Robotika.lt

National Geographic komanda liūtų fotografavimui pasitelkė robotus (Video)

Robotika.lt 23 rugsėjo, 2013 Robotai mokslui
Prisiartinti prie laisvėje gyvenančių džiunglių karalių ir nufotografuoti juos meiliai beišglaustančius tarpusavyje, nedrįstų net didžiausias nutrūktgalvis. Pietų Afrikoje esančiame Serengečio regione viešėjusi National Geographic komanda liūtų gyvenimus įamžinti nusprendė pasinaudodama robotais. Tai ne pirmas kartais, kai prietaisai pasitelkiami laukinių žvėrių stebėjimui ir tyrinėjimui. Liūtams fotografuoti robotinės kameros buvo naudotos ir anksčiau, (tiesa, buvo bandoma išlaikyti didesnį atstumą tarp žvėrių ir prietaisų), taip pat jomis buvo įamžinta ne viena pingvinų, zebrų ir bonobo beždžionių gyvenimo akimirka.

National Geographic fotografas Michael Nichols dalijasi mintimis, kodėl šiam darbui pasitelkė robotus:

„Gyvūnai nemėgsta, kai į juos žvelgiama iš aukšto, tai juos žemina. Senuosiuose zoologijos soduose plėšrūnai būdavo laikomi specialiai iškastose duobėse, tačiau moderniose šiuolaikinėse įstaigose nebe žmonės, o gyvūnai žvelgia iš aukšto. Liūtams tai leidžia pasijusti tikrais karaliais. Aš nemėgstu jų fotografuoti iš aukšto, tai daryti noriu būdamas jų lygyje arba žemiau. Dėl šios priežasties fotografavimui buvo nuspręsta panaudoti nuotoliniu būdu valdomą robotą tanką, kurį pagamino kompanija SuperDroid Robots.

Prieš dvejus metus pradėję dirbti su robotu nežinojome, kaip į jį sureaguos liūtai. Drambliai pradėtų prietaisą trypti arba pabėgtų šalin, kaip ir visi kiti žvėrys, tačiau savimi beprotiškai pasitikintys liūtai visiškai nekreipė į jį dėmesio. Su naujojo bičiulio draugija jie apsiprato gana greitai – trys apsilankymai ir džiunglių karaliai visiškai nustojo juo domėtis. Iš pradžių liūtai elgėsi atsargiau ir įtariai žiūrėjo į robotą. Baikščiausieji pasitraukė nuo roboto toliausiai, tačiau po penkių ar šešių prietaiso vizitų jau niekas nebekreipė į jį dėmesio.“

National Geographic komanda

Michael Nichols teigia, jog dirbant Pietų Afrikoje itin pravartus buvo ir miniatiūrinis nuotoliniu būdu valdomas robotas MikroKopter:

„MikroKopter suteikė galimybę ištirti Serengečio regioną nesinaudojant sraigtasparniu. Tai būtų buvę pavojinga, nes reikėtų skristi pažemiui. Be to, sraigtasparnių sukeliamas garsas galėtų išgąsdintų liūtus. Dar vienas trūkumas – šias transporto priemones reikia užsisakyti iš anksto, taigi niekada negali būti tikras, kad jas gausi reikiamu metu.

Iš pradžių MikroKopter šiek tiek išgąsdino liūtus, tačiau vėliau mažuoju robotu gyvūnai itin susidomėjo. Sykį, vienas iš jų pašokęs bandė prietaisą pagriebti. Liūtai žinojo, jog robotas priklauso mums, kad tikrai nebandysime atimti iš jų maisto, nes matė mūsų automobilį. Taigi, nesukeldamas jokio streso gyvūnams, skraidantis robotas galėjo sukti ratus virš miegančių liūtų būrio ir naktį. Porą tokių prietaisų sudaužėme, taigi juos teko pakeisti naujais.“

National Geographic komanda. 1jpg

Sudaužius vieną prietaisą, jį be vargo galima pakeisti nauju – tai yra bene didžiausias robotų, naudojamų plėšrūnų fotografavimui, privalumas.

Iš arčiau pažvelgti į didingųjų liūtų gyvenimą galite apsilankę National Geographic internetiniame puslapyje: http://ngm.nationalgeographic.com/serengeti-lion/index.html#/the-robot.

Parengta pagal: National Geographic Robots Get Intimate With Lions

Šaltinis: http://spectrum.ieee.org/automaton/robotics/diy/national-geographic-robots-get-intimate-with-african-lions



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *