Robotika.lt

Bepiločių orlaivių pritaikymas saugant valstybės sieną

Technologijos.lt 6 sausio, 2016 Dronai

Bepiločiai orlaiviai, kitiems dar geriau žinomi kaip dronai – tai tikrai pravartūs ir didelio pasisekimo sulaukę mechaniniai sutvėrimai. Jų panaudojimas apima daugybę sričių – pradedant vaikų žaislais, baigiant kiek sudėtingesniais kariniais įrenginiais. Beskaitydami jūs suprasite, kaip gi bepiločiai orlaiviai gali pasitarnauti saugant Lietuvos Respublikos išorės sieną.

Tariamas koks nors sienos pažeidimas, iškart siunčiamos pajėgos tai patikrinti. Dažniausiai tai būna pasieniečių visureigiai, pėstieji pasieniečiai arba sraigtasparniai. Bet iškyla viena problema. Dėl menkiausio įtarimo į pelkes ir miškus siųsti visureigius ar sraigtasparnius visiškai neapsimoka. Kodėl? Todėl, kad visureigiai gali susidurti su nepravažiuojamais keliais. O sraigtasparnio skrydis yra ganėtinai brangus. Vienas sraigtasparnio skrydis kaštuoja tiek, kiek kainuotų geras bepilotis orlaivis. Savaime suprantama, kad mažieji bepiločiai nepakeis sraigtasparnių dėl vieno dalyko – sraigtasparniai gali panešti žymiai daugiau įrangos bei atlikti sudėtingesnes operacijas. Tačiau pirminiam žvalgomajam skrydžiui pilnai pakaktų drono. Be to, elektra valdomi bepiločiai orlaiviai neteršia atmosferos, o tai labai svarbu šiandienos pasaulyje.

Pavyzdžiui, turime paprastą bepilotį orlaivį, kuris gali tik skristi. Savaime aišku, kad toks niekam nereikalingas. Antras žingsnis, kurį reikia atlikti, kad mūsų dronas taptų puikia stebėjimo sistema, reikia jį apkarstyti reikalinga technika. Vienas iš svarbiausių stebėjimo įrenginių – tai vaizdo kamera. Tikrai nesunku surasti geros kokybės ir padorios kainos bei nepalankioms oro sąlygoms atsparių kamerų. Antra – termokamera – ji labai pravarti nakties metu, kai reikia gaudyti nelegalius migrantus, ar kontrabandininkus. Beje, šiais laikais galima rasti šiluminių kamerų vos už 300 EUR. Savaime suprantama, kad tokių šiluminių kamerų skiriamoji geba nebus labai didelė, bet greitiems ir žvalgomiesiems duomenims gauti labai pravers. Taip pat termokamera labai praverstų dingusių žmonių paieškoje iš oro. Nereikėtų užmiršti įmontuoti ir GPS imtuvo, visos ryšio įrangos ir, galbūt, netgi mikrofono. Ir kuomet mes turėsime tokį nedidelį ir įranga apkarstytą šnipelį – galėsime jį siųsti į patruliavimo misiją.

Paprasčiausios užduoties pavyzdys

Pateikiu vieną iš galimų scenarijų, kuriame didelį vaidmenį atliktų mūsų bepilotis orlaivis:

Naktis. Mėnulio nė ženklo, todėl labai tamsu, o vidury pelkių ir miškų – iš vis geriau nekišti nosies. Staiga pasienio budėtojas gauna perspėjimo signalą iš vieno jutiklio, kuris užfiksavo galimą neteisėtą valstybės sienos kirtimą. Per 1 min. parengiamas ir pakeliamas į orą bepilotis orlaivis. Jis nuskrenda į galimo pažeidimo vietą ir apžvelgia teritoriją šilumine kamera. Tuojau pastebima grupelė asmenų, kuri neteisėtai kirto valstybės sieną ir eina link miško pakraščio. Nieko nelaukiant, dronas perduoda pastebėto objekto koordinates, nusiunčia jas į pasienio postą, o pats iš oro seką savo taikinį. Neilgai trukus, žinodami tikslias objekto koordinates, pasieniečiai aptinka ir suima nelegalų grupelę. Rezultatas – kokybiškai ir sklandžiai atlikta sulaikymo operacija, sunaudojant mažai išlaidų.

Nauda ne tik pasieniečiams

Manau, kad visi suprantate, kokią naudą bepiločiai orlaiviai atneštų pasieniečiams. Tačiau yra ir kita viso šito reikalo pusė. Visiškai nebūtina leisti pinigų vien tik užsienietiškams dronams, jei juos gali pagaminti ir lietuviai. Reikia suprasti, kad mūsų universitetuose yra daug sumanių, išradingų ir norinčių kurti žmonių. Jie su mielu noru kuria, išranda, tobulina ir t.t. Reikia duoti užsakymus savos šalies mokslininkams, išradėjams ir tiems, kurie dar tik pradeda kurti, kad jie tobulėtų ir kurtų reikalingą produktą. Jei valstybės naudai reikalingi bepiločiai orlaiviai ir kiti įrenginiai būtų gaminami Lietuvoje – tai būtų, o ir turi būti, labai geras postūmis mūsų kūrėjams tobulėti ir kurti toliau. Tai reiškia, kad valstybės sienos apsaugai gaminami bepiločiai orlaiviai ne tik gaudys jau visiems nusibodusius nelegalus ir kontrabandininkus, bet ir kels mūsų šalies ekonomiką, mokslo lygį bei bus puikus pavyzdys visiems, kad Lietuvos išradėjai ir kūrėjai gali sukurti ir sukuria kokybišką bei paklausų produktą. Tad nereikia bijoti – reikia imti, bandyti ir sukurti ką nors naujo. Valstybė visomis išgalėmis turėtų skatinti savo piliečius kurti, na, o jau anksčiau minėti bepiločiai orlaiviai, kurie būtų naudojami saugant valstybės sieną, gali būti dar vienas puikus projektas, kuomet neišleidžiant milžiniškų sumų yra sukuriamas naudingas ir kokybiškas produktas.

Ir tai ne vien pasiūlymas Valstybės sienos apsaugos tarnybai, tai pasiūlymas visoms struktūroms, pradedant policija – baigiant kariuomene, nes oro saugumas šiais laikais yra labai svarbus veiksnys, kurį būtina užtikrinti. Na, o kur bepiločiai orlaiviai, tai netoli jau ir kosminiai palydovai…

Algimantas Masaitis


technologijos.lt


Žymos:

Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *