Autonomiškai dirbanti robotų statybininkų komanda (Video)
Ar kada teko matyti termitų bokštą? Šie maži vabzdžiai yra nuostabūs inžinieriai, gebantys konstruoti milžiniškus (palyginti su jų dydžiu) statinius, dirbantys nepailstamai, nepaisant pavienių individų žūčių.
Būtent ši organizuotų savarankiškų vabzdžių sistema ir pastūmėjo Harvardo Universiteto mokslininkus ir inžinierius sukurti autonomiškai veikiančių robotų statybininkų komandą.
„Termes“ – tai keturių metų trukmės projekto vaisius, tai kolektyvinė autonimškų robotų sistema, kuri gali statyti konstrukcijas ir trijų dimensijų struktūras, tokias kaip bokštai, pilys ar piramidės, be jokių išorinių komandų ar darbo rolių paskirstymo. Robotai geba nešioti plytas, statyti laiptus, užkopti jais, kad pasiektų didesnį aukštį ir pridėti plytas prie statinio.
„Pagrindinio įkvėpimo sėmėmės iš termitų, idėjos, jog gali nuveikti kažką išties sudėtingo, dirbdamas komandoje, be priežiūros ir jog galima darbuotis visiems darbuotojams neskirstant sudėtingų užduočių, o tik keičiant aplinką,“ – teigė vyriausioji tyrėja Radhika Nagpal, kompiuterijos mokslų profesorė iš Harvardo universiteto.
Termitai darbuojasi naudodamiesi fenomenu vadinamu „stigmerdžija“. Tai reiškia, jog termitai nestebi vieni kitų, tačiau reaguoja į aplinkos pokyčius aplink juos. Panašiai kaip ir skruzdės palieka viena kitai kvapų taką.
„Termes“ robotai veikia naudodamiesi tuo pačiu principu. Kiekvienas individas nežino kiek kartu darbuojasi kitų robotų, tačiau jie visi regi pasikeitimus aplinkoje ir į juos atsižvelgdami ima veikti.
Tai reiškia, kad jei vienas robotas sugenda, tai niekaip nepaveikia kitų roboto darbo. Inžinieriai paprasčiausiai užprogramuoja robotams brėžinius ir palieka juos vienus vykdyti užduotį.
Šiuo metu robotai yra gan nedideli – maždaug žaislinės mašinėlės dydžio – ir gan paprasti, naudojantys tik keturis nesudėtingus jutiklius ir tris judesio funkcijas. Pasak komandos, jų dydį galima nesunkiai keisti, priklausomai nuo projekto poreikių. Šie robotai gali būti pritaikyti dirbti ten, kur žmonės nepajėgtų arba jų gyvybėms kiltų pavojus – pavyzdžiui, statant pastatus Mėnulyje ar montuojant gynybinius įtvirtinimus karo zonoje.
„Gali būti, jog naudingesnė tarp centralizuotos ir decentralizuotos esanti statybos sistema, tačiau mes pademonstravome vieną ekstremumą: jog galima sukurti termitų veiklą atkartojančią technologiją,“ – teigė Nagpal. „Ir iš termito požiūrio taško, ji veikia puikiai.“
Facebook komentarai
Reklama
Reklama
Mūsų draugai
Naujausi įrašai
Europos Sąjunga ir robotika: kur link mes keliaujame?
Parrot SLAM dunk – paketas, skirtas bepiločių gamintojams (Video)
Mesh Mould – robotas-statybininkas (Video)
Inovacinis robotas-dažytojas PictoBot iš Singapūro (Video)
Plobot – robotas, mokantis vaikus programavimo (Video)
HES Hywings — bepilotis, naudojantis vandenilio kurą (Video)
Emotix Miko — komunikacinis robotas su emocijomis (Video)
MMS Drone – patvarus benzininis bepilotis (Video)
Draugaukime
Naujausi komentarai
Žymos
Visos kategorijos
- Dirbtinis intelektas
- Dronai
- Egzoskeletai
- Karinė robotika
- Namų robotai
- Naujausi
- Pagalbos robotai
- Pramoniniai robotai
- Robotai
- Robotai humanoidai
- Robotai ir menas
- Robotai ir žmonės
- Robotai kine
- Robotai medicinoje
- Robotai mokslui
- Robotai pramogai
- Robotikos ateitis
- Robotiniai automobiliai
- Robotiniai žaislai
Komentarai (0)