Autonomiškai gyjantis robotas prisitaiko prie patirtos traumos (Video)
Kaip ir bet kokią techniką, robotą galima sugadinti. O sugedusių robotų remontas dažnai būna ne tik brangus, bet neretai ir visiškai neįmanomas. Tačiau sumanūs mokslininkai bei inžinieriai siekia pašalinti šią negatyvią įrenginių savybę, siekdami robotams suteikti „savaiminio gijimo“ bruožų. Tikėtina, kad šios idėjos pritaikymas realybėje išspręstų įkyrią mechanizmų gedimo problemą ir padėtų robotams kopti evoliucijos laiptais.
„Pierre and Marie Curie“ ir „Wyoming“ universitetų mokslininkai, dalindamiesi naujųjų technologijų bei inžinerijos žiniomis, sukūrė robotą, kurio nesustabdo gedimai. Kūrėjų suprojektuotas robotas sugeba atsitiesi net po to, kai jam lūžta abi kojos! Beje, tai ne vienintelis unikalus mokslininkų darbas. Kūrėjai taip pat išrado robotinę ranką, kuri, nepaisant sugedusių motorų, turi energijos įdėti kamuoliuką į skardinę.
„Sužeisti gyvūnai nepradeda visko mokytis iš naujo. Priešingai, jie pasikliauja savo intuicija, nurodančia kaip reikia elgtis. Nuojauta jiems padeda sumaniai pasirinkti keletą elgesio modelių ir juos išbandyti, o po tokių testų nuspręsti, koks elgesys, esant traumai, tinka labiausiai,“ – oficialiame pranešime teigia vienas iš technologijos kūrėjų Jean-Baptiste Moure.
Mokslininkų naudojamas „prisitaikymo prie traumos“ principas yra ganėtinai elementarus. Juk, pavyzdžiui, susižeidus kulkšnį ar kelį, ir juntant didelį skausmą, žmogus taip pat siekia rasti tinkamiausią bei mažiausiai skausmą provokuojantį būdą funkcionuoti. Remdamiesi šia idėja kūrėjai išrado algoritmą „Intelligent Trial and Error“, leidžianti numatyti detalų roboto elgesį, kuriuo jis gali remtis susiformavus netikėtai situacijai.
„Sužeistas robotas tampa tyrėju. Turėdamas užprogramuotus elgesio modelius, atsitikus nelaimei, robotas juos išbando. Tačiau tokios elgesio prognozės yra įdiegiamos nesužeistam robotui, todėl vėliau jis turi savarankiškai nuspręsti, kaip elgtis prisitaikant aplinkoje. Pavyzdžiui, jeigu vaikščiojimas ant galinių kojų nėra pats efektyviausias, robotas pabandys eiti ant priekinių. Beje, stebėtina tai, jog robotas naujus būdus vaikščioti įsisavina labai sparčiai. Nuostabu matyti, kaip suluošintas bei klumpantis mechanizmas pradeda efektyviai funkcionuoti per dvi minutes,“ – teigia pagrindinis oficialaus pranešimo autorius Antoine Cully.
Novatoriško mechanizmo projektavimo procese naudota intelektuali „Intelligent Trial and Error“ sistema yra paremta autonomiškumo ir funkcionalumo savybes suteikiančiais elementais bei sudėtinga „evoliucine“ algoritmų programa „MAP-Elites“, padedančia imituoti išlikimo teorijos principus.
Mokslininkų komanda mano, jog jų sukonstruotas robotas gali tapti svariu kūriniu autonominių robotų tobulinimo procese.
Parengta pagal iflscience.com
Facebook komentarai
Reklama
Reklama
Mūsų draugai
Naujausi įrašai
Europos Sąjunga ir robotika: kur link mes keliaujame?
Parrot SLAM dunk – paketas, skirtas bepiločių gamintojams (Video)
Mesh Mould – robotas-statybininkas (Video)
Inovacinis robotas-dažytojas PictoBot iš Singapūro (Video)
Plobot – robotas, mokantis vaikus programavimo (Video)
HES Hywings — bepilotis, naudojantis vandenilio kurą (Video)
Emotix Miko — komunikacinis robotas su emocijomis (Video)
MMS Drone – patvarus benzininis bepilotis (Video)
Draugaukime
Naujausi komentarai
Žymos
Visos kategorijos
- Dirbtinis intelektas
- Dronai
- Egzoskeletai
- Karinė robotika
- Namų robotai
- Naujausi
- Pagalbos robotai
- Pramoniniai robotai
- Robotai
- Robotai humanoidai
- Robotai ir menas
- Robotai ir žmonės
- Robotai kine
- Robotai medicinoje
- Robotai mokslui
- Robotai pramogai
- Robotikos ateitis
- Robotiniai automobiliai
- Robotiniai žaislai
Komentarai (0)