Robotika.lt

Dirbtinio intelekto sistema padės atlikti terapiją

Robotika.lt 25 gegužės, 2015 Dirbtinis intelektas Robotai medicinoje

Dirbtinis intelektas, virtualūs pasauliai ir interaktyvus įsitraukimas į kompiuterinius vaizdo žaidimus yra naujos terapijos, kurą sukūrė keletas Meksikos institucijų, elementai. Šia terapija siekiama padėti žmonėms, kurie patyrė insultą, bei vaikams, turintiems cerebrinį paralyžių. Nauja terapinė sistema pavadinta Gestų Terapija (angl. Gesture Therapy). Projekto lyderis, Nacionalinio Astrofizikos, Optikos ir Elektronikos Instituto (INAOE) Meksikoje mokslininkas, Luis Enrique Sucas Succar teigia, jog pagrindinis projekto tikslas yra sukurti efektyvų ir pakankamai nebrangų terapinį gydymo būdą kaip alternatyvą tradiciniams metodams.

Sistema apima kompiuterį su internetine kamera ir specialų valdytuvą su spalvota sfera ir jėgos sensoriais, kurie nustato paciento atliekamus pratimus. Visa sistemos idėja ta, kad virtualus veikėjas moko pacientus atlikti tam tikras užduotis per įvairius skirtingus žaidimus, kurie sukurti taip, jog pratimus atlikdamas žmogus treniruotų svarbias reabilitacijai rankos vietas, pavyzdžiui, pečius, alkūnę, riešus bei pirštus. Užduotys reikalauja atlikti skirtingus judesius, tokius kaip sulenkti, ištiesti ar suspausti rankas. Sistema suteikia galimybę žmonėms atlikti reabilitaciją tiesiog namuose, netgi šalia nesant terapeutui. Vaizdo stebėjimo programinė įranga analizuoja iš kameros gaunamus vaizdus, o tuo pačiu metu renkama informacija apie rankos poziciją trimatėje erdvėje. Sistema nustato žmogaus rankos koordinates realioje erdvėje ir perkelia jas į virtualią erdvę. Taip žmogus gali sąveikauti su virtualiu pasauliu, matomu per kompiuterio ekraną.

Virtuali aplinka simuliuoja kasdienes veiklas, tokias kaip langų valymas, kambario dažymas, kiaušinio kepimas ar apsipirkimas. Taigi tikėtina, jog po terapijos, žmogus galės lengviau ir greičiau integruotis į pasaulį ir atlikti kasdienes veiklas. Dirbtinio intelekto vaidmuo sistemoje nepaprastai svarbus. Jis yra atsakingas už paciento progreso kontroliavimą ir įvertinimą, kadangi žmogus atlieka pratimus, kuriuos nurodo virtualus veikėjas. Programa sunkina ar lengvina pratimus priklausomai nuo paciento užduočių atlikimo progreso.

Sistema buvo sėkmingai išbandyta Meksikos Nacionaliniame Pediatrijos  bei Meksikos Nacionaliniame Neurologijos ir Neurochirurgijos institutuose. Rezultatai parodė, jog pacientai, naudoję šią terapiją, pademonstravo rankos, kuri buvo veikiama, judesių pagerėjimą bei pasižymėjo didesne motyvacija tęsti terapiją. Mokslininkai dar ketina atlikti seriją klinikinių bandymų įvairiose ligoninėje su apytiksliai šimtu pacientų. Manoma, jog greitu metu Gestų Terapija pasirodys ir kaip komercinis produktas.


Parengta pagal sciencedaily.comFacebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *