Robotika.lt

Miklių robotų era. Minkšti robotai įsitvirtina robotų industrijoje

Robotika.lt 1 spalio, 2014 Robotai mokslui

Akivaizdu, kad minkštų, lanksčių ir sparčiai iš siaurų bei ankštų erdvių pasišalinti sugebančių robotų kūrimo procesas įgauna pagreitį. Vis dažniau išgirstame apie robotus, kurie visiškai neatitinka standartinio – kieto, nelankstaus ir fiziškai sudėtingo – roboto pavyzdžio. „Minkšta robotų technika“ – robotų mokslo kategorija, seniai tapusi iššūkių daugeliui mokslininkų, kasdien pristato naujoves, leidžiančias ne tik žengti į priekį mokslo atžvilgiu, bet ir formuojančias naują suvokimą apie robotus bei jų galimybes…

Nepatogiose, galbūt netgi ekstremaliose, vietose judėti gebančių robotų projektavimo įkvėpimo šaltiniu neretai tampa gamta. Povandeninis pasaulis, kuriame jūros gyventojai priversti prisitaikyti prie aplinkos, prie ankštų erdvių ir t.t. kūrybingus inžinierius bei mokslininkus įkvepia sukurti robotus, gebančius atkartoti miklių gyvūnų elgesį. Pastaroji ypatybė – miklumas – ir yra viena elementariausių minkštų robotų savybių. Taip pat minkšti robotai yra unikalūs dėl universalumo veiksnio. Jų gebėjimas transformuotis prisitaikant prie aplinkos – neginčytinas mokslo pažangos įrodymas ir akivaizdus neribotų galimybių robotų technikos gerinimo egzistavimas.

Minkštus robotus kurianti ir tobulumo ieškoti nepaliaujanti Bio Robotų instituto (angl. BioRobotics Institute) profesorė Cecilia Laschi kalbėdama šia tema teigia, jog pasirinkimas dirbti „su” minkštais robotais buvo svarbus poslinkis. „Supratau, kad jeigu norime pasitelkti neurologijos mokslą ar smegenų modelius robotų kontrolės formavime, mes privalome „ieškoti“ kito kūno. Turime pažvelgti į gyvūnus ir augalus, nes jie turi daug minkštų dalių…“, teigia profesorė, sukūrusi minkštą ir lankstų robotą–aštuonkojį, C. Laschi.

Profesorė pripažįsta, jog tradicinių robotų sritis kur kas labiau ištyrinėta ir joje vykstantys procesai bei numanomi rezultatai yra aiškesni, tačiau efektingas minkštų robotų kūrimo progresas – akivaizdus. Cecilia Laschi teigia, jog tradiciniai (standūs ir miklumo funkcijos galimybes ribojantys) robotai tinkamesnis pasirinkimas tik pramonės srityse, o norint puikaus pagalbininko medicinos ar kitose, saugumo bei preciziškumo, reikalaujančiose industrijose minkšti robotai yra objektyvesnis pasirinkimas.

Manoma, kad minkštų robotų tendencijos tik didės. Nepaisant kur kas sudėtingesnio jų paleidimo, t.y. veikimo ir valdymo kontroliavimo, tokio pobūdžio robotai turi svarbią reikšmę ne tik robotų industrijos, bet ir kitų sričių potencialo išnaudojime.Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *