Robotika.lt

Kaip suvaldyti robotus?

Robotika.lt 21 rugsėjo, 2013 Robotai humanoidai Robotai pramogai
Šiuo metu, kai vyksta itin didelė technologijų plėtra, robotai ir kitos automatizuotos sistemos vis protingėja ir protingėja. Robotai dabar atlieka daug įvairių darbų, kaip mašinų vairavimas, būna vaikų ir senelių auklėmis, perduoda ginklus, gali nurungti žmones įvairiuose rungtyse.
Bet ar galima jiems patikėti tokias užduotys ir kaip mes žinosime, ar protingasis robotas nenuspręs padaryti žmogui žalos?
Paskutiniai pašnekučiavimai ir augantys debatai yra aprašyti knygoje „Moral Machines: Teaching Robots Right from Wrong”.
Jos autoriai yra Jeilio universiteto etikas W.Wallach’as ir Indianos universiteto istorikas ir pažinimo mokslo filosofas C.Allen‘as. Knygoje autoriai teigia, kad robotus reikia paversti į atsakingas ir moralias mašinas. „Tai tik laiko klausimas, kada kompiuteriai ar mašinos priims sprendimą sunaikinti žmoniją“,- teigia mokslininkai.
Taigi, kaip mes galime sumažinti grėsmę iki minimumo? Wallach‘as ir Allen‘as apžvelgia šešis būdus, kurie galimai padėtų likti gyviems žmonėms.

Nesuteikti jiems didelės atsakomybės

Reikia įsitikinti, kad visi kompiuteriai ir robotai negali spręsti uždavinių, kurių padarinis gali įtakoti ateitį.
Sėkmės tikimybė: Itin maža. Inžinieriai jau dabar kuria robotus ir kompiuterius, kurių ėjimų negalima pilnai atspėti.
Vartotojai, industrija ir valdžia reikalauja technologijų, kurios turi begalę funkcijų. Taigi, verslas plės produkciją, kad patenkinti jų norus. Norint pilnai
apsisaugoti, reikėtų nedelsiant sustabdyti robotų ir kompiuterių gamybą.

Neduoti robotams ginklų

Sėkmės tikimybė: per vėlu. Pusiau autonominiai robotų valdomi ginklai jau egzistuoja. Keli robotai buvo išsiųsti į Iraką ir fotografavo kovos lauką, net neskaitant to, kad nebuvo dislokuoti. Tačiau, karo vadovai yra itin suinteresuoti robotų kareivių plėtojimų ir juos mato žmonių gyvybių išgelbėtojais, kadangi į karą reiktų siųsti mažiau žmonių.
Net jeigu per vėlu nustoti gaminti ginkluotus robotus, ne per vėlu yra apriboti kuriuos ginklus jie naudoja, ar situacijas, kada jie gali juos paleist į darbą.

Padaryti taisykles kaip Asimovo „Trys robotų taisyklės”

Sėkmės tikimybė: vidutiniška. I.Asimov‘o taisyklės yra apibrėžtos hierarchiškai: svarbiausia, kad robotai negali pakenkti žmonės ir atvirkščiai. Antroj eilėj pagal svarbumą stovi tai, kad robotai turi klausyti žmonių, nes mašinai savęs apsisaugojimas yra ne toks svarbus.
Visgi, Asimov‘as rašė grožinę literatūrą, o ne kūrė robotus. Jo sukurtoje istorijoje jis pavaizduoja problemas, kurios iškils net laikantys šių trijų paprastų taisyklių. Pavyzdžiui, ką turėtų daryti robotas, kai įvyksta konfliktas tarp dviejų žmonių.
Asimovo taisyklės turi keletą spragų. Kaip robotas žinos, kad chirurgas, kuris įpjauna pacientą, iš tiesų jam bando padėti? Asimovo robotų istorija parodo taisyklių spragas. Be to, taisyklės gali apriboti robotų elgesį iki mažo konteksto.

Kurti robotus su principais

Kurti robotus, kurie būtų motyvuoti dirbti principu „elkis su kitais, kaip nori, kad su tavimi elgtųsi kiti“. O tai ir būtų žymiai saugesnis pasirinkimas, negu paprastos taisyklės.
Sėkmės tikimybė: vidutiniška. Pamačius visus taisyklių trukumus, kai kurie etikai siūlo kurti robotus su principais, kad apskaičiuoti visas galimas kryptis.
Bet moralės istorija yra lyg dideli debatai tarp principų vertės ir jų limitų. Pavyzdžiui, tai logiška, kad geriau paaukoti vieno žmogaus gyvybė, kad liktų gyvi penki. Bet daktaras to nepadarytų, kadangi tikėtina, kad tas žmogus būtų sveikas. Bet ar tai atliktų robotas?
Kartais, ieškant geriausias variantas, laikantis taisyklių gali būti itin sudėtinas. Pavyzdžiui, skaičiavimai, kuris ėjimas taps geriausiu pasirinkimų, kainuotų daug laiko.

Auklėti robotus kaip vaikus

Mašinos, kurios tobulėtų „augdamos“ galėtų mokytis taip kaip žmonių vaikai, kurie tik su metais sužino kas yra gerai, o kas ne.
Sėkmės tikimybė: daugiau nei vidutinė, kadangi jau yra kuriami robotai kurie gali mokytis. Bet kol nėra robotų, kurie mokosi kaip žmonės, o tai įdiegti bus ganėtinai sudėtinga.

Padaryti taip, kad robotai jaustų kaip žmonės

Tokie žmonių jausimai, kaip empatija, emocijos ir neverbalikos supratimas, turėtų padaryti robotus geriau bendraujančius su žmonėmis.
Sėkmės tikimybė: kuriant tokius robotus, galima būtų prie šio sprendimo prijungti ir pastaruosius tris. Didžioji dalis informacijos, kurią mes naudojame priimant sprendimus ir pasirinkimus atkeliauja iš mūsų emocijų, taip pat gebėjimų suprasti gestus ir ketinimus, bei situacijos matymas iš kito žmogaus pusės.



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *