt 30 gruodžio, 2015 Robotai mokslui

Amerikiečių mokslininkai sukūrė pirmą pasaulyje procesorių, maitinamą elektros srove, kurią gamina biologiniai procesai gyvame organizme, rašo „Gizmag“.

Inžinieriai ir mokslininkai jau seniai suka galvas, kaip galima būtų sukurti tikrus kiborgus – gyvus organizmus, kuriuose veikia implantuoti mikroprocesoriai. Visgi pirma kliūtis, su kuria jie susiduria – tai maitinimo šaltinis, kurį reikėtų kažkaip įkrauti. Neseniai Kolumbijos universiteto (Niujorkas) inžinieriams pavyko panaudoti biologinio proceso metu pagamintą energiją mikroschemai maitinti. Pasak tyrimo komandos vadovo profesoriaus Keno Shepardo, tai pirmas sėkmingas bandymas atskirti konkretų biologinį procesą ir panaudoti jo sukuriamą elektros srovę maitinti procesorių.

Mokslininkų sukurta sistema geba „paimti“ energiją iš biologinio pasaulio „elektros perdavimo tinkluose“ dirbančios adenozino trifosfato (ATP) molekulės. ATP perneša cheminę energiją iš vienų gyvų ląstelių į kitas – ši energija būna sukurta tokių procesų, kaip fotosintezė ar ląstelių kvėpavimas, o panaudojama ji mechaniniams procesams maitinti, pavyzdžiui, ląstelių dalinimuisi ar raumenų susitraukimas.

Kolumbijos universiteto mokslininkai sukūrė dvigubą lipidų membraną, kurioje esantys joniniai siurbliai padeda paimti energiją iš ATP ir paversti ją elektros srove. Svarbus aspektas yra tas, kad šis eksperimentas parodė, jog tokiai energijos gamybai nereikia panaudoti gyvų ląstelių – užtenka tik mažesnių biologinių komponentų, tokių kaip ATP.
Šis atradimas atveria naujus horizontus biologinių ir elektroninių procesų sujungimui. Pirmą kartą sukurta galimybė panaudoti gyvų organizmų biologinius procesus elektroniniams procesams leis pradėti gilesnį bendradarbiavimą tarp šių mokslo sričių. Pasak profesoriaus K.Shepardo, dabar jo vadovaujami mokslininkai ieškos būdų, kaip sumažinti šį bio-procesoriaus hibridą ir kaip sustabdyti biologinio irimo procesus, kurie sutrumpina jų sukurto „mechanizmo“ veikimo laiką.


delfi.lt


Žymos:

Facebook komentarai


Komentarai (1)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *