Robotika.lt

Robotai, kurie laipioja sienomis (Video)

Robotika.lt 7 rugpjūčio, 2013 Robotai pramogai
Šiuolaikiniai robotai sugeba beveik viską. Tvarkyti namus, žaisti biliardą, groti muzikos instrumentais, gydyti žmones ir t.t. Visos šios užduotys robotams yra itin paprastos. Kad būtų įdomiau ir sudėtingiau, žinoma ne robotams, o patiems kūrėjams, jie sugalvojo sukurti robotus, kurie galėtų laipioti vertikaliais paviršiais.

1. Robotas, kuris laipioja viršgarsinės oro srovės pagalba

Egzistuoja keli sukibimo su paviršiumi būdai, tačiau pats paprasčiausias yra panaudojant Bernulio principą. Jo dėka galima pasiekti tokią sukibimo jėgą, kurios pakaktų paimti daiktus prie jų neprisilietus.

Tačiau nors Bernulio principas puikiai tinka daiktų pakėlimui, jis yra nepakankamai stiprus, kad galėtų išlaikyti visą robotą. Tyrėjų grupė iš Naujosios Zelandijos Kenterberio universiteto sukūrė viršgarsinę Bernulio principu veikiančią sukibimo sistemą. Jos sukibimo jėgos pakanka, kad robotas galėtų lipti įvairiais vertikaliais paviršiais.

Tokį robotą galima būtų panaudoti ir pramonėje. Viršgarsinės bekontaktinės sukibimo sistemos prekyboje pasirodys po kelių mėnesių ir kainuos kelis šimtus dolerių.

2. Vandens robotas-gekonas

Robotai sveria gana daug, todėl jiems gana sunku lipti laiptais, o tuo labiau sienomis.

Todėl, Kinijos universiteto Zhejiang tyrėjai sukūrė robotą, kuris moka judėti vertikaliais paviršiais. Lipdamas sienomis jis naudoja vienintelį būdą – vandens slėgimo jėgą.

Kad tai galėtų padaryti, robotas prisijungia prie krano su žarna. Kai tik vanduo pradeda tekėti per žarną, jo slėgis pakelia robotą į reikiamą aukštį. Robotas sukurtas pagal gekono principą – jis juda lygiai taip pat kaip ir šis gyvūnas.

Ateityje robotą-gekoną galima būtų panaudoti gaisrų gesinimui, pastatų remontavimui arba langų valymui.

3. Recon Scout robotas-šnipas, kuris moka laipioti sienomis

Tai nedidelis ir lengvas robotas, kuris nuo paskutinio modelio išsiskiria tuo, kad gali judėti vertikaliais paviršiais. Tačiau paviršius turi būti metalinis, kadangi lipimui robotas naudoja magnetus.

Toks robotas puikiai tiktų karinėse operacijose arba gesinant gaisrą. Jį galima įmesti pro langą į liepsnojantį pastatą ir pamatyti kokia padėtis yra jo viduje. Robotas jau buvo panaudotas karinėse operacijose Irake ir Afganistane.

4. Yume Robo sugeba lipti kopėčiomis

Nauji japonų robotai Yume Robo, kurie buvo pristatyti parodoje Shanghai Expo, moka laipioti kopėčiomis. Robotų judesiai panašūs į žmogaus: pirmiausia robotas pakelia kairę ranką ir aukštesnę kopėčių pertvarą, po to pakelia dešinę ranką ir taip užlipa į patį viršų.

5. ROCR labai greitai lipa sienomis

Rocr iš kitų robotų išsiskiria tuo, kad jis labai greitai juda vertikaliu paviršiumi ir nenukrenta.

Robotas sveria tik 0,5 kg, jo plotis – 31 cm, ilgis – 46 cm. Kol kas jis bus naudojamas apmokymo tikslams. Tačiau ateityje kūrėjai norėtų jį patobulinti ir naudoti kur kas rimtesniems ir naudingesniems tikslams.

6. Robotas-lipikas

Mokslininkai iš SRI International sugalvojo, kaip pagaminti polietileninę juostą, kuri laikytųsi prie sienos, naudodama nedidelius elektros impulsus ir lengvai nuslystu ja, srovei išsijungus.

SRI kūrėjai paėmė vikšrinius ratukus, apvyniojo juos plėvele ir gavo robotą-lipiką. Jis puikiai prilimpa netgi prie nelygių paviršių. Roboto plotis maždaug 2 pėdos, svoris – 4 pėdos. Jis valdomas paprastu žaidimo kontroleriu.

Šią technologiją 2008 metais sukūrė mokslinių tyrimų instituto mokslininkas Harsha Prahlad’as. Jis mano, kad tokius mechanizmus galima būtų panaudoti kaip robotus-alpinistus. Robotai galėtų užlipti į sunkiai žmogui prieinamas vietas.

7. Stickybot – robotas-gekonas

Robotų pramonėje sukurta daug robotizuotų mechanizmų, kurie atkartoja įvairių gyvūnų veiksmus. Kadangi gekonai pasižymi savo unikaliomis savybėmis, Stanfordo laboratorijos Biomimetics and Dexterous Manipulation Lab darbuotojai sukūrė robotą panašų į šį gyvūną. Stickybot gali lipti medinėmis sienomis, dažytu metalu ir netgi stiklu, naudodamas sausus klijus.

Paskutinė roboto versija naudoja naujos kartos klijus, kurie lipant į viršų padidina greitį. Nauji klijai veikia taip gerai, kad jau kuriama nauja sistema sulig žmogaus ūgiu – Z-žmogus. Projektas Z-žmogus galėtų padėti žmonėms lipti vertikaliais stikliniais paviršiais be sudėtingos įrangos.

8. Besikarstantis robotas C-Bot

Remdamiesi bionika kūrėjai sukūrė roboto prototipą C-Bot, kuris kaip pavyzdį naudoja gekono kojas ir gali lipti sienomis be jokių pašalinių lipnių medžiagų. Nors kojos ir neatrodo kaip tikros plaukeliais padengtos gekono kojos, tačiau jų principas lygiai toks pats kaip ir šio gyvūno.

Trys simetrijos ašys leidžia robotui judėti įvairiomis kryptimis be jokių apsisukimų. Kojų mechanizmų dėka jis gali vaikščioti paviršiaus pakraščiais, o vertikalios sienos jam vieni juokai.Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *