Robotika.lt

Naujieji senyvo amžiaus žmonių pagalbininkai: Mobiserv ir GiraffPlus (Video)

Robotika.lt 16 rugsėjo, 2013 Namų robotai
Daugelyje pasaulio šalių žmonių gyvenimo trukmė ilgėja, todėl auga senyvo amžiaus pacientų skaičius. Šių asmenų globa reikalauja daug finansinių išteklių, todėl pastaraisiais metais robotikos specialistai pagamino nemažai prietaisų, galinčių pavaduoti slaugus ir sumažinti išlaidas, skirtas sveikatos priežiūrai. Europos sąjunga aktyviai remia įvairius mokslinių tyrimų projektus, kuriais siekiama pagerinti žmonių gyvenimo kokybę, vienas jų – Mobiserv projektas. Jo tikslas – skatinti robotų, padedančių senyvo amžiaus žmonėms saugiai ir nepriklausomai gyventi savo namuose, gamybą ir naudojimą.

Vienas naujausių Mobiserv projekto laimėjimų – elektroninio asistento sukūrimas. Naujasis autonominis ratuotas robotas buvo gaminamas pastaruosius trejus metus. Jame įmontuota stereoskopinė kamera, daug įvairių jutiklių ir lietimui jautrus ekranas. Robotas moka kalbėti ir gali suprasti žmogaus kalbą. Prietaisas neturi rankų, todėl jokių objektų nei pakelti, nei valdyti negali. Pagrindinis jo tikslas – stebėti žmogaus veiksmus. Robotas fiksuoja, kiek laiko jo prižiūrimas asmuo praleidžia judėdamas, bendraudamas su žmonėmis, kada vartoja vaistus, valgo. Jei pacientas per daug laiko praleidžia sėdėdamas prie televizoriaus ekrano, Mobiserv prisiartina prie jo ir pataria pasimankštinti. Naudodamas lietimui jautrų ekraną, žmogus gali pasirinkti vieną iš siūlomų fizinio aktyvumo programų ir pradėti mankštą.

Robotas gali patarti, kada paskambinti (tai galima padaryti naudojantis robote įmontuota įranga), kokius pietus pasigaminti. Jis užtikrina ne tik savo kompaniono saugumą, bet ir taupo jo jėgas: išgirdęs durų skambutį, senyvo amžiaus žmogus neturi niekur eiti, kad pamatytų, kas užklydo į svečius. Prie lauko durų įtaisyta nuotolinė vaizdo kamera yra sujungta su prietaisu, todėl pažvelgus į jo ekraną, akimirksniu galima sužinoti, kas laukia už durų.

Nurodymus robotui galima duoti balsu arba pažymėti liečiamajame ekrane. Prietaiso balso tonas, elgesys ir daugelis kitų parametrų gali būti reguliuojami. Išbandę Mobiserv prietaisą, senyvo amžiaus žmonės įvertino jį itin palankiai. Pagaminti roboto prototipą kainavo 10 000 eurų, tačiau planuojama, jog komercinė jo versija, kurią pristatyti ketinama po kelerių metų, kainuos dvigubai mažiau.

Senyvo amžiaus žmonėms pagalbėti pasiryžęs dar vienas robotas – GiraffPlus. Naujasis elektroninis asistentas jau buvo išbandytas demonstraciniame bute Švedijoje, o šiuo metu darbuojasi tikruose namuose Švedijoje, Italijoje ir Ispanijoje. Robotas gali pamatuoti žmogaus kraujospūdį, kūno temperatūrą, užfiksuoti asmens fizinio aktyvumo pokyčius ir nustatyti, jeigu jis nugriūna. Visa informacija yra apdorojama ir esant kritinei paciento būklei, pavyzdžiui, pacientui ilgą laiką nepajudėjus, gali būti greitai perduota slaugytojui.

Naujieji senyvo amžiaus žmonių pagalbininkai

Naudojant robotą, senyvo amžiaus žmonių sveikatos būklė vertinama 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. GiraffPlus užtikrina ne tik skubią pagalbą ūmių būklių metu, bet ir sumažina išlaidas, skirtas sveikatos priežiūrai, nes tam tikros sveikatos problemos pastebimos nespėjus įsisenėti. Projekto koordinatorė Silvia Coradeschi išskiria vieną itin reikšmingą roboto gebėjimą – jis gali sudaryti individualų paciento miegojimo modelį. Matuojant žmogaus aktyvumo pokyčius nakties metu, sistema padeda medikams adekvačiai įvertinti net miegančio paciento sveikatos būklę.

Bandymai tikruose namuose padės objektyviai įvertinti prietaisų teikiamą naudą senyvo amžiaus žmonėms. Iki 2014 metų tyrėjai ketina išbandyti robotą penkiolikoje skirtingų namų. Projektą koordinuoja Örebro universitetas.

Parengta pagal:

Mobiserv robot designed to keep tabs on seniors
Homecare telepresence robot undergoes real world testing

Šaltiniai:

http://www.gizmag.com/mobiserv-elderly-care-robot/28751/
http://www.gizmag.com/giraffplus-elderly-homecare/27960/Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *