Robotika.lt

„Robotai su pavadėliu” gali pakeisti šunis vedlius (Video)

Robotika.lt 27 kovo, 2015 Pagalbos robotai

Robotai jau dabar kaltinami už tai, kad iš žmonių atima darbus. Dabar saugūs dėl savo profesijos negali jaustis net vedliai šunys. Tyrėjai sukūrė „robotą su pavadėliu“, kuris gali padėti žmonėms orientuotis aplinkoje, dėka savo taktinių jutiklių bei vibracijos daviklių.

Pats roboto dizainas veikiau primena dulkių siurblį ar vejapjovę, nei vedlį, tačiau ateityje jo sukurtos versijos turėtų būti kur kas mažesnės ir lengvesnės, todėl aklieji juo galės naudotis net uždarose patalpose.

Inžinierių teigimu, šis robotas gali būti puikus pagalbininkas ne tik akliesiems. Pavyzdžiui, ugniagesiai galėtų jo pagalba orientuotis dūmuose paskendusiuose pastatuose ir lengviau surasti nukentėjusiuosius.

Robotas aprūpintas įvairiais jutikliais, kurių pagalba jis randa kelią. Tuo tarpu jo vedamas žmogus eina jam iš paskos, maždaug vieno metro atstumu, laikydamasis už jo pavadžio. Ant žmogaus riešo taip pat tvirtinasi speciali rankovė, kuri perduoda vibracijas. Jų pagalba, neregys, ugniagesys arba bet kuris kitas šiuos vibracinius signalus išmokęs suprasti žmogus gali orientuotis aplinkoje.

Šios vibracijos rodo kelią vedamam žmogui, taip pat gali nusakyti kokio dydžio objektas yra priekyje, jo formą ir netgi standumą.

Šis, potencialiai net žmonių gelbėjimui pritaikomas robotas buvo sukurtas Londono Karaliaus Koledžo ir Sheffieldo Hallamo Universiteto bendromis pastangomis. Projektą finansavo Inžinerijos ir Fizikos Mokslų Tyrimų Taryba.

Jacques Pendersas iš Sheffieldo Hallamo Universiteto, teigė, jog šio ketverių metų trukmės projekto metu, robotas buvo išbandytas įvairiose situacijose. Eksperimentai vykdyti tiek universiteto sporto salėje, tiek dūmais užpildytoje olose Vokietijoje.

Robotas oloje

Inžinierių komanda taip pas sukūrė vadinamąją „taktinę kalbą“ skirtą robotams ir dabar tiria, kaip šie vibraciniai ir lietimo signalai galėtų padėti senyviems žmonėms buityje.

Šiuo metu, net ir turėdami pastato planus, ugniagesiai privalo apgraibomis veržtis į priekį, jeigu jo patalpos skendi dūmuose. Jie orientuojasi tik laikydamiesi už sienų arba naudodami virves.

Ugniagesiai su savimi gabena ir deguonies balionus. Baliono dažniausiai užtenka tik 20 minučių, todėl, anot tyrėjų, egzistuoja būtinybė surasti būdą, kaip ugniagesiai galėtų dūmų pripildytose patalpose judėti greičiau bei paprasčiau.

Robotas vedlys taip pat gali prisitaikyti prie žmogaus poreikių. Pajutęs vedamo žmogaus delsimą arba pasipriešinimą jis pakeičia savo judėjimo tempą. Robotas taip pat gali būti užprogramuotas prognozuoti žmogaus veiksmus, atsižvelgiant į žmogaus ėjimo ypatumus bei seniau padarytus veiksmus.

Bandymu metu robotas vedžiojo savanorius užrištomis akimis. Naudodamasis specialiu algoritmu, jis net gali nustatyti jų pasitikėjimo lygį.

Londono Karaliaus Koledžo daktarė Thrishantha Nanayakkara teigė, jog komandai pavyko pasiekti svarbią pažangą, geriau suprantant žmogaus ir roboto sąveiką bei pritaikyti tai „gyvybės ir mirties“ tipo nelaimių situacijose, kur svarbi kiekviena sekundė. Pasak jos, „robotai su pavadėliu“ gali suteikti ugniagesiams naują juslinę dimensiją, jų darbą padarančią labiau efektyviu.

Kitas Sheffieldo Hallamo Universiteto atstovas, vyresnysis dizaineris Heathas Reedas pridėjo, jog šios, nors dar ir pradinėse stadijose esančios technologijos panaudojimas gelbėjimo operacijose, gali padėti geriau suprasti, kaip vyksta žmogaus ir roboto sąveika. Pasak Reedo, ši technologija gali būti pritaikyta įvairiuose sektoriuose bei per ateinančius penkerius metu duoti daug vaisių.

Tyrėjai pagamino bandomąjį roboto modelį ir artimiausiu metu planuoja pagaminti ir pilnai veikiantį prototipą, skirtą bandymams tikro gaisro gesinimo sąlygomis.

https://www.youtube.com/watch?v=d5TDZtrvncY


Parengta pagal dailymail.co.uk



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *