Robotika.lt

Draugiški robotai galėtų pagerinti humanoidų ir žmonių tarpusavio bendravimą (Video)

Robotika.lt 3 kovo, 2014 Namų robotai Robotai pramogai
Du draugiški robotai, įskaitant 3D spausdintuvu atspausdintą humanoidinį robotą, padeda mokslininkams suprasti, kaip geriau vystyti ilgalaikius ir realius santykius tarp robotų ir žmonių.

ERWIN‘as (Emotional Robot with Intelligent Network) tai daktaro Džono Miurėjaus iš Linkolno universiteto, Didžiojoje Britanijoje, Kompiuterijos Mokslų Mokyklos, kūrinys. Robotas šiuo metu naudojamas kaip doktorantūros studijų dalis. Studijose siekiama sužinoti, kaip kai kurios žmogiškos detalės roboto charakteristikoje veikia žmogaus ir roboto tarpusavio santykius.

Tikimasi, jog tyrimas ne tik padės mokslininkams perprasti bei kurti geresnius ir labiau realistiškus santykius tarp žmogaus ir jo robotinio „kompaniono“, tačiau studija taip pat gali pagelbėti suvokiant, kaip formuojasi bendravimo santykiai vaikų, kurie serga autizmu, Aspergerio sindromu ir prieraišumo sutrikimais.

Doktorantūros studentas Mriganka Biswasa teigė: „Kognityvinės paklaidos paverčia žmones tuo, kuo jie yra: asmenybėmis su savitais charakteriais, kupinomis klaidų ir netobulumo. Todėl, įterpdami kognityvines paklaidas į roboto charakteristikas, mes paverčiame robotą netobulu, tačiau ir kur kas labiau žmogišku.

Remdamiesi žmonių interakcija ir bendravimu, mes perteiksime „charakteristikas“ ir „asmenybes“ robotams. Jeigu paaiškinsime, kaip prasideda ir vystosi žmonių tarpusavio santykiai, tuomet galėsime lengviau planuoti žmogaus ir roboto santykius.“

Kuomet du žmonės tarpusavyje bendrauja pirmą kart, jeigu dvi skirtingos asmenybės viena kitą traukia, susiformuoja draugystė. Tačiau, įprastinio roboto ir žmogaus bendravimo metu, robotas neturi užtektinai išskirtinių charakteristikų. Tai neleidžia susiformuoti draugiškiems ryšiams.

ERWIN‘as, bendraudamas su žmogumi, gali išreikšti penkias pagrindines emocijas.

Mriganka teigė: „Robotai vis dažniau naudojami skirtingose sferose, pavyzdžiui, žmonių gelbėjimo operacijoms, medicininėms procedūroms, pagyvenusių žmonių priežiūrai bei pagalbai sergantiesiems autizmu.

Ypatingai dviems paskutinėms užduotims atlikti naudojami robotai turi būti draugiški ir jų vartotojams atrodyti simpatiški ir emocingi. Robotas kompanionas turi būti draugiškas ir gebėti atpažinti žmogaus emocijas ir poreikius, kad atsižvelgdamas į juos gebėtų imtis veiksmų. Taigi kiekvienos kategorijos robotas turi mokėti megzti ilgalaikius santykius su vartotoju. Tai įmanoma, dėka tęstinės sąveikos bei roboto gebėjimo turėti nuosava asmenybę bei charakteristikas.“

Mokslininkai lygins roboto bendravimo su žmonėmis duomenis , o taip pat darbuosis su 3-D spausdintuvu atspausdintu robotu ir Keepon‘u – mažu geltonu robotu, sukurtu vaikų bendravimo raidos tyrinėjimams.

Paprasta roboto išvaizda ir elgsena sukurta siekiant padėti vaikams, ypatingai tiems, kurie kenčia nuo raidos sutrikimų, tokių kaip autizmas.

„Neemocingas“ Keepon‘as bus naudojamas siekiant išsiaiškinti, kaip į jį reaguoja žmonės. Vėliau ši surinkta informacija bus lyginama su „emocingojo“ ERWIN‘o gautais duomenimis. Šio tyrimo tikslas išsiaiškinti roboto bendravimo su žmogumi efektyvumą ir ar minėtasis bendravimas yra trumpalaikis ar ilgalaikis.Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *