Robotika.lt

Hitachi. Robotų kūrimo istorija

Robotika.lt 31 liepos, 2014 Robotai humanoidai Robotai mokslui Robotai pramogai

Hitachi tarptautinis konglomeratas yra viena didžiausių Japonijos ir pasaulio elektrotechnikos bei elektronikos mechanizmų gamintojų. Kompanija taip pat specializuojasi kompiuterių ir informacinių technologijų srityse bei yra glaudžiai susijusi su robotų kūrimo evoliucijos progresu ir nuolatinėmis jų inovacijomis. Organizacijos Hitachi indėlis į robotų kūrimo istoriją – neginčytinas. Kompanijos siekis nuolatos judėti į priekį, dešimtmečių eigoje, nulėmė Hitachi sėkmę robotikos srityje ne tik organizacijos, bet ir viso pasaulio atžvilgiu. Modernūs sprendimai ir technologinė pažanga atskleidė naujas galimybes, kurios tapo prototipu ateities kartoms… Šiandien tarptautinis konglomeratas užima aukštas pozicijas robotų projektavimo kategorijoje ir yra viena didžiausių bei turtingiausių, visame pasaulyje padalinius turinčių, kompanijų.

Ilgiau nei šimtmetį besitęsianti organizacijos Hitachi istorija prasidėjo 1910 metais, kai elektros inžinierius ir filantropas Namihei Odaira įkūrė elektrinių variklių remonto dirbtuves. Tačiau supratęs, kad esama padėtis nenumato puikių rezultatų, verslininkas N. Odaira nusprendė sukurti autentiškos produkcijos gamybos planą… Pirmasis kompanijos „produktas“ buvo pirmasis Japonijoje penkių arklio galių asinchroninis elektros variklis, lėmęs greitą sėkmę Hitachi organizacijai – kompanija tapo vidaus rinkos lydere elektros variklių ir elektros energijos pramonės industrijose. Visgi, puikių rezultatų antrajame dešimtmetyje sulaukusi, organizacija robotų gamybą pradėjo kur kas vėliau…

Hitachi kompanija neretai yra vadinama pioniere robotų tyrimų bei projektavimų srityse… Šio apibūdinimo ištakos veda link pirmojo Hitachi išradimo robotikos sferoje – intelektualios robotų sistemos, HIVIP Mk.1 (angl. Intelligent robot system, HIVIP Mk.1). Protingas robotas, galintis atlikti įvairias užduotis tapo 70 – tųjų sensacija. Inovatyvus kūrinys reaguodamas į brėžinių instrukcijas sugebėjo įgyvendinti tam tikrus uždavinius, kurių vykdymas priklausė nuo instruktažo paremto „vizijos sistema“, pastaroji bei „sprendimo priėmimo“ funkcijos buvo pagrindinės technologijos naujame „dirbinyje“. Aštuntajame dešimtmetyje Hitachi mokslininkai pasauliui pristatė daugybę išradimų, nustebinusiu to laikotarpio visuomenę… Pirmasis pasaulyje autonominis pramoninis robotas, savarankiška tranzistorių surinkimo sistema, robotas–suvirintojas, robotas–siuvėjas, robotas–keliautojas, pastarojo pasiekimai – kelionė laiptais bei nelygiu grindų paviršiumi. Taip pat 80 – tųjų laikotarpyje kompanija pagamino pirmąją kompiuterių seriją.

Vėliau, devintajame bei dešimtajame dešimtmečiais, Hitachi tobulino kompiuterinės, adresuojamosios apdorojimo vieneto atminties erdvės bei vidinės atminties veikimo procesus, kurie buvo naudojami ne tik kompiuterių, bet ir robotų projektavime. Mokslininkai išrado intelektualų mobilų robotą, taip pat robotą, gebantį laipioti sienomis, vamzdžių tikrinimo robotą ir dvikojį robotą, kuris, nepaisant itin minimalaus greičio, sugebėjo nukeliauti šešiasdešimt kilometrų. Robotas–siurblys taip pat yra Hitachi organizacijos nuopelnas. Šis, visuomenei 1985 metais pristatytas, mechanizmas su ultragarso radaru, turėjo integruotą giroskopą, skirtą naudoti pozicijos nustatymui. Dešimtmečių sandūroje kompanija pristatė keturkojį robotą, judantį 2,5 km/ val. greičiu. Grėsmingai atrodančio roboto kojos buvo 0,9 metrų ilgio, o svoris – 300 kilogramų, paskui, keturkojį robotą patobulinus, jo svoris padidėjo iki 700 kilogramų.

Skriejant metams Hitachi išrado „manipuliatorių“ – dvi mechanines roboto „rankas“, smulkius stebėjimo robotus, magnetinį skaitytuvą – robotą–inspektorių. Svarbus atradimas medicinos mokslui – 1995 metais sukurta smegenų chirurgijos paramos sistema, kuri praktikoje pirmą kartą panaudota 2002 metų rugpjūčio mėnesį – tai buvo pirmoji, tokio pobūdžio technologijos, integracija į klinikinę medicinos praktiką. Vykdant tarptautinį kosminės erdvės eksperimentą, 1997 metais, suprojektuota 1, 5 metrų ilgio roboto ranka, pirmoji pateisinusi mokslininkų lūkesčius kontrolės efektyvumo atžvilgiu.

Dvidešimt pirmame amžiuje besikeičiantys visuomenės įpročiai ir požiūris, naujos galimybės bei tikslai paskatino robotų inovacijos plėtrą. Naujame amžiuje robotų gamyba įsiliejo ir į kitas sritis, pasiektas pažangos lygis kompanijai leido kaskart siekti vis labiau neįtikėtinų vizijų įgyvendinimo. Įžengus į dvidešimt pirmą amžių sukurtas nelaimių prevencijos, branduolinėse elektrinėse, robotas, nuotolinės informacijos rinkėjas–robotas, ir t.t. O visai neseniai Hitachi pristatė robotą, turintį humorą jausmą.

Hitachi „suvaidino“ reikšmingą vaidmenį plėtojant modernias technologijas ir savo kūriniais prisidėjo prie visuomenės pažangos proceso… Iki šių dienų, kompanijos Hitachi pristatomi novatoriški robotikos kūriniai, stebina pasaulį unikalumu, skatindami technologinės raidos progresą.



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *