Robotika.lt

Gemini-Scout: robotas-gelbėtojas padės surasti šachtose užgriuvusius darbininkus (Video)

Robotika.lt 29 liepos, 2013 Pramoniniai robotai
Šachtininkų darbas yra labai pavojingas ne tik jų sveikatai, bet ir gyvybei. Įvykus avarijai šachtoje ir po nuolaužomis atsidūrusiems darbininkams pirmos minutės yra pačios kritiškiausios. Į nelaimės vietą atvykę gelbėtojai turi kuo skubiau gelbėti šachtininkus, kitaip gali būti per vėlu. Nors gelbėtojai ir stengiasi, tačiau ne visada viskas klostosi sklandžiai. Kadangi pasitaiko daug netikėtų kliūčių: nuodingos dujos, kurios akimirksniu gali užsidegti, užtvindyti tuneliai, netvirtos šachtos sienos ir lubos, kurios bet kurią sekundę gali sugriūti ir pabloginti padėtį. Todėl amerikiečių laboratorijos Sandia National Laboratories įsikūriosios Naujojoje Meksikoje mokslininkai sukūrė roboto Gemini-Scout prototipą, kuris padės gelbėti šachtininkus.

Roboto dėka paieškos grupės galės greičiau aptikti nukentėjusius žmones. Robotas pranešinės informaciją apie šachtininkų būklę ir padėtį šachtos viduje.

Roboto ūgis 120 cm, plotis maždaug 60 cm. Todėl jis galės niekieno netrukdomas perbristi užtvindytas vietas šachtoje (iki pusės metro gylio) ir pereiti krūvas akmenų. Perduodamas informaciją iš šachtos robotas labai palengvins gelbėtojų darbą, kadangi jie galės greičiau sudaryti operacijos planą. Kaip ir daugelis robotų, taip ir Gemini-Scout bus valdomas nuotoliniu būdu. Jame integruoti dujų davikliai ir termo videokamera nustatanti nukentėjusių buvimo vietą po žeme. Taip pat robotas turi besisukinėjančią videokamerą, kuri pasikelia virš platformos ir leidžia apžiūrėti patalpą bei įvertinti situaciją roboto akimis.

Be to, Gemini-Scout pranešinės ne vien tik naudingą gelbėtojams informaciją, bet ir padės nukentėjusiems: perduos maistą, kvėpavimo aparatus, vaistus ir netgi žaidimus tam, kad atitrauktų jų dėmesį, kol atvyks gelbėtojai. Reikalui esant, robotas pats galės ištempti suaugusįjį žmogų iš šachtos.

Kadangi robotas turės dirbti pavojingoje aplinkoje, dizaineriai numatė visus jo mechanizmo niuansus. Kad šachtoje dėl netikėtos kibirkšties neįvyktų metano sprogimas, inžinieriai visas elektronines detales paslėpė specialiuose korpusuose. Pats robotas yra atsparus sprogimams. Visos Gemini-Scout dalys yra aptrauktos vandeniui atspariais apdangalais. Taip robotas be jokių problemų gali judėti vandenyje. Roboto detalės yra tvirtos ir kartu lengvos. Jos padeda jam puikiai manevruoti po žeme.

Pasak kūrėjų, roboto valdymas turi būti nesudėtingas bei suprantamas tiems, kurie pirmą kartą paims į ranką manipuliatorius. Todėl buvo nuspręsta, kad Gemini-Scout bus analogiškai valdomas kaip ir žaidimų konsolės Xbox 360 valdiklis, su interfeisu bei darbo principais. Juos lengvai įsisavins net tie, kurie niekada nežaidė kompiuterinių žaidimų.

Gemini-Scout robotą užsakė pagaminti JAV šachtininkų apsaugos ir sveikatos administracija. Projekto rėmėjas ir investuotojas – profesionalios technikos apsaugos ir sveikatos saugos nacionalinis valstijos institutas.Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *