Robotika.lt

Dronas – perversmas gelbėjant širdies smūgio ištiktus žmones? (Video)

alfa.lt 25 lapkričio, 2014 Dronai Robotai medicinoje

Delfto technologijos universiteto absolventas Alecas Momontas sukūrė nepilotuojamą, savarankiškai skrendantį mini lėktuvą , kuris itin greitai gali pristatyti defibriliatorių į įvykio vietą. Šie dronai galėtų žymiai padidinti šansus išgyventi patyrus širdies smūgį, nuo 8 iki 80 proc., rašo Tudelft.nl.

Kai greitoji gauna skambutį apie širdies smūgio ištiktą pacientą, dronas per labai trumpą laiką gali nugabenti defibriliatorių į reikiamą vietą, o jame įtaisytas garso ryšys bei tiesioginės transliacijos kamera suteikia galimybę medikams stebėti įvykio vietą bei suteikti būtinas instrukcijas žmogui, kuris atliks defibriliaciją. Dronas atseka įvykio vietą pagal žmogaus mobilaus telefono signalą ir randa kelią, naudodamasis GPS sistema. Šis autonomiškai skrendantis lėktuvėlis gali pasiekti 100 km / h greitį, sveria apie keturis kg ir su savimi skraidina dar apie keturių kg svorio defibriliatorių.

Aleco Momonto atradimas gali paskatinti didelį perversmą gelbėjant tokius ligonius, nes ištikus širdies smūgiui, kritinės yra pirmosios kelios minutės. Todėl šie dronai, pasiekdami įvykio vietą anksčiau nei pagalbos automobilis, galėtų išgelbėti daug gyvybių. Naudingi jie būtų gelbėjant ne tik širdies smūgį patyrusius pacientus, bet ir skendusius, traumuotus ar turinčius kvėpavimo problemų.

Alecas Momontas teigia, kad per metus Europoje nuo širdies smūgio nukenčia net 800 tūkst. žmonių, iš kurių tik 8 proc. išgyvena, o pagrindinė to priežastis – per vėlai suteikiama pagalba. Greitosios medicinos pagalbos automobilis atvyksta vidutiniškai per 10 min., o smegenų mirtis įvyksta per 4-6 min. Tuo tarpu 12 km atstumu dronas defibriliatorių galėtų pristatyti vos per 1 min. O jame įtaisyta kamera bei garso ryšys, kuris leidžia palaikyti kontaktą su skubios pagalbos operatoriumi, sumažina įtampą, nes žmogus nesijaučia vienas, gauna instrukcijas ir žino, ar teisingai viską atlieka.

Alecas paskaičiavo, kad vienas toks dronas galėtų kainuoti apie 15 tūkst. eurų, tačiau ši suma nėra didelė, galvojant apie tai, kiek gyvybių būtų išgelbėta šio įrenginio pagalba.

Tačiau šiam atradimui vis dar yra keletas kliūčių. Dronai gali skristi patys, tačiau tai vis dar draudžia Nyderlandų įstatymai. Be to, šie dronai kol kas nebuvo tiriami su realiais pacientais, o jų sugebėjimas išvengti kelyje pasitaikančių kliūčių, dar turėtų būti tobulinamas. Tačiau Alecas turi viltį, kad penkių metų bėgyje šie dronai taps svarbia medicininės pagalbos dalimi.


alfa


Žymos:

Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *