Robotika.lt

Miniatiūriniai robotai padės surasti nuotėkius reaktoriuose

Robotika.lt 18 gruodžio, 2013 Pramoniniai robotai Robotai mokslui
Radioaktyvių medžiagų nuotėkiai įvyksta ne vien tik avarijų metu, kaip 2011 metais Fukusimoje. Tyrimai parodė, kad daugiau nei 70% branduolinių reaktorių būna nuotėkių, dažniausiai – žemėje užkastuose vamzdžiuose, kuriais teka aušinimo skystis. Dėl vamzdžių išsidėstymo nuotėkius aptikti gana sudėtinga. Todėl Masačiusetso technologijos instituto specialistai sukūrė mini-robotus, kurių pagrindinė užduotis – surasti radiacijos nuotėkius būtent tokiuose vamzdžiuose.

Šie robotai yra ne didesni už vištos kiaušinį. Iš išorės jie panašūs į mažą rutuliuką, kurio viduje slypi sudėtingi mechanizmai, leidžiantys robotui judėti ir viską aplinkui filmuoti.

Kaip veikia šie mažyčiai stebuklai? Miniatiūrinis autonominis robotas patenka į vandenį, juda vamzdžiu, analizuoja jo būklę ir lazerinės optinės sistemos dėka transliuoja visą matomą vaizdą. Ši sistema gali perduoti vaizdą 100 metrų atstumu. Kūrėjai tikina, kad robotai vamzdžiuose užstrigti negali, nes jų apvali ir lygi forma leidžia jiems pakankamai laisvai judėti.

Kad robotai galėtų judėti vamzdžiais, kūrėjai panaudojo vidinių Y formos vaizdinių vožtuvų sistemą. Atsidarant ir užsidarant šiems vožtuvams, robotas gali judėti tinkama kryptimi. Be to, kameros objektyvas taip pat gali judėti ir filmuoti vaizdus iš įvairių pusių.

Pasak Masačiusetso technologijos instituto specialistų, tokie robotai gali aptikti nuotėkius ne vien tik branduoliniuose reaktoriuose, bet ir gedimus bei nuotėkius kitose uždarose patalpose, pavyzdžiui, kanalizacijos sistemose.Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *