Robotika.lt

Vabalas-kiborgas padeda perprasti skrydžio ypatumus (Video)

Robotika.lt 10 birželio, 2015 Robotai mokslui

Vabzdžių skrydžio tyrimai gali būti gana sudėtingi. Sunku priversti vabzdžius daryti tai, ko nori tyrėjai. Todėl Kalifornijos Berklio universiteto ir Nenijango technologijos universiteto Singapūre mokslininkai išbandė kitokį būdą – jie pritaisė elektronines „kuprines“ prie spalvotų vabalų nugarėlių. Taip jie gali valdyti vabzdžius distanciniu būdu. Vabalas laisvai sau skraido ir nieko nenutuokia, kad jį kažkas kontroliuoja. Šios technologijos dėka, mokslininkai ne tik išsiaiškino, kaip skraido vabzdžiai, bet ir rado būdą, kur juos būtų galima panaudoti, pavyzdžiui, gelbėjimo-paieškos operacijose.

Kuprinė susideda iš nebrangaus mikrovaldytuvo, belaidžio siųstuvo/imtuvo ir 3,9 voltų ličio baterijos. Taip pat į ją integruoti šeši elektrodai, kurie siunčia elektrinius impulsus  vabalų raumenims skrydžio metu.

Eksperimento metu vabalai buvo patalpinti į uždarą patalpą, kurioje buvo įrengtos aštuonios 3D kameros. Naudodami radijo signalus, perduodamus į kuprinę kas milisekundę, tyrėjai pasirinktinai stimuliavo įvairius raumenis. Tokiu būdu jie sugebėjo valdyti vabzdžių skrydžio kryptį: į kairę arba dešinę, ir aukštyn arba žemyn. Tuo pačiu metu kuprinė perdavinėjo nervų-raumenų duomenis į kompiuterį.

Pasak tyrimų vadovo profesoriaus Hirotaka Sato, vabalai-kiborgai gali padėti atlikti entomologinius tyrimus bei pasitarnauti žmonėms. „Mes lengvai galėtume pridėti nedidelį mikrofoną ir termo daviklius, kurių dėka vabalai galėtų dalyvauti gelbėjimo-paieškos operacijose. Taip pat šių technologijų dėka, mes galėtume saugiai ištirti tas vietoves, kurių žmogui pasiekti neįmanoma, pavyzdžiui, sugriuvusių pastatų plyšiai.“

Analoginiai tyrimai vyksta Šiaurės Karolinos universitete, kur mokslininkai nuotoliniu būdu valdo tarakonus, prie kurių nugarų pritaisytos panašios mikroschemos.


Parengta pagal robotics.com.ua


Žymos: ,

Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *