Robotika.lt

Robotai bendradarbiauja su žmonėmis (II)

Robotika.lt 15 gruodžio, 2014 Pagalbos robotai Robotai ir žmonės

Mokslininkai siekia sukurti autonomiškesnius ir savarankiškesnius robotus, kurie būtų mažiau priklausomi nuo žmonių.  Šiuolaikiniai robotai moka ir „supranta” daug daugiau nei ankstesnė jų versijos.  Jie žino, kaip nesužaloti žmogaus, kiek jėgos reikia norint atidaryti duris ir panašiai.

Žmonės yra įpratę liesti aplink juos esančius objektus. Mokslininkai nori suteikti šį gebėjimą robotams, kadangi tai galėtų labai pagerinti robotų darbą su žmonėmis. Tyrimai rodo, kad žmonės dabar jaučiasi pakankamai komfortabiliai, kai robotai juos liečia.

Siekiama sukurti protingus, autonomiškus, pakankamai paprastus robotus, su kuriais galėtų dirbti žmonės, neturintys jokių specialių žinių. Mokslininkai sako, kad žmonėms nereiktų įgyti daktaro laipsnio robotikos moksle, kad galėtų užprogramuoti tokį robotą atlikti vieną ar kitą veiksmą.

Džordžijos universiteto profesorius Magnus Egerstedt dirba su daug robotų vienu metu. Jis tiria, kaip žmonės gali vienu metu sąveikauti su daug nebrangių, paprastų robotų, turinčių skirtingus gebėjimus. Tokie robotų spiečiai (angl. swarms) padėtų greitai atlikti didelius, sudėtingus darbus. Profesorius ieško būdų, kaip žmonėms būtų paprasčiau valdyti daug robotų vienu metu.

„Spiečių“ sudaro robotai, kurie dirbdami vieni, savarankiškai neturi daug gebėjimų, tačiau kartu su kitais robotais jie dirba kaip komanda ir gali atlikti sudėtingas užduotis – panašiai kaip vabzdžių spiečius. Spiečiuje nėra nė vieno roboto, kuris turėtų valdžia, jie visi bendradarbiauja tarpusavyje ir su žmogumi.

Dirbdami spiečiuje, robotai turi veikti skirtingai nei anksčiau sukurti robotai. Pavyzdžiui, senesni robotai yra išmokyti vengti susidūrimų su kitais robotais ar žmonėmis. Tačiau kai spiečių sudaro šimtai ar tūkstančiai robotų, tai gali būti nepraktiška. Profesorius teigia, kad netgi žmonės, žuvys ar paukščiai, atsidūrę minioje, kartais susiduria vieni su kitais. Dėl šios priežasties, kurdamas robotų spiečius, profesorius „leidžia” jiems retkarčiais susidurti.

Teigiama, kad tokie robotų spiečiai gali būti naudingi gelbėjimo misijose, ūkyje, apsaugoje, įvairiose karinėse operacijose.


Parengta pagal gatech.edu

 



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *