Robotika.lt

Varles primenantys robotai talkins chirurgams

Robotika.lt 29 rugpjūčio, 2013 Robotai medicinoje Robotai pramogai
Tyrėjai Leeds’o Universitete naudoja medvarlių pėdas, kaip modelį savo kuriamiems mažyčiams robotams, kurie laparoskopinių operacijų metu ropos paciento pilve.
Šis mažytis įtaisas yra vienas iš universiteto Mechanikos Inžinerijos mokykloje kuriamų, gyvūnijos pasaulio įkvėptų robotų. Robotas sukurtas tam, kad ropotų paciento pilve, taip leisdamas chirurgams matyti, kas vyksta realiu operacijos laiku.
Medvarlių pėdos pasufleravo išeitį kritinei projekto problemai; kaip priversti robotą laikytis ant drėgnų ir slidžių paviršių, vertikalioje pozicijoje ir būnant aukštyn kojomis. Nors įprastiems mechanizmas nėra sunku atlikti šias užduotis, tačiau „varlių kojų“ technologija leidžia tai daryti nepadarant jokios žalos pacientui.
Vyriausioji tyrėja Anne Neville, Leeds‘o Universiteto Karališkosios Akademijos Naujųjų Technologijų Inžinerijos Katedros profesorė, teigė: „Medvarlės ant savo pėdų turi šešiakampio formos angas, kurios kontaktuodamos su šlapiu paviršiumi sukuria kapiliarines jungtis, todėl ir atsiranda traukos jėga. Panašiu būdu drėgnas alaus bokalas prilimpa prie padėkliuko, tačiau mūsų naudojamas varlių pėdų modelis leidžia sukurti daug tokių sukibimo taškų, o tai ir suteikia galimybe robotui keliauti ypatingai šlapiais ir slidžiais paviršiais, netgi aukštyn kojomis.“
Profesorė Neville pridūrė: „Kad veiktų efektyviai, robotas privalės gebėti patekti į visus pilvo vidinės sienelės plotus, pagal įsakymą gebėti apsisukti, sustoti ir filmuoti aukštos raiškos vaizdus, kuriais operacijų metu galėtų naudotis chirurgai.
Varlių įkvėpti robotai turi keturias kojas – kiekviena jų geba išlaikyti 15 gramų svorį viename paviršiaus kvadratiniame centimetre. Tyrėjai siekia sukurti prietaisą, kurio matmenys bus 20x20x20 mm, nors ilgą laiką buvo dirbama su kone dvigubai didesniu prototipu.
Dabar stengiamasi kurti dvigubai mažesnį modelį, kuris tilptų pro chirurginio pjūvio landą ir tiktų panaudojimui pilvo operacijose. Prototipo svoris dabar yra 20 gramų, tačiau ateityje jis bus gerokai sumažintas.

Parengta pagal: http://www.sciencedaily.com/releases/2013/04/130417224715.htm



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *