Robotika.lt

Pirmųjų robotų kūrimo istorija: JAV ir Japonija – priešai ar partneriai?

Robotika.lt 2 gegužės, 2014 Pramoniniai robotai Robotai humanoidai Robotai medicinoje Robotai mokslui
Pirmieji robotai-žaislai pradėti gaminti po Antrojo Pasaulinio karo. Daugelis rašytojų kūrė kūrinius, kuriuose herojai buvo ne vien tik žmonės, bet ir robotai. Skaitytojai tiesiog dievino mokslinę fantastinę literatūrą, kurioje vaizdžiai buvo pasakojama apie tai, kokia gali būti ateitis. O ateitis atrodė gana įdomiai: viliojo daugybė unikalių ir nežinomų technologijų, buvo minimi robotizuoti humanoidai, gyvensiantys tarp žmonių.

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Pirmos šalys, kuriose pradėjo vystytis ir sparčiai augti robototechnikos industrija, žinoma, buvo JAV ir Japonija. Pirmiausia pasirodė robotizuoti žaislai. O apie jų istoriją daugiausia žino Justin‘as Pinchot‘as – robotų-žaislų kolekcionierius. Pasak jo, kiekviena epocha išsiskyrė vienomis ar kitomis technologinėmis inovacijomis, atspindinčiomis įvairias žmogaus gyvenimo sferas. Pirma pasirodė automobiliai su automatine greičių dėžė, vėliau indaplovės ir skalbimo mašinos, palengvinančios šeimininkių namų ruošos darbus. Dar po kurio laiko atsirado mechaniniai pagalbininkai-humanoidai, kurie galėjo atlikti daugelį kitų funkcijų.
Kurdami robotizuotus žaislus ir amerikiečiai, ir japonai turėjo savo viziją kaip turi atrodyti robotai-humanoidai. Buvo laikomasi tos nuomonės, kad į žmones panašios mašinos turėtų būti stiprios ir galingos, taip pat protingos, kad žmogus galėtų su jomis bendrauti kaip su sau lygiu. Tačiau žaislų prototipų ir mokslinės fantastikos dėka žmonijai susiformavo aiškus vaizdas kaip turi atrodyti ir kuo gali tapti robotai. Žinoma, labiausiai visi nerimavo dėl mašinų elgesio, ar jos tikrai bus paklusnios ir vykdys žmogaus užduotis, ar nepasidarys protingesnes už žmones ir t.t.

Pirmųjų robotų kūrimo istorija

Amerikiečiai visada įsivaizdavo į žmones panašius robotus su ginklais ir aukštu intelekto lygiu, kuris gerokai viršija žmonių. Tokie pavyzdžiai gerai matomi filmuose „Terminatorius“ ir „Aš, robotas“ – dirbtinis robotų intelektas vystėsi tokiu greičiu, kad peržengė visas Azimovų sukurtas robotų taisyklių ribas. Tačiau tai tėra tik filmai ir žmogaus fantazijos vaisius. Ir nors savaime suprantama, kad bijoti nėra dėl ko, tačiau vis tiek kažkur širdies gilumoje mus visus kamuoja klausimas: „O jeigu filmai apie robotus vis tik pranašauja žmonijos ateitį?“

Pirmųjų robotų kūrimo istorija  JAV ir Japonija

Japoniški robotai-žaislai, kurie pirmą kartą pasirodė prekyboje po Antrojo pasaulinio karo, Tekančios Saulės šalies gyventojams asocijavosi su Hirosima ir Nagasaki. Kyla klausimas, kaip žaislai gali būti susiję su branduoline tragedija? Atsakymas paprastas. Tai buvo to meto reklamos įtaka: robotai puola miestą, viską naikina ir po savęs palieka griuvėsių dykumą. Tačiau, nežiūrint į stereotipus ir baimę, japoniškų žaislų gamintojai išgarsėjo tuo, kad jie pirmieji pradėjo kurti nedidelius mechaninius robotus vaikams, kuriuos dažnai pirkdavo ir pardavinėdavo amerikiečių kompanijos. Tuo pačiu metu, JAV buvo kuriami plastikiniai modeliai, tik iš išvaizdos primenantys robotus. Todėl galima drąsiai teigti, kad bet kuris to meto mechaninis robotizuotas žaislas, ženklintas Amerikoje, vis tik buvo pagamintas Japonijoje – išradingiausioje technikos ir naujovių šalyje.

Pirmųjų robotų kūrimo istorija 1Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *