Robotika.lt

Kalbantis robotas padeda nuraminti skiepų bijančius vaikus

Robotika.lt 13 rugpjūčio, 2013 Robotai mokslui
Su vaikais dirbantiems sveikatos priežiūros specialistams pagalbos ranką ištiesti yra pasiryžęs robotas humanoidas MEDi. Jis sveikinasi su mažyliais duodamas penkis, klausinėja apie jų pomėgius, o prieš pat procedūrą išradingai nukreipia dėmesį nuo gąsdinančios adatos. Neseniai atlikto tyrimo duomenimis, kurie publikuojami medicinos žurnale „Vaccine“, nuo gripo skiepyti vaikai, bendravę su naujuoju mechaniniu draugu, buvo ramesni, patyrė mažiau streso ir skausmo nei tie, kuriems vakcina buvo suleista įprastu būdu.

Tanya Beran, Kalgario universiteto visuomenės sveikatos mokslų profesorė, teigia, kad MEDi yra pirmasis robotas, padedantis vaikams lengviau iškęsti skausmingas medicinines procedūras. Mokslininkė vadovavo Albertos vaikų ligoninėje vykdytiems moksliniams tyrimams, kurių metu buvo nustatyta, jog mažyliai, gydymo įstaigose patyrę nemalonių išgyvenimų, vyresniame amžiuje dažniau vengia kreiptis į gydytojus. Siekiant to išvengti, būtina užtikrinti, kad apsilankymai pas medikus vaikams sukeltų kuo mažiau skausmo ir baimės.

T. Beran su kolegomis tyrė 4-9 metų amžiaus mergaites ir berniukus, kurie jautė vidutinio stiprumo ar didelę adatų baimę. Daugelis jų sirgo lėtinėmis ligomis ir prieš tai buvo lankęsi ligoninėse. Prieš vaistų injekcijas ir kitas medicinines procedūras nemažai vaikų vėmė, alpo, bandė pabėgti iš klinikos, todėl turėjo būti slaugytojų arba tėvų tramdomi. Tyrėjai vaikus atsitiktinai suskirstė į dvi grupes: vieni buvo skiepijami įprastu būdu, kiti – procedūriniame kambaryje esant robotui MEDi. Su pastarajai grupei paskirtais mažyliais robotas šnekučiavosi, prieš pat injekciją paimdavo iš jų žaislą, pasakęs, jog jis yra dulkėtas. Slaugytojai atraitojus vaiko rankovę ir dezinfekavus ranką, robotas paprašydavo mažylių nupūsti dulkes nuo žaislo. Vaistai buvo suleidžiami iškvėpimo metu (gilus kvėpavimas atpalaiduoja deltinį raumenį). Robotas ne tik bandė nukreipti vaiko dėmesį nuo to, kas vyksta, bet ir ramino jį, patarinėjo, kaip elgtis šioje situacijoje.

Procedūros metu šalia vaikų buvusių tėvų, slaugytojų ir tyrėjų buvo paprašyta įvertinti skiepijamo vaiko savijautą. Visi stebėtojai nurodė žymius teigiamus mažylių elgsenos pokyčius, kai procese dalyvavo robotas MEDi: apklaustiesiems atrodė, kad mažyliai jautė mažesnį skausmą ir baimę, lyginant su įprastu būdu skiepijamais vaikais. (Panašių bandymų metu vaikų dėmesį nuo procedūros buvo bandoma nukreipti naudojant popierinius švilpukus. Rezultatai parodė, kad vaikai taip pat kentėjo mažiau, tačiau pokyčiai buvo ne tokie ryškūs).

Tyrimas atskleidė ir kitų inovatyvaus skiepijimo privalumų: po tokios procedūros vaikai atsipalaiduodavo greičiau, netrukus pradėdavo šypsotis. Įprastu būdu vakcinuoti mažyliai ilgiau išlikdavo nepatenkinti, dažnai nenorėdavo bendrauti su tėvais ir medikais. Tyrimo rezultatai leidžia tikėtis teigiamų rezultatų robotą naudojant vaikų nuotaikos praskaidrinimui po standartinių procedūrų. Be to, buvo pastebėta, jog robotas padėjo nuraminti ne tik mažylius, bet ir jų tėvus, kurie neretai nežino, kaip elgtis tokiose situacijose. Skiepijant slaugytojai paskatina, kad jie savo atžalas palaikytų už rankos, kalbintų. Robotui MEDi dalyvaujant procese, tėvai neliko nuošalyje, prietaisui skatinant vaikus nupūsti dulkes nuo žaislų, jie paragindavo mažylius vykdyti prietaiso nurodymus.

MEDi pradėtas naudoti ir kraujo mėginių ėmimo metu, ši procedūra gąsdina mažylius dar labiau nei skiepai. Siekdami prietaisą pritaikyti kiekvienam pacientui individualiai, T. Beran su kolegomis pradėjo bendradarbiavimą su kompiuterinių mokslų departamentu. Kadangi MEDi sugeba atpažinti žmonių veidus, ateityje išvydęs savo mažuosius pacientus robotas kreipsis į juos vardu.

Robotą, suteikusi jam NAO vardą, pagamino Prancūzijos kompanija Aldebaran Robotics. Jo kaina – 15 000 dolerių. Kalgari universiteto mokslininkai savąjį prietaisą, suprogramuotą skiepų bijantiems vaikams nuraminti, pavadino MEDi. Humanoido NAO pritaikymo galimybės didelės, šiuo metu jis naudojamas ir vyresnio amžiaus žmonių priežiūrai: neleidžia pamiršti išgerti vaistų, moko įvairių jogos pozų. Šie robotai mokyklose veda įvairius žaidimus, moko vaikus daugybos lentelės, o vienoje Milano ligoninių – palaiko draugiją cukriniu diabetu sergantiems vaikams.

Parengta pagal: Using a Robot to Ease a Child’s Pain

http://well.blogs.nytimes.com/2013/07/09/using-a-robot-to-ease-a-childs-pain/?_r=0



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *