Robotika.lt

Minkštiems robotams nebaisus ugnies karštis, sniegas ir… avarijos (Video)

Robotika.lt 2 spalio, 2014 Robotai mokslui

Rausvos, minkštos mechaninės būtybės primenančios jūrų žvaigždes… Taip atrodo nauji Harvardo (angl. Harvard University) profesoriaus George M. Whitesides sukurti silikoniniai robotai, kuriems nebaisūs temperatūros pokyčiai bei nelaimingi atsitikimai, tokie kaip susidūrimai su transporto priemonėmis. Nuosaikaus dizaino robotai atveria platų jų galimybių panaudojimo spektrą, galintį nulemti tolesnį robotų evoliucijos progresą įvairiose srityse.

Kūrėjo G. M. Whitesides bandymas suprojektuoti idealią minkštų ir lanksčių robotų versiją nėra pirmas. Prieš keletą metų pasirodę panašaus pobūdžio mechanizmai nustebino inovatyviomis idėjomis, tačiau buvo pernelyg sunkiai eksploatuojami. „Šiandienos“ kūriniai kur kas pažangesni, o jų panaudojimo galimybės yra platesnės ir, galima teigti, paprastesnės.

Minkšti robotai yra pagaminti iš tvirtos silikoninės gumos, kurios patvarumas leidžia jiems atlaikyti stiprius temperatūros pokyčius. Pavyzdžiui, šie rausvi mechanizmai geba nepasiduoti ugnies karščiui ar stingdančiam šalčiui. Be to, jiems nebaisus net 40 km/ h vėjas, 5 centimetrų vandens gylis bei, kitus minkštus „audinius“ ardanti, cheminė rūgštis.

Lankstūs robotai sugeba pakelti net 8 kilogramus sveriančius daiktus ir gali judėti įvairiomis kryptimis – tiesiai arba, jei reikia, atlikti posūkį. Robotų judėjimo greitis – 5 centimetrai per sekundę, o judėjimo būdai – universalūs. Mechanizmai geba ne tik eiti, bet ir ropoti, ir šliaužti, todėl, būdami bestuburiai, gali prasispausti bei pralįsti net ir pro menkus, siaurus plyšius ar tarpus. Robotai yra absoliučiai savarankiški ir, naudodami integruotos baterijos galią, autonomiškai veikti geba maždaug apie dvi valandas.

Siekiant maksimaliausio rezultato unikalūs robotai yra suprojektuoti pasitelkus įvairius techninius sprendimus ir galimybes, tokias kaip fotolitografija (mikrofabrikacijos proceso rūšis, kai miniatiūrinės struktūros įformuojamos į kitus, panašius, elementus; sujungiamos tam tikros detalės, sukuriančios visumą) ir mikroflucidų technologija, naudojama sudėtingam programinės įrangos kūrimui bei pritaikymui praktikoje. Kuriant šiuos robotus, kad šie galėti įvykdyti jau minėtas funkcijas, t.y. judėti pirmyn šliauždami, ropodami ar pan. pasitelktas lokomocijos principas (judesių, kuriais keičiama padėtis erdvėje, visuma). „Tai nėra įmantri koncepcija, tačiau judesio rezultatas, kurį įmanoma pasiekti yra pakankamai neįtikėtinas”, apie naudotas technikas kuriant robotus spaudai pasakojo G. M. Whitesides.

Minkšti, mielai atrodantys, robotai nepaisant to, jog yra unikalūs ir žavi universalumo galimybėmis turi vieną silpnybę – „kuprinę“ su baterijomis bei oro kompresoriais, kurie daro juos pažeidžiamais. Vis dėlto kūrėjai tikisi įveikti šį negatyvų aspektą ir ateityje maksimaliai padidinti lanksčių robotų veiklos galimybes.Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *