Robotika.lt

Ar online bendruomenė gali mokyti robotus? Robotai prašys pagalbos virtualioje erdvėje (Video)

Robotika.lt 23 rugpjūčio, 2014 Pramoniniai robotai

Akivaizdi ir nesuvokiamai sparti robotų integracija į mūsų gyvenimus verčia suvokti technologijos įtaką šiandieninėje visuomenėje… Kone kasdien „sumontuojami“ nauji (ir kaskart vis modernesni) mechanizmai, skirti asistuoti žmonėms darbe, buityje ir pan. Tačiau įprasta gyvenamoji žmonių aplinka ne visuomet yra lengvai suprantama robotams, besistengiantiems atlikti jiems paskirtas užduotis, pavyzdžiui, namų priežiūros srityje, ir tai neretai sukelia keblumų. Vis dėlto nesklandumai ne tik nesustabdo technologinės evoliucijos, bet netgi ją skatina… Ieškodami tinkamo problemos sprendimo būdo Vašingtono universiteto (angl. University of Washington) mokslininkai, vadovaujami profesorių Rajesh Rao ir Dr Maya Cakmak, pateikė inovatyvią idėją – kažko nemokantys robotai turi paprašyti pagalbos.

Ar online bendruomenė gali mokyti robotus. Robotai prašys pagalbos virtualioje erdvėje 1

Robotams suvokiama tik griežtai kontroliuojama aplinka, nes joje vystantys procesai yra nuspėjami ir lengvai numanomi. Tačiau toks gyvenimo modelis yra absoliuti priešingybė natūraliai aplinkai, kurioje kasdien funkcionuoja žmonės. Tikras pasaulis robotams – komplikuotas, užpildytas kintamų veiksmų ir netikėtumų, o tai dirbtinio intelekto mechanizmams neretai kelia nesklandumus atliekant net įprastas užduotis. Pavyzdžiui, indų sudėjimas į spintelę – lengvas uždavinys, tačiau indaplovės įjungimas – neįmanoma misija. Ir tai tik vienas iš, robotų kūrėjų pateikiamų, problemos pavyzdžių. Vis dėlto, pasak kūrėjų, robotai gali būti mokomi, pasitelkiant „žmogaus elgesio imitavimo principą“ ir rezultatyviai priimti informaciją, vėliau ją panaudojant praktikoje… Tačiau kartais tai užtrunka pernelyg ilgai.

Ar online bendruomenė gali mokyti robotus. Robotai prašys pagalbos virtualioje erdvėje 3

Siekdami patobulinti egzistuojančias teorijas Vašingtono universiteto mokslininkai sukūrė naują „tikslo imitacijos“ koncepciją, kuri remiasi roboto programavimu pasitelkiant tikslų (o ne elgesio) analizavimo praktiką – robotas užfiksuoja žmogaus atliekamą veiksmą ir tada sukuria jo tikslo modelį, t.y. nustato veiksmo sudėtingumą, pagrindinius procesus, laiko faktorių ir t.t. Tyrimo metu, pasitelkus Lego blokelių idėją, siekta atrasti paprasčiausią programavimo metodiką, kuri robotui suteiktų galimybę atkurti konkrečių procesų imitaciją… Bet tai vis dar tobulėjimo reikalaujantis aspektas. Taip pat kūrėjų grupė nusprendė „tikslų imitacijos“ šaltiniu pasirinkti ne konkretų žmogų–mokytoją, o virtualią bendruomenę, su kuria robotas yra užprogramuotas pasikonsultuoti. Robotas pateikia informacijos prašymą, susijusį su užduoties atlikimu, o bendruomenė pateikia sprendimo alternatyvas.

Nauja koncepcija ir roboto, kuris informacijos ieško interaktyvioje aplinkoje, prototipas pristatytas Honkonge vykusioje IEEE robotikos ir automatikos konferencijoje (angl. IEEE Conference on Robotics and Automation), o šių metų lapkritį, Pitsburge įvyksiančioje konferencijoje, kūrėjų komanda supažindins su tolesniais veiklos rezultatais šios idėjos tobulinime.



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *