Robotika.lt

Atspausdintos 3D kūno dalys padėjo chirurgams atskirti Siamo dvynes

Robotika.lt 16 gruodžio, 2015 Robotai medicinoje

3D spausdinimas medicinoje pamažu tampa neįkainojama vertybe. Kūno dalių 3D spausdinimas gali padėti atlikti gyvybę išsaugančias operacijas. Prieš porą savaičių žiniasklaidoje buvo kalbama apie neurochirurgų komandą, kuri panaudojo galvos smegenų kraujagyslių 3D atspausdintą analogą atliekant galvos smegenų operaciją ir taip išgelbėjant pacientės gyvybę. Ir dabar ši technologija triumfavo dar kartą, pasitarnaudama atliekant Siamo dvynių atskyrimo operaciją.

Dvynės Adelina ir Knatalija, gimusios praėjusių metų balandžio 11d. Teksaso valstijoje, buvo suaugusios nuo krūtinės iki dubens. Šis atvejis turbūt buvo bene sudėtingiausias, su kokiu gydytojams yra tekę susidurti.

Suvokdami operacijos sudėtingumą, chirurgai, užuot pasikliaudami vien tik radiologinių tyrimų rezultatais, prieš imdamiesi skalpelio, pirmiau nusprendė sukurti dvynukių kūnų 3D kopijas. Atlikus kompiuterinę tomografiją, gydytojai nustatė, jog kūdikių širdys atskiros, tačiau kepenys bendros. Tokia situacija gerokai apsunkino atskyrimo operacijos planą.

Remiantis radiologinių tyrimų metu gautais vaizdais naudojant skirtingas medžiagas buvo atspausdintos abiejų kūnų skeletinės struktūros bei organai. Kaulinių struktūrų analogui buvo naudojama plastiko derva, o minkštesnės konsistencijos struktūroms – į gumą panaši medžiaga. Kepenys buvo atspausdintos atskirai ir naudojant baltą dervą, kad išryškintos pagrindinės jų kraujagyslės. Tam, kad chirurgų komanda galėtų pasiruošti realiai operacijai, kūnų kopijos buvo atspausdintos taip, kad jas būtų galima sujungti į vieną bei atskirti.

Praėjus dešimčiai mėnesių nuo dvynukių gimimo, 26 gydytojų komanda, iš kurių 12 buvo chirurgai, galiausiai susirinko įgyvendinti šią neeilinę Siamo dvynių atskyrimo operaciją. Visų gydytojų džiaugsmui pasirodė, jog atspausdinta kūnų kopija anatomiškai buvo labai tiksli. Taigi ne vieną mėnesį trukęs gydytojų ruošimasis naudojant šį 3D simuliatorių nebuvo bevaisis.

Teksaso Vaikų ligoninės radiologijos skyriaus vadovas Rajesh Krishnamurthy teigė, jog chirurgams pavyko rasti kepenų, širdies, dubens organų atskyrimo ribas kaip ir buvo numatyta radiologiškai. „Atitikimas buvo beveik idealus.“

Vis tik operacijos metu nebuvo išvengta kraujavimo. Tačiau gydytojai teigia, jog šios komplikacijos priežastis nebuvo 3D modelių ir tikrų kūnų anatominė paklaida. Nepaisant to, operacija buvo sėkminga.

Akivaizdu, jog 3D spaudiniai operacijų metu turi gana svarbią rolę, tačiau, ar 3D spausdinimas taps standartiniu procesu ruošiantis sudėtingoms operacijoms, kol kas lieka neaišku. Kad ir kaip būtų gaila, viskas priklauso nuo finansavimo.


Parengta pagal iflscience.com



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *