Robotika.lt

Susipažinkite! Simpatiškiausi 1745-1970 metų robotai (Video)

Robotika.lt 17 sausio, 2014 Namų robotai Robotai humanoidai Robotai mokslui Robotai pramogai
Manoma, kad robotai pop kultūros dalimi tapo tada, kai kino ekranuose pasirodė pirmoji „Žvaigždžių karų” dalis. Nuostabūs robotai C-3PO ir R2D2 pakerėjo milijonus žmonių širdžių. Kuo? Ogi, simpatiška savo išvaizda ir draugišku elgesiu. Tačiau mielos išvaizdos robotai buvo kuriami dar gerokai anksčiau nei pasirodė C-3PO ir R2D2.

Žemiau pateikta simpatiškų ir populiariausių 1745-1970 metų sukurtų robotizuotų mašinų istoriją jus tikrai sudomins ir įtrauks į paslaptingą robotų pasaulį.

Iki 1960 metų

Vienas iš tokių pirmųjų robotų – mechaninė Vokansono antis. Šį robotizuotą mechanizmą sukūrė prancūzų išradėjas Žak’as de Vokanson’as, kuris 1727 metais atidarė neįprastų žaislų dirbtuvę. Jo antis, sukurta 1738 metais, buvo pagaminta iš daugiau nei 100 detalių ir savo išvaizda labai priminė tikrąjį paukštį. Ji mokėjo eiti, kedenti plunksnas, mojuoti sparnais ir netgi leisti garsus. O pats įdomiausias dalykas – ji galėjo lesti ir virškinti grūdus. Kaip vyko šis procesas – taip ir liko paslaptis. Kai kas bandė spėlioti, kad grūdai anties viduje susivirškindavo specialių cheminių medžiagų pagalba. Nors tai mažai kam rūpėjo. Publika labiau žavėjosi pačiu kūriniu, nei jo sandara.

Vokansono antis

Jei Vokansono antis – viena iš pirmųjų robotizuotų išradimų, tai Tik-Tok – vienas iš pirmųjų robotų personažų. Tai garsios L. F. Baum’o knygos „Nuostabusis Ozo šalies burtininkas” herojus (1970). Nors teiginys, kad Tik-Tok’o yra pirmasis robotas literatūroje nėra visiškai teisingas, kadangi terminas „robotas” atsirado kiek vėliau. Tačiau, sutikite, kad Tik-Tok – tai vienas iš mieliausių robotų literatūros istorijoje. Didžiulis, apvalus, panašus į žadintuvą, su juokinga kepure, nevėkšla, veikiantis pagal laikrodžio mechanizmo principą. Tik-Tok – idealus robotas-pagalbininkas, kuris visada pasiruošęs ateiti į pagalbą, tačiau jis neturi širdies, o tai reiškia, kad, jis negali mylėti. Tačiau Tik-Tok vis tiek buvo pats mėgstamiausias skaitytojų herojus.

MSDRETO WD001

Po roboto Tik-Tok’o pasirodė ir daugiau mielų robotizuotų mašinų, tačiau simpatiškiausiu buvo pripažintas – Volto (1941). Tai vieno amerikiečių trumpametražinio komedijinio serialo „Our Gang” herojus. Nenuoramos herojai, pamatę parduotuvėję „gyvą” robotą, nusprendžia tokį patį pasigaminti patys. Jie nusiperka stebuklingus „nematomus spindulius” ir atgaivina robotą Volto. „Išradėjų” nuostabai robotas sugeba ne tik vaikščioti, bet ir atlikti kasdienius darbus. Būtų buvę viskas gerai, jei robotas būtų nepasirodęs kaimynams… Volto – tai senosios išminties įrodymas: jei nori patikti žmonėms, prajuokink juos.

Our Gang

Humoras ne vienintelis būdas išgarsėti. Neurologijos daktaras Grėj’us Volter’is 1948 metais sukonstravo du nuostabius robotus – Elmer’ą ir Els’ę.

Pats kūrėjas juos vadino robotais-vėžliais, kadangi jie savo forma priminė tikruosius vėžlius ir labai lėtai judėjo. Robotizuotos mašinos buvo pagamintos naudojant, tuo metu gana sudėtingas konstrukcijas: dirbtinio intelekto užuomazgas ir daviklius, kurių dėka robotai išvengdavo susidūrimo su kliūtimis. Be to, robotai judėjo autonomiškai.

Šie robotai kažkuo primena šiuolaikinius robotus-siurblius, ar ne? Būtent XX amžiaus viduryje sukurti robotai Elmer’as ir Els’ą ir pademonstravo, kaip toli pažengs mokslas.

Po karo televizijos ekranuose pasirodė nemažai serialų. Populiariausias buvo „Astro Boy” – kosminis robotas Pinokio, išgelbėjęs žmoniją. Tai vienas iš pirmųjų anime personažų, gavęs pasaulinį pripažinimą.

astroboy

Robotą Robby turbūt daugelis prisimena iš kino filmo „Forbiden Planet” (1956). Tai didelis, negrabus, bet labai draugiškas robotas. Keista, tačiau nerangumas kažkodėl labai dažnai suvirpina žmonių širdis.

Forbiden Planet

1960 metai

1960-aisiais metais masinė kultūra buvo negailestingai kritikuojama, tačiau robotai, pakerėję žmonių širdis, ir toliau buvo kuriami bei pristatomi viešumoje.

Pavyzdžiui, visų vaikų mėgstamiausias žaislas buvo robotas – Commando. Pagal knygos siužetą – tai gigantiškas, sugebantis sutriuškinti didžiausius miestus, robotas. Tačiau jo išvaizdoje buvo kažkas tokio neįprasto, kas traukė visus mažuosius.

Commando

Ne mažesnio populiarumo susilaukė dirbtinio intelekto ir puikių savybių turintys robotizuoti Metaliniai vyrai – Auksas, Geležis, Švinas, Gyvsidabris, Platina ir Alavas. Tai komiksų, sukurtų rašytojo Robert’o Kaniger’io ir dailininko Ros’o Endriu, herojai. Robotai buvo pagaminti iš tokio metalo, kurio vardą ir nešiojo: Geležis – labai stiprus, Auksas – plastiškas, Gyvsidabris – įveikiantis visas kliūtis ir t.t.

Atominiai pasaulio valdytojai

Pop-kultūra visada atvaizduoja pačius aktualiausius įvykius, todėl 1964 metais buvo sukurta daug super herojų, kurie kovėsi prieš bet kokią branduolinę grėsmę. Vienas iš jų – Starman’as – animacinio serialo „Atominiai pasaulio valdytojai” (Atomic Rulers) personažas. Žemei gresia branduolinis karas. Kad jį sustabdytų, Aukščiausias planetos Emerald teismas – keli simpatiški išmintingi robotai – pasiunčia Starman’ą į komandiruotę.

Starman'as

Žmonės domėjosi ne vien tik visatoje, bet ir žemėje vykstančiomis problemomis. Pavyzdžiui, nusikalstamumu. Kiekvieną šeštadienio rytą žiūrovus prie ekranų pritraukdavo amerikiečių animacinis serialas „Frankenšteinas jaunesnysis” (Frankenstein, Jr., 1966). Sugauti ir pasodinti nusikaltėlį už grotų – jam buvo vieni niekai.

Frankenšteinas jaunesnysis

Roboto-katino Doraemono užduotis kiek kuklesnė – padėti gyvenimo situacijose mokyklinio mažiaus berniukui Nobitui Nobi. Doraemonas, kaip katinas, labai mielas, o kaip robotas – stiprus ir protingas. Jo kišenėse visada galima rasti krūvas įdomiausių daikčiukų, kurie padeda jam išsisukti iš bet kokių situacijų. Serialas – „Doraemon: Gadgets Cat” (1969) – pats populiariausias 1960-jų metų ir pats geriausias visų laikų anime serialų.

DoraemonFacebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *