Robotika.lt

Sprogmenis nukenksminanti robotinė ranka (Video)

Robotika.lt 24 rugpjūčio, 2013 Pramoniniai robotai
Nacionalinės Sandia Laboratorijos mokslininkai sukūrė ekonomišką ir efektyvią robotinę ranką, kuri gali būti naudojama savadarbių sprogmenų nukenksminimui.
„Sandia Ranka“ įveikia kliūtis, kurios panašaus tipo robotinėms rankoms užkirto kelią į platesnį paplitimą: kainą, patvarumą, judrumą ir įvairiapusiškumą.
„Dabartinės robotinių rankų versijos gali kainuoti daugiau nei 250 000 dolerių. Kad galėtumėme apsaugoti gyvybes, mums reikalinga lanksti ir pajėgi robotinė ranka. Taip pat, kad kariai galėtų plačiai naudoti ranką , ji turi būti ir prieinamos kainos“,- teigė vyresnysis Sandia laboratorijos vadovas, Philip‘as Heermann‘as.
„Sandia Rankos“ projektas finansuojamas Pažangiųjų Gynybos Tyrimų Projektų Agentūros lėšomis. Vadovaujantysis tyrėjas Curt‘as Salisbury teigė, jog pagrindinis projekto tikslas – sukurti gerai veikiančią, bet pigią ranką. „Rankos laikomos vienu sudėtingiausiu robotikos sistemos elementu. Gerai veikiančios robotinės rankos yra sunkiai įperkamos“,- teigė Salisbury.
Ši robotinė ranka yra modeliuojama, taigi esant reikalui prie jos gali būti pridedami skirtingi, magnetų pagalba tvirtinami pirštai. Rankos operatorius gali greitai ir lengvai pridėti papildomus pirštus ar instrumentus (žibintuvėlius, atsuktuvus, kameras ir t.t.). Modeliavimo savybė rankai taip pat suteikia ir patvarumo. Pirštai taip sukonstruoti, kad rankos valdytojui, įsirėžus į kliūti ar ją sutrenkus, pirštai paprasčiausiai nukristų.
„Ši savybė leidžia nepažeisti rankos, tokiu atveju tereikia vėl uždėti pirštus“, teigė Salisbury. „Taip pat, jeigu pirštas nukrenta, ranka, naudodama likusius pirštus, geba pati jį pakelti, įstatyti į buvusią poziciją ir toliau sėkmingai funkcionuoti“
Operatorius robotinę ranką valdo pirštinės pagalba, taigi net ir naujokai greitai perpranta, kaip ja manipuliuoti. Robotinės rankos išorė padengta į žmogaus oda panašia medžiaga, tai „Sandia Rankai“ suteikia papildomą tikslumą.
Robotinė ranka puikiai tinka savadarbių sprogmenų nukenksminimui, bet taip pat ji palengvins ir sprogdintojų paieškas. Žmogui nukenksminti sprogmenis neretai būna per daug pavojinga, taigi jie dažnai tikslingai detonuojami radimo vietoje. Taip kartu sunaikinami ir svarbūs įkalčiai. Robotinė ranka nėra tokia vertinga kaip žmogaus gyvybė, taigi nukenksminimo operacija tampa sąlyginai saugi. Nukenksmintų sprogmenų tyrinėjimas gali suteikti vertingų įkalčių teisėsaugos institucijoms. O tai reiškia daugiau sulaikymų, mažiau bombų.
Sandia kurdama įrangą bendradarbiavo su Stenfordo Universitetu, taip pat, norėdama drastiškai sumažinti robotinės rankos kainą, naudojosi konsultacijos firmos LUNAR paslaugomis. Šiuo metu parduodamų robotinių rankų kiekvienas taip vadinamas „laisvumo laipsnis“ kainuoja 10 000 dolerių.
„Sandia Ranka turi 12 tokių laipsnių, o vienas laisvumo laipsnis kainuoja tik 800 dolerių – taigi jos bendra kaina maždaug 10 000 dolerių. Šis kaštų sumažinimas 90-čia procentų yra tikras persilaužimas“,- sakė Salisbury. Be to, didelė technologijų dalis „paslėpta“ pirštuose, dėl to kai kurie specializuoti rankų modeliai bus gan pigūs ir įperkami.
Tiesa, pigumas atneša ir papildomų pavojų. „Su tokia palyginti nedidele kaina, Sandia Ranka turi potencialo tapti pavojinga technologija“,- pridėjo Heermann‘as. „Kompiuteriai, skaičiavimo mašinėlės, mobilieji telefonai – visa tai tapo mūsų kasdienio gyvenimo dalimi, kai šių įrenginių kainos tapo mums įkandamos. Robotinė ranka turi tokį patį potencialą, ypač žinant, jog masinė gamyba gali dar labiau sumažinti jos kainą.“

Šaltinis: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/08/120821222007.htmFacebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *