Robotika.lt

Istorijas pasakojantys robotai moko vaikus kalbos įgūdžių

Robotika.lt 18 birželio, 2014 Namų robotai
MIT Media Lab organizacija, kuri specializuojasi technologinių tyrimų srityje, sukūrė robotų–pedagogų prototipą ir tikisi, jog ateityje mokymo funkcijas atliekantys robotai taps kasdienybe daugelio vaikų gyvenime.
Itin moderni mokymo technologija suprojektuota taip, kad patrauktų vaiko dėmesį ir nekeltų prieštaringų emocijų, t.y. būtų priimtina ir suvokiama kelerių metų amžiaus informacijos gavėjui. Šiam tikslui pasiekti vaikus kalbos įgūdžių mokantys robotai primena kalbančius žaislinius drakonus – jie mieli, pūkuoti, turi išraiškingas, animacinių filmukų herojus primenančias, akis. Blue vardu pakrikštytų robotų pasakojamos vaikiškos istorijos ne tik ugdo vaikų socialinius įgūdžius, lavina jų kalbos suvokimą, plečia kalbos žodyno žinias, bet ir fiksuoja kiekvieno vaiko pažangą, todėl sekamos pasakos yra kruopščiai atrenkamos, visuomet atsižvelgiant į vaiko gebėjimus.
Siekiant išanalizuoti kaip iki mokyklinio amžiaus vaikai reaguoja į Blue robotą MIT Media Lab numatė aštuonių savaičių eksperimentą, kuriame tiriamas vaikų sugebėjimas priimti ir apdoroti informaciją gaunamą iš mechanizmo. Komandos atliekančios eksperimentą teigimu, robotai–mokytojai reprezentuoja naujas, modernias studijų galimybės mažiems vaikams. Anot jų, šie naujieji robotai, priešingai nei pvz., televizija, turi tam tikrus socialinius įgūdžius, kurių suvokimas ir atpažinimas yra labai svarbus augančio vaiko gyvenime. Blue robotas užmezga ryšį su vaikų lygiai taip pat, kaip ir bet kuris žmogus–mokytojas.
Anksčiau atlikti tyrimai parodė, kad vaikai geriau perima informaciją iš tų robotų, kurie jiems atrodo artimi. Eksperimento metu vaikas kalbėjosi apie žaislus su dviem robotais – vienas jų atkartojo vaiko nuotaikas, mimikas, judesius, o kito roboto veiksmai nebuvo tikslingi, kitaip tariant robotas elgėsi neatsižvelgdamas į vaiko reakcijas. Šio tyrimo metu nustatyta, kad lengviau ir noriau buvo įsisavinamos tos žinios, kurias perteikė robotas–mokytojas atkartojęs vaiko veiksmus.
Pasak kūrėjų, šių, mokytojo vaidmenį atliekančių, vaikiškų robotų ateitis – sėkminga ir nepaisant to, kad Blue robotų funkcijos vis dar reikalauja tobulinimo (ypač individualios vaiko pažangos duomenų fiksavime ir analizavime) ir yra vykdomos tik prižiūrint specialistams, manoma, jog netolimoje ateityje jie bus parengti veikti savarankiškai.
Robotai Blue – žaidimo ir informacijos sklaidos samplaika, galinti absoliučiai pakeisti vaikų ugdymo įpročius. „Sukurti naują technologiją, remiančią vaikų švietimą, o ypač mokslą jauname amžiuje, yra nuostabi galimybė“, spaudai teigė eksperimento komandos vadovė Cynthia Breazeal.


Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *