Robotika.lt

Su EBOLA kovos ir robotai

Robotika.lt 23 spalio, 2014 Robotai medicinoje

Ebolos virusui sėjant paniką ir pasiglemžiant vis daugiau gyvybių, kovai su šia epidemija ieškoma vis naujų būdų. Dabar medikams talkins ir robotai.

Jungtinių Valstijų Baltieji Rūmai lapkričio 7-ąją organizuos specialų seminarą, kurio metu susitikę medicinos ir robotikos specialistai, bandys kartu ieškoti sprendimo būdų kovai su Ebola. Renginio tikslas, leisti robotikos ekspertams ir gamintojams iš pačių medikų bei slaugytojų lūpų išgirsti, kokių pagalbos priemonių ir technikos jiems labiausiai reikia.

Teksaso universiteto kompiuterijos ir inžinerijos mokslų profesorius Robinas Murphis, duodamas interviu naujienų tinklalapiui ComputerWorld teigė, jog medikų atstovai pirma išdėstys, ko jiems reikia, o tada inžinieriai pasakys, ką gali padaryti.

Mokslininkams kol kas dar nepavyko sukurti vaisto nuo Ebolos, liga nepagydoma, o protrūkių metu sergančiųjų mirtingumas gali siekti 50-90 proc. Ebola plinta per kūno skysčius (seiles, šlapimą, prakaitą ir k.t.), todėl siekiant apsisaugoti nuo užsikrėtimo, būtina vengti tiesioginio kontakto su viruso nešiotojais bei jų asmeniniais daiktais. Ligoniams padedantys medikai ir slaugytojai yra priversti naudotis skafandrais, kaukėmis bei kitomis apsauginėmis priemonėmis. Robotinės technikos panaudojimas, galėtų padėti išvengti tiesioginio kontakto su sergančiaisiais.

Robotikos inžinieriai jau dabar svarsto galimus robotų pritaikymo būdus kovoje su Ebola. Galvojama apie telepresencinių robotų panaudojimą, kurie galėtų nuotoliniu būdu atlikti pacientų apžiūrą. Robotai gali būti pritaikyti medicinos priemonių, maisto, kitos humanitarinės pagalbos ar netgi pačių sergančiųjų transportavimui. Taip medikai ir kiti pagalbos darbuotojai galės išvengti vykimo į viruso židiniais pasižyminčias teritorijas.

Svarstoma robotus panaudoti net nuo Ebolos mirusių žmonių laidojimui bei nuotolinei viruso židinių dezinfekcijai. Seminaro rengėjų teigimu, siekiama ne ligoniams pagalbą teikiančius žmones pakeisti robotais, o užtikrinti jų papildomą apsaugą ir apsisaugoti nuo viruso plitimo.

Vorčesterio Politechnikos instituto profesorius Taskinas Padiras teigė, jog jau sukurtas dezinfekcinio roboto prototipas. Tam pasitelktas jau ankščiau minėtojo instituto sukurtas robotas su mechanine ranka. Paprasčiausiai prie šios robotinės rankos pritaisyti du purkštuvai. Profesoriaus teigimu, šiuo metu kurti visiškai naujo dizaino robotus nėra laiko. Tam gali prireikti kelių metų, todėl siekiama  pritaikyti jau turimus robotus, kurie galėtų darbo imtis jau už kelių mėnesių.

Padiras, kalbėdamas apie telepresencinių robotų panaudojimą, matė kur kas didesnes jų galimybes, nei tiesiog diagnostika nuotoliniu būdu. Profesorius teigė, jog užsikrėtusius Ebola itin gąsdina izoliacija, sergantieji uždaromi į karantiną, jie negali pasimatyti su savo artimaisiais. Telepresenciniai robotai ir jų teikiama bendravimo galimybė su mylimaisiais, leistų ligoniams lengviau tai ištverti.

Kalbėdamas apie mirusiuosius laidojančius robotus, Padiras pabrėžė, jog nors pagrindinė tokios technikos paskirtis būtų apsaugoti žmones nuo priverstinio kontakto su Ebolos nešiotojais, tačiau būtina pagalvoti ir apie pagarbą mirusiesiems ir jų artimiesiems. Tai neturėtų būti buldozerio tipo prietaisas, tiesiog užverčiantis viruso auką žemėmis. Būtina atsižvelgti į vietos laidojimo papročius bei užtikrinti, kad žmonės galėtų deramai atsisveikinti su savo artimaisiais.

Nors idėjų, kaip panaudoti robotiką kovoje su Ebolos virusu netrūksta, tačiau iki robotams išskubant į pagalbą, būtina atsakyti į daugybę techninių klausimų. Ar robotais naudotis bus apmokami vietiniai žmonės, ar juos valdys iš svetur atvykę specialistai? Kaip bus įkraunamos robotų baterijos? Kaip robotai bus transportuojami? Ar vietiniai žmonės išvis norės, kad jiems padėtų robotai?

R. Murphis teigė, jog pirma būtina atsakyti į visus šiuos klausimus. Viena yra gera idėja laboratorijoje, o kita – jo veikimas darbo vietoje


Žymos:

Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *