Robotika.lt

Robotas mokosi atpažinti save veidrodyje

Robotika.lt 7 lapkričio, 2012 Robotai humanoidai
NICO daug laiko praleidžia žiūrėdamas į veidrodį. Bet tai nėra paprasta tuštybė – Nico yra robotas humanoidas, kuris gali atpažinti savo atspindį – vienas žingsnis link tikros savimonės.

Tarp kitko, remdamasis atvaizdu veidrodyje, Nico gali beveik tiksliai suvokti, kokiame aukštyje yra jo ranka. Justinas Hartas ir Brajanas Skaselatis (Brian Scassellati) Jeilio universitete išmokė Nico atpažinti rankos vietą ir poziciją beveik 2 centimetrų tikslumu bet kuriame matmenyje. Tai erdvinio mąstymo žygdarbis, kurio anksčiau dar jokiam robotui nėra pavykę padaryti.

Nico yra pagrindinė dalis unikalaus eksperimento, kuriuo norima ištirti, ar robotas gali įveikti klasikinį savimonės testą, vadinamą veidrodžio testu. Ko reikia, norint išlaikyti testą? Gyvūnas (dažniausiai) turi suprasti, kad žymė ant kūno, kurį jis mato veidrodyje, iš tikrųjų yra ant jo paties kūno. Kol kas šį testą išlaikė tik delfinai, orkos, drambliai, šarkos, žmonės ir keletas rūšių beždžionių.

Tikslus atpažinimas, kur jo kūnas yra erdvėje yra būtinas, jeigu Nico nori susigrumti su veidrodžio testu, kuris pagal savo pobūdį yra 3D. Nors, iki tol robotui teks sužinoti daugiau apie save. Komanda planuoja išmokyti Nico atpažinti, kur yra jo liemuo ir galva, kokios jie yra formos, spalvos ir tekstūros, kad jis galėtų atkreipti dėmesį į žymę ant savo kūno. Nico jau supranta, kaip susieti savo galūnės judesį su judesiu atspindyje, o tai yra dar vienas svarbus įgūdis, pasiektas 2007 metais vykusio eksperimento metu .

„Kas mane džiugina, tai, kad robotas įsiminė savo išvaizdą ir dabar naudoja ją interpretuodamas informaciją iš veidrodžio.“ – sako Hartas. Jie su Skaselačiu pristatė savo darbą praėjusį mėnesį Kanadoje, Toronto mieste vykusioje konferencijoje apie Dirbtinį intelektą.

Mariana Vilijams (Mary-Anne Williams) iš Sidnėjaus Technologijų universiteto Australijoje pastebi, kad roboto savęs suvokimas yra ypatingai svarbus, jei norime, kad robotai kada nors saugiai dirbtų šalia žmonių. „Dauguma robotų šiandien ne tik neatpažįsta savęs veidrodyje, bet ir tiesiogiai neatpažįsta savo kūno dalių.“ – sako ji. – „Pavyzdžiui, robotas gali pasižiūrėti žemyn ir pamatyti savo pėdas, bet neatpažinti jų kaip savo.“

Savimonė yra paprasčiausias socialinis įgūdis ir be jo robotams bus sunku efektyviai bendrauti su žmonėmis, pridūrė Vilijams.

Parengta pagal Robot learns to recognise itself in the mirror


Žymos:

Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *