Robotika.lt

Kapų tyla Mėnulyje: užgeso paskutinis mėnuleigis „Nefritinis triušis“ (Video)

15min.lt 4 rugpjūčio, 2016 Robotai mokslui

Darbą baigė paskutinis mėnuleigis „Nefritinis triušis“, dirbęs Žemės palydovo paviršiuje, praneša „New Scientist“. Jis buvo siųstas Kinijos mokslininkų su misija „Chang’e 3“

Kinijos valstybinė gynybos ir mokslo valdyba (SASTIND) pranešė, kad Mėnulio paviršiuje mėnuleigis Yutu (liet. „Nefritinis triušis“, angl. „Jade Rabbit“) darbavosi 31 mėnesį, nors buvo planuota tik 3 mėn. misija.

„Nefritinis triušis“ – kiniškai „Yutu“ – yra pavadintas pagal kinų mitologijos Mėnulio deivės Čangės (Chang’e) augintinį Jutu.

Misija Chang’e 3, kuroje dalyvavo stacionari kosminė stotis ir mėnuleigis, nusileido Mėnulio Vaivorykštės įlankos krateryje 2013 m. gruodžio 14 d. Mėnuleigiui pavyko palydovo paviršiumi pravažiuoti apie 114 metrų. Po 14 darbo parų jis nustojo judėti, tačiau tęsė tyrimus, tinkamai veikiant daliai mechanizmų.

2014 m. vasarį svarstytos kelios versijos: mėnuleigis neatlaikė itin žemos naktinės Mėnulio temperatūros arba tiesiog sugedo valdymo mechanizmas. Kita versija, kurią įvardijo Australijoje gyvenantis nepriklausomas kosmoso tyrimų ekspertas Morrisas Jonesas, kad problema kilo nesusiskleidus mėnuleigio saulės baterijai.

„Tai sudarė sąlygas šaltą Mėnulio naktį šilumai išeiti iš mėnuleigio. Šaltis tikriausiai visam laikui pakenkė kai kurioms mėnuleigio dalims“, – sakė jis.

Kinija – pasaulio kosminė valstybė Nr. 3

Kinijos mėnuleigis tapo pirmuoju moduliu per 37 metus, kuris ant Žemės palydovo paviršiaus nusileido „minkštai“. Anksčiau tai yra pavykę padaryti tik JAV ir Sovietų Sąjungai.

2017 m. kinai planuoja siųsti į Mėnulį aparatą, kuris, surinkęs grunto pavyzdžius, grįš atgal. Tai bus jau ketvirtoji misija. Primename, kad dvi pirmosios Chang’e misijos buvo tik orbitinės, kai stebėjimų metu pagal surinktus duomenis buvo tikslinamas Mėnulio žemėlapis.

Kinijos kosminės ambicijos – didelės. Jie neslepia planų pasiųsti į Mėnulį žmogų. O prieš tai, iki 2020 metų, dar vieną orbitinę stotį.


15minFacebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *