Robotika.lt

Balsu aktyvuojamas dirbtinis intelektas – netolima ateitis?

Robotika.lt 8 gegužės, 2015 Dirbtinis intelektas

Anksčiau kompiuteriams buvo sunku suprasti balsines žmonių komandas. Dar visai neseniai, nepaisant inovatyvumo ir sumanumo, dirbtinis intelektas dažnai supainiodavo žodžius, frazes bei esminę prašymo idėją. Tačiau pastaruoju metu situacija pamažu keičiasi. Naujųjų technologijų potencialo išnaudojimo siekiančios organizacijos, tokios kaip „Siri“ bei „Google“, stengiasi pagerinti balso aktyvacijos galimybes. Nejaugi ateityje galėsime kalbėtis su savo kompiuteriais?

„Techcrunch“ portale publikuoto straipsnio autoriaus, „Expect Labs“ vadovo, Tim Tuttle manymu, per keletą ateinančių metų balso atpažinimo sistemos taps neįtikėtinai tobulos. Nepaisant to, jog panašaus pobūdžio sistemos iki šiol neretai nuvildavo nepateisindamas lūkesčių, pastarieji metai įrodė, kad balsu aktyvuojamas dirbtinis intelektas nėra absoliuti „nepasiekiamybė“. Per paskutiniuosius aštuoniolika mėnesių įgyvendintos idėjos, sistemų gerinimo ir kodų šifravimo atžvilgiu, paspartino evoliucinį technologijos progresą. „Komercinės kalbos atpažinimo technologijos patyrė dramatišką trisdešimties procentų pagerėjimą. Kad suprastume šio fakto reikšmę, atkreipkime dėmesį į tai, jog toks pagerėjimas yra didžiausias kilimas per pastaruosius penkiolika metų,“ – rašo T. Tuttle.

Pastarieji patobulinimai dalinai yra pasiekti dėl to, ką vadinime „Deep Learning“ (liet. „giliuoju mašinų mokymu“) arba DL. „DL yra įrankis, naudojamas kurti sistemas, kurios turi ypatingą tikslumą užduočių, tokių kaip paveikslėlio analizė, balso atpažinimas ar kalbos tyrimas, atlikimui. Dauguma kompanijų, kurios, dažnai manoma, yra šios srities lyderės, vis dar neturi galimybės sukurti vartotojams tinkamos platformos, paremtos DL specifika. Vienos tokių kompanijų yra „DeepMind“ ir „Vicarious“. Vis dėlto kelios organizacijos, pavyzdžiui. „Alchemy“, panaudojančios aplikacijų programavimo sąsajas (angl. API), visgi remiasi „mašinų mokymo“ algoritmais praktikoje,“ – pateikia pavyzdžius straipsnio autorius.

Kadangi balso suvokimo sistemos tampa vis perspektyvesnės, specialistai mano, kad kalbos atpažinimo tikslumas nuolat tobulės, todėl balsu aktyvuojamas dirbtinis intelektas taps pažangia ir populiaria sritimi. Šios technologijos pažangą atskleidžia ir tai, kad pastaruoju metu daugiau pradedančių kompanijų pasiryžta ieškoti naujų būdų pagerinti balsu aktyvuojamo sumaniojo intelekto galimybes. Anksčiau ši sritis buvo tik stambaus masto organizacijų, tokių kaip „Apple“, „Google“ ar „Microsoft“, privilegija. Žinoma, neverta pamiršti, kad dirbtinio intelekto tobulinimas ir jo pritaikymas vartotojų poreikiams interaktyvioje aplinkoje yra didelių piniginių sąnaudų reikalaujanti sfera, todėl daugiausiai investuoti galinčios kompanijos turi maksimaliausias galimybes.

Straipsnio autorius T. Tuttle taip pat mano, kad netolimoje ateityje kompiuteriai pradės nuolatos mūsų klausytis. „Jau dabar robotai mato geriau nei žmonės, atpažįsta objektus geriau nei žmonės, klausosi ir girdi geriau nei žmonės. Ilgainiui, jie taip pat supras ir prasmę. Kaip atrodys pasaulis, kuriame kompiuteriai galės nuolatos mūsų klausytis? Tai tikrai pakeis mūsų įpročius bendraujant su prietaisais. Konferencijos kambarys, automobilis ar modernus aksesuaras – galės klausytis mūsų pokalbių ir juos suvokti. Ir visa tai pamažu taps norma. Šis naujas pasaulis tarsi išners iš senų nuostatų, nes mes bet kokia kaina nuolatos siekiame informacijos prieinamumo. Dabar tai skamba keistai, tačiau netrukus dirbtinio intelekto balsas bus integruotas į įvairias išmaniąsias aplikacijas. Šiuo metu kompanijos ( „Samsung“, „Comcast“ ir t.t. ) plėtoja interaktyvumo galimybėmis pagrįstų namų idėją, o kitos organizacijos, pavyzdžiui „Amazon“, mums pristato tokius prietaisus kaip Echo bei Jibo,“ – teigė T. Tuttle.

Straipsnyje pateikiama idėja, jog netolimoje ateityje dirbtinis intelektas taps toks sumanus, kad jame slypės bene visa žmonijos išmintis. Intelektualus balsas ne tik mums padės surasti atsakymus į reikšmingus klausimus, bet ir taps asistentu tobulinant daugelį sričių, taip pat ir naująsias technologijas.

„Dirbtinis intelektas taps labai protingas, bet jis nesunaikins mūsų civilizacijos… kol kas,“ – rašoma straipsnyje. Autorius teigia, kad dirbtinis intelektas dar nėra tiek pažengęs, jog galėtų būti absoliučiai savavaldis ir „sugalvoti“ sunaikinti žmoniją, kaip neretai rodoma mokslinės fantastikos filmuose.

Vis dėlto akivaizdu, kad naujųjų technologijų pažangos sparta pasiekė neįtikėtiną lygį, todėl objektyvus, ir netgi kritinis, požiūris į šių sistemų pritaikymą visuomenėje yra būtinas.


Parengta pagal techcrunch.comFacebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *