Robotika.lt

Protingas namas! Kas tai?

Robotika.lt 17 liepos, 2013 Namų robotai
Jūs peržengiate savo namų slenkstį: įsijungia šviesa, apšviesdama tobulai švarius kambarius, iš virtuvės sklinda vakarienės kvapas, o televizorius įjungia jūsų mėgstamą laidą… Argi tai ne rojus? Turbūt neatsiras nei vieno žmogaus, kuris nenorėtų atsisakyti visų kasdieninių buitinių darbų ir patikėti juos mašinoms. Ar tai įmanoma?

Galima sakyti, kad taip. Kadangi apie būstą, kuris rūpintųsi žmogumi, o ne atvirkščiai, jau pradėta galvoti prieš 40 metų. Vienu iš pirmųjų žingsnių link naujų technologijų tapo struktūrizuotos kabelinės sistemos, kurios transliuodavo daugybę programų tik per vieną kabelį. Žinoma, tokias sistemas pradžioje galėjo įsigyti tik pasiturintys žmonės. O dabar kas antras iš mūsų gali mėgautis kabelinių televizijų teikiamais privalumais.

Tačiau šiais laikais protingas namas atlieka gerokai sudėtingesnius dalykus. Tai protingas būstas, kuris mąsto ir keičia savo darbo algoritmus atsižvelgdamas į konkrečias sąlygas. Visos inžinerinės sistemos, esančios protingame name, yra susijusios viena su kita ir bendru valdymo centru. Žmogus, paspaudęs tik vieną mygtuką, duoda komandą, pavyzdžiui, uždaryti vartus garaže, o automatika pakeičia inžinerinių sistemų ir elektroninių prietaisų darbo režimą – vienu metu užgęsta šviesa ir įsijungia signalizacija.

Protingas namas

Robotai ateities namuose

Šiandieną jau nieko nenustebinsi buityje naudojamais robotais. Daugelio žmonių namuose galima sutikti tokius robotizuotus įrenginius kaip robotą-siurblį, vejapjovę, langų valytoją, robotą, plaunantį indus, gaminantį valgį ir pan. O futurologai prognozuoja, kad visus buitinius darbus androidai atliks jau 2020 metais. Žinoma, kol kas tai sunku įsivaizduoti, tačiau ateityje viskas atrodys kitaip. Juk jau dabar turime puikių robotų-pagalbininkų pavyzdžių. Todėl galima drąsiai teigti, kad futurologų prognozės išsipildys.

Dabartiniais laikais labai populiarūs yra robotai-siurbliai. Jie valo grindis ir yra autonominiai – savarankiškai juda patalpoje, nusistato maršrutus, aptinka ypač nešvarias vietas, pasikrauna ir t.t. Robotai-valytojai tampa vis intelektualesni, o jų kaina prieinama daugeliui žmonių. Todėl labai tikėtina, kad greitu laiku robotai-siurbliai atsiras kiekvienuose namuose.

Robotai ne tik valo mūsų namus, bet ir rūpinasi jų saugumu. Saugotojai – ypatinga buitinių robotų kategorija. Jų paskirtis – stebėti namų aplinką ir apie tai pranešti šeimininkui. Vienas iš tokių robotų, 2002 metais Japonijoje sukurtas robotas drakonas-saugotojas Banryu. Jame yra integruoti standartiniai judesių ir garso davikliai ir įrenginys, padedantis atpažinti kvapus. Kūrėjai teigia, kad šio įrenginio dėka robotas gali ne tik sulaikyti vagis, bet išgelbėti namus nuo gaisro.

Vis tik kai kurie žmonės mano, kad specializuoti robotai-saugotojai nėra jau tokie ypatingi. Kadangi stebėti namus gali ir robotai-sekretoriai. Jie taip turi įtaisytas videokameras ir prieigą prie interneto. Be to, elektroninis referentas gali patikrinti paštą, atsakinėti į telefono skambučius ir t.t.

Iš esmės, visi šie robotai yra asmeninių robotų – individualių pagalbininkų prototipai, kurie turi padėti savo šeimininkui ir vykdyti bet kokius jo nurodymus. Tokio roboto pavyzdys – daugeliui gerai žinomas asmeninis robotas – androidas Asimo. Šis robotas atlieka daug funkcijų: jis vaikšto, moka užlipti ir nusileisti laiptais, atpažįsta žmones iš veidų ir balsų, supranta gestus ir žodžius. Asimo puikiai dera prie protingo namo architektūros, kadangi jis gali prisijungti prie vietinio pastato tinklo, priiminėti svečius, bendraudamas su jais per vidinę ryšio sistemą, ir pranešinėti kas atėjo. Jei šeimininkas nuspręs priimti svečius, androidas atėjusiems atidarys duris ir mandagiai palydės juos svetainę.

Robotai šiuolaikiniuose namuose

2006 metais Bilas Geitsas išspausdino straipsnį „Robotas kiekvieno namuose“. Jis pareiškė, kad maždaug po 30 metų į pagalbą namų šeimininkėms ateis robotai. „Microsoft“ įkūrėjas savo straipsnyje rašo su kokiomis problemomis susidurs žmonės, kai jų namuose atsiras robotizuoti pagalbininkai: pirmiausia visa žmonija ir ją supanti aplinka turi būti anksto pasiruošę tokioms permainoms ir susipažinę su robototechnika, kitaip robotai negalės efektyviai atlikti savo funkcijų.

Iš tikrųjų, viena iš pagrindinių vis labiau besivystančių ir žaibo greitumu plintančių protingo namo technologijų problemų yra daugelio namų architektūra ir patalpų išplanavimas. Juk robotas aplink save turi turėti pakankamai erdvės, kad galėtų niekieno netrukdomas laisvai judėti. Žinoma, šią problemą bandoma kažkokiu būdu spręsti. Tačiau kol kas tai tėra tik idėjos, siūlančios pakeisti gyvenamų patalpų infrastruktūrą, kad robotai galėtų patogiai gyventi tarp mūsų.

Vieną iš galimų sprendimų pasiūlė Londono Karališkojo menų koledžo studentas-dizaineris Diego Trujillo-Pisanty. Jis uždavė klausimą, kaip pritaikyti mūsų namus robotams, panaudojant minimaliausius architektūrinius pakeitimus. Atsakymas pasirodė gana paprastas – optinės etiketės. Pavyzdžiui, jas galima būtų prilipdyti ant patalynės, kurių dėka mašina iš karto suprastų, kaip teisingai pakloti lovą.

Protingas namas 1

Taip pat specialias žymeles galima priklijuoti ant spintelės virtuvėje ir stalo krašto – taip robotas galėtų lengviau orientuotis patalpoje.

Protingas namas 2

Virtuvinius įrankius taip pat prireiktų modifikuoti: prie puodelio pritvirtinti dar vieną ąselę, pažymint ją optine žymele, o vienoje lėkštės pusėje padaryti įdubą, kad robotas galėtų ją lengvai paimti.

Protingas namas 3

Tačiau kažin ar tokie ir panašūs būsto patalpų pokyčiai suteiks mūsų namams jaukumo. Tokiems pokyčiams reikėtų ruoštis jau dabar, kadangi vėliau gali kilti daug nesusipratimų ir nepatogumų. Protingas namas skamba gražiai. Bet priprasti prie tokių radikalių permainų reikės nemažai laiko ir kantrybės.



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *