Robotika.lt

Roboto Creadapt nesustabdys jokios kliūtys (Video)

Robotika.lt 11 birželio, 2015 Robotai mokslui

Maždaug prieš pusę metų garsus robotikos specialistas Jean-Baptiste Mouret sukūrė robotizuotą vabzdį, kuris turi aštuonias autonomiškas kojas. Įdomiausia tai, kad robotas gali ir toliau savarankiškai judėti, kai netikėtai praranda vieną arba kelias kojas. Naujausias Jean-Baptiste Mouret kūrinys – robotas Creadapt, kuris juda šešiomis kojomis-ratais ir kaip tvirtina kūrėjai, ateityje jo negalės įveikti jokios kliūtys.

Judėdamas plokščiu ir tvirtu paviršiumi, robotas Creadapt juda kaip daugiaratis vežimėlis. Tačiau jei jis turi važiuoti kitokiu paviršiumi, pavyzdžiui, padengtu žole, purvu, žvyru arba lipnia medžiaga, robotas gali pakeisti savo judėjimo būdą, kuris bus labiausiai tinkamas tokiam paviršiui.

Robotas, netekęs savo galūnių ir robotas, bandantis efektyviai įveikti įvairių tipų paviršius, susiduria su viena ir ta pačia užduotimi – maksimaliai prisitaikyti prie naujos aplinkos. Robotai savarankiškai perpranta, kaip prisitaikyti prie esamų sąlygų, panašiai kaip vaikai. Mokydamiesi vaikai nuolatos gauna naujų žinių, atnaujina esamas, optimizuoja savo veiksmus, prisitaiko ir daro daugybę kitokių dalykų, kurie apibūdinami terminu „vystymasis“. Lygiai taip pat elgiasi ir projekto Creadapt robotai. Kai patenka į naują situaciją, jie bando įvairius variantus tol, kol randa patį geriausią.

„Pagrindinis projekto Creadapt tikslas – sukurti esminius evoliucinės robotikos principus, kurie naudoja evoliucinių algoritmų kūrybines ir adaptavimosi savybes, sugebančias parinkti optimaliausią roboto elgesio strategiją naujų arba netikėtų situacijų metu,“ – pasakoja Jean-Baptiste Mouret. „Tipiška užduotis – kai robotas patenka į situaciją, kurioje turi adaptuotis prie naujos aplinkos, pavyzdžiui, sulūžus galūnei arba pasikeitus paviršiaus tipui. Tokiu atveju robotas savarankiškai pasirenka kelis variantus, kurie padeda prisitaikyti ir ištirti naują aplinką. Praėjus kelioms minutėms robotas būna pasirengęs išspręsti sunkumus ir tęsia savo misiją iki tol, iki kol neprireikia naujos adaptavimosi procedūros.“


Parengta pagal dailytechinfo.org



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *