Robotika.lt

Ateityje pastatus griaus aplinką tausojantys robotai

Robotika.lt 24 liepos, 2013 Pramoniniai robotai
Nugriauti tvirtą betoninį statinį nėra paprasta: dinamito naudojimas yra efektyvus, tačiau triukšmingas bei pavojingas, o sienų ardymas specialiais masyviais kranais yra gana ilgas ir varginantis procesas. Abiem atvejais į aplinką patenka daug dulkių, kenksmingų medžiagų bei atliekų, kurias sutvarkyti turi darbininkai. Kodėl gi šiam darbui nepasitelkus roboto?

Supaprastinti pastatų griovimo procesą nusprendė studentas iš Švedijos Umea dizaino instituto. Omer Haciomeroglu suprojektuotas ERO Concrete Recycling robotas buvo apdovanotas aukso medaliu Tarptautiniuose dizaino meistriškumo apdovanojimuose IDEA (International Design Excellence Awards). Transformerį primenantis prietaisas ne tik be gailesčio skaldys betonines sienas, bet ir rūšiuos gautas žaliavas bei pakuos jas perdirbimui. ERO veikimo metu, palyginus su kitomis griovimui naudojamomis technologijomis, į aplinką pateks mažesnis dulkių ir kitų kenksmingų medžiagų kiekis.

Ateityje pastatus griaus aplinką tausojantys robotai  1

Prietaiso atliekamas sienų ardymo procesas labai paprastas: robotas, pastatytas strategiškai patogioje vietoje šalia griaunamo pastato, nuskenuos aplinką ir numatys savo veikimo maršrutą. ERO betoną ardys dideliu spaudimu purkšdamas vandens srovę. Griovimui išeikvotas vanduo bus sugrąžintas į sistemą ir naudojamas iš naujo. Suskaldęs sienas, prietaisas surinks gautas atliekas, jas apdoros ir selektyviai patalpins į didžiulius maišus. Čia saugojamos medžiagos ateityje galės būti pakartotinai panaudotos statybos darbams. Prietaisas padės taupyti ne tik žaliavas, bet žmogiškuosius išteklius – nuo armatūros jis savarankiškai šalins betono likučius, dulkes ir rūdis. Pakavimo sistema veiks naudodama elektros energiją, o atliekas surinks specialiu vakuuminiu siurbliu. Jame įtaisyti turbulencijos generatoriai sukurs dalį ERO veikimui reikiamos energijos.

Deja, kol kas apie šį ekonomišką prietaisą galime tik svajoti. Praeis nemažai laiko, kol aplinką tausojantis robotas griovėjas virs realybe.



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *