Robotika.lt

Pentagonas skelbia konkursą: kas geriausiai sukurs robotą, galintį atlikti pavojingas užduotis?

Robotika.lt 10 balandžio, 2013 Karinė robotika Robotai mokslui

Pentagono perspektyvių tiriamųjų projektų valdyba (DARPA) paskelbė konkursą sukurti naują robotą. Šis konkursas pavadintas DARPA Robotics Challenge (DRC).

Pagal JAV karo departamento sumanymą, įvykus katastrofoms, stichinėms nelaimėms, pavojingose zonose robotas turės visiškai pakeisti žmogų. Taip pat tokie robotai gali būti naudingi saugantis nuo teroristinių išpuolių.

Robotas turi mokėti: judėti nelygiu paviršiumi ir nuolaužomis, naudoti įprastus ir elektrinius prietaisus, valdyti transporto priemones. Patį droidą planuojama valdyti nuotoliniu būdu, net ir esant radijo ryšio trukdžiams. Robotas privalo būti pakankamai savarankiškas, kad jį galėtų valdyti net ir nekvalifikuotas operatorius.

DARPA planuoja sukurti standartinius struktūrinius elementus, iš kurių tokie robotai bus konstruojami. Taip bus galima sumažinti droidų gaminimo išlaidas ir praplėsti jų galimybes. Siekiant supaprastinti šią užduotį DARPA parengė programą-simuliatorių, kuria naudojantis bus galima įvertinti robotų struktūrines savybes ir tobulinti jų programinę įrangą. Tokiu būdu, pasiūlytus patobulinimus bus galima išbandyti virtualiai.

Manoma, kad tokios priemonės suteiks progą dalyvauti robotų kūrimo konkurse toms kompanijoms, kurios anksčiau neturėjo techninių galimybių savarankiškai kurti robotus. O tai reiškia, jog pakils konkurencija robotų gamybos rinkoje. Tikimasi, jog ši programa paskatins daugiau žmonių labiau domėtis techninių sričių ir matematikos studijomis, kadangi droidus galės kurti ir testuoti net ir studentai.

Robotų kūrimo programa susideda iš trijų pagrindinių etapų: programinės įrangos kūrėjų konkurso ir dviejų praktinių konkursų – likviduoti pasekmes esant nepaprastoms situacijoms.

Praktinis etapas susideda iš aštuonių užduočių. Pretendentas valdydamas transporto priemonę turės:

 1. Atvykti į nelaimės vietą, pravažiuodamas nejudančias ir judančias kliūtis.
 2. Savarankiškai apžiūrėti įvykio vietą, judant nelygiu paviršiumi, per šiukšles, nuolaužas ir išvengiant visų kliūčių (kliūtys svers ne daugiau 5 kg.).
 3. Surasti įėjimą į objektą.
 4. Atidaryti duris ir patekti į vidų.
 5. Pakilti arba nusileisti laiptais ir pervažiuoti per tiltelius.
 6. Naudojant įrankį betoninėje plytoje padaryti angą.
 7. Sustabdyti nuotekas surandant ir uždarant reikiamą ventilį (jų gali būti ir keli).
 8. Pakeisti sugedusį elementą (pvz., aušinimo skysčio siurblį).

Konkurse galės dalyvauti keturios pretendentų grupės:

 1. Pirma dalyvių grupė turės sukurti visą robotą, įskaitant pagrindinę programinę įrangą ir korpusą. DARPA pasiruošusi finansuoti penkis dalyvius. Kiekvienas iš jų gaus po tris milijonus dolerių.
 2. Antra dalyvių grupė, kurioje galės dalyvauti iki 12 komandų, turės sukurti tik programinę droido įrangą. Kiekvienas dalyvis gaus 375 tūkstančius dolerių.
 3. Trečia dalyvių grupė, turės sukurti roboto korpusą. Šioje grupėje galės dalyvauti iki 100 pretendentų, tačiau visa tai jie darys už savo lėšas.
 4. Ketvirtoje dalyvių grupėje galės dalyvauti visi norintys gaminti robotą, bet už savo pinigus.

Po pirmojo konkurso etapo, kuris vyks 2013 metų birželio mėnesį, iškris nemaža dalis konkurso dalyvių. Praktiniai bandymai prasidės šių metų gruodžio mėnesį. Trečiajame etape, kuris planuojamas 2014 metų gruodžio mėnesį, dalyviai varžysis dėl pirmos vietos. Laimėtojas, kuris bus paskelbtas tik 2015 metais, gaus du milijonus dolerių. Tačiau kada Pentagonas pradės eksploatuoti naująjį robotą, dar neaišku.

Bet ar tikrai viskas taip gražu ir nekalta, kaip atrodo? Ar tikrai droidas, pritaikytas dirbti pavojingose situacijose, bus naudojamas tik taikiems tikslams? Juk pagaminus vieną bazinį modelį su nuotoliniu valdymu, ateityje Vašingtonas gali jį panaudoti kaip pavyzdį karinių robotų kūrimui. Jei naujasis droidas mokės naudotis krautuvu ir elektriniais įrankiais, tai jam bus nesudėtinga valdyti ir ginklą. Belieka, tik laukti ir tikėtis geriausia!


Žymos:

Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *