Robotika.lt

Žmonės–robotai dirbs Tokijo muziejuje

Robotika.lt 21 rugpjūčio, 2014 Robotai humanoidai

Žmonės–robotai, moderniomis technologijomis stebinančiuose robotų kūrimo procesuose, nėra naujiena. Kasdien tobulinami „mechanizmai“ nuolatos kelia susidomėjimą neribotomis galimybėmis – jie priima informaciją, analizuoja ją, sugeba užmegzti pokalbį ar netgi nuspėti žmonių emocijas… Tačiau, nepaisant inovatyvių funkcijų, daugumos robotų–žmonių išvaizda vis dar ganėtinai primityvi, kitaip tariant, vis dar „robotiška“, todėl naujas Osakos universiteto (angl. Osaka University), esančio Japonijoje, kūrinys, išvaizdos ypatumais, nustelbė anksčiau visuomenei pristatytus humanoidus, kurių bruožai ganėtinai skyrėsi nuo prototipo – tikro žmogaus.

Bet kūrybiškumas bei technologijos žengia į priekį… Japonų profesorius Hiroshi Ishiguro sukūrė žmonės–robotus, kurie iš tiesų atrodo ir elgiasi kaip žmonės. Pristačius stulbinančią žmogaus imitaciją spaudoje pasirodė ne tik susižavėjimo žodžiai, bet ir nerimas, jog humanoidai pernelyg realistiški. Šie, du, H. Ishiguro kūriniai „įdarbinti“, Tokijuje įsikūrusiame, Nacionaliniame mokslo ir inovacijų muziejuje (angl. The National Museum of Emerging Science and Innovation; Miraikan). Jiems suteiktos pranešėjo bei mokslų gido pareigos naujoje parodoje.

H. Ishiguro ilgą laiką dirba prie intelektualių robotų tobulinimo, tačiau nauji kūriniai yra robotikos projekto–parodos dalis, kuriai išskirtinai suprojektuoti „mechaniniai žmonės“ – „vaikiškas“ androidas Kodomoroid, kuriam paskirtos pranešėjo pareigos ir moteris–robotas – Otonaroid, atliksianti mokslų konsultantės–gidės veiklą. Kodomoroid skaitys naujienas bei praneš orų prognozes įvairiomis kalbomis, o Otonaroid bendraus su muziejaus lankytojais, kurie taip pat turės galimybę individualiai pabandyti kontroliuoti šio žmogaus–roboto valdymą.

Vienas svarbiausių „žingsnių“ Kodomoroid ir Otonaroid robotų projektavimo procese buvo tikro žmogaus kaip šablono naudojimas, kad būtų sukurtas nepriekaištingas ir įtikinamas žmogaus–roboto įvaizdis. Kuriant kiekvieną roboto dalį – galvą, rankas, kojas, netgi dantis… naudoti tikslūs žmogaus kūno matmenys. Natūralios odos imitacijos projektavimui bei realistiškų figūros akcentų formavimui pasirinktas specialios rūšies silikonas. Roboto oda susieta su vidiniais mechanizmais, tokiais kaip dirbtiniai raumenys, leidžiančiais androidams ne tik atlikti įvairius kūno judesius, bet ir atspindėti tikras, „žmogiškas“ veido išraiškas.

Robotai Kodomoroid ir Otonaroid yra kontroliuojami nuotoliniu būdu. Šie, muziejuje dirbantys, robotai savo veiklą atlieka sėdėdami. Jie funkcionuoja viršutine kūno dalimi, kalbėdami judina lūpas, o atlikdami tam tikras mimikas pakelia antakius, mirksi bei pasuka galvą į kairę ar dešinę pusę.

Unikali paroda, pristatanti žmones–robotus, kurie iš tiesų atrodo ir elgiasi kaip žmonės – didelis žingsnis į priekį robotų evoliucijoje, kurios spartus vyksmas nuolatos stebina pasaulį.



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *