Robotika.lt

Akies implantas, atstatantis žmonėms regėjimą

Robotika.lt 1 gegužės, 2013 Robotai mokslui
Regėjimas – yra vienas svarbiausių žmogaus jutimų. Yra daug įvairių regos ligų, tačiau sunkiomis ir paveldėtomis ligomis, kaip pigmentinis retinitas, serga milijonai žmonių visame pasaulyje. Pigmentinis retinitas – tai paveldimos tinklainės degeneracijos, kurioms būdingas progresuojantis tinklainės funkcijos sutrikimas Bėgant metams, daugelio šių žmonių regėjimas silpsta ir jie net gali visai apakti. Bet kokio amžiaus žmogui netekus regėjimo labai sudėtinga adaptuotis jį supančioje aplinkoje.

Kad padėtų tokiems ligoniams, Vokietijos mokslininkai išrado mikro miniatiūrinį akies tinklainės implantą, kuris tam tikrame lygyje atstato regėjimą. Implantas – tai šviesos diodų matrica iš 1500 elementų, chirurginiu būdu įdedama po akies tinklaine. Šviesa, kuri patenka į akį, veikia šviesos diodus, o jie generuoja elektros srovę ir perduoda ją žemiau esantiems neuronams.

Tokiu būdu, pacientai, sergantys pigmentiniu retinitu, gali matyti šviesias ir tamsias zonas, atskirti pagrindines daiktų formas jau praėjus savaitei po operacijos. Tai, žinoma, nuostabu, tačiau kai kurie pacientai pasakojo, kad jie staiga pradėjo matyti nematomą infraraudonųjų spindulių šviesą. Implantas suteikia galimybę matyti tik labai primityviai, tačiau platesniame šviesos spektre. Kitaip tariant, žmonės su šiuo implantu gali matyti tokias spalvas, kurių negali įžvelgti paprasta žmogaus akis.

Vokiečių mokslininkai toliau tobulino implantą, norėdami suteikti jam daugiau funkcijų. Šalia šviesos diodų matricos jie išdėstė tiesioginių taškų stimuliavimo matricą (nėra šviesos diodų, tik elektros kontaktai). Implantavus šią matricą, pacientai galėjo matyti mažus taškelius, vertikalias ir horizontalias linijas ir netgi paprastas formas, pvz., L raidės formą.

Tačiau kam reikalinga tiesioginio stimuliavimo matrica? Pasirodo, kad prie šio „normalaus regėjimo” galima pridėti „virtualų kibernetinį regėjimą”. Pavyzdžiui, tiesioginio stimuliavimo taškų matricą galima prijungti prie GPS. Ir tada bus galima matyti rodyklę, kuri rodys jums kelią į tą vietą, kurios jums reikia.

Taigi gauname kibernetines akis, apie kurias rašė daugelis fantastų. Gali būti, kad ateityje, panašūs čipai bus naudojami ne medicininiais tikslais, o implantuojami į sveikas akis, kad praplėstų žmogaus regėjimo galimybes. Taigi, mes tapsime kyborgais, ir galėsime matyti, ko niekada nematėme.



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *