Robotika.lt

Apie uraganus įspės vienkartiniai skraidantys robotai (Video)

Robotika.lt 20 liepos, 2013 Robotai mokslui
Uraganas – viską aplink niokojanti gamtos stichija su kuria akistatos bando išvengti ne tik žmonės, bet ir robotai, taigi surinkti informacijos apie jį yra gana sunki užduotis. Nors ir yra specialiai uraganams tirti suprojektuotų lėktuvų, bet jie dideli bei pilotuojami žmonių, todėl pernelyg rizikingų užduočių imtis negali. Jas vykdyti yra pasiryžę maži ir autonomiški Floridos universiteto laboratorijoje sukurti robotai.

Apie uraganus įspės vienkartiniai skraidantys robotai

Tai 15 centimetrų ilgio, iš anglies pluošto pagaminti prietaisai, sveriantys ne daugiau už iPod Nano. Juose įmontuota techninė įranga leidžia išmatuoti oro slėgį, temperatūrą, drėgmės lygį, nustatyti roboto buvimo vietą bei laiką – visa tai padeda numatyti uragano judėjimo trajektoriją ir stiprumą. Jeigu vienam robotui nepavyksta nustatyti tikslių duomenų, gali būti panaudotos dešimtys ar net šimtai tokių prietaisų, kurie kolektyviškai renka informaciją ir padeda spręsti apie artėjantį uraganą.

Įdomus šių robotų judėjimo būdas: skraidantys aparatai nesistengia pasipriešinti vėjo ar vandens srovei, jie pasiduoda jos valiai. Paleisti į darbą šiuos ore skraidančius arba povandeninius prietaisus galima naudojantis nešiojamuoju kompiuteriu. Universiteto mechanikos ir aviacijos inžinerijos departamento profesorius Kamran Mohseni su studentais naudoja matematinius modelius, padedančius nustatyti atmosferos ir vandenynų regionus, kuriais keliaudami link savojo tikslo robotai sunaudotų kuo mažiau energijos. Būdami šalia reikiamos teritorijos jie gali išsijungti tam tikram laikui, kol sulauks tinkamo vėjo gūsio ar vandens srovės. Aptikę judėjimui reikalingą srovę jie vėl įsijungia, patenka į ją ir taip taupydami energiją juda tolyn.

Vieno roboto kaina siekia 250 dolerių (didmeninė kaina mažesnė). Tai sąlyginai nedidelė suma, nes prietaiso surinkta informacija verta kur kas daugiau, todėl vieno ar net viso būrio robotų netektis nėra finansiškai skaudi. Robotai gali būti naudojami ne vien klimato sąlygų pokyčiams registruoti, jie tinkami ir žemėlapių sudarymui, naudingi atliekant gelbėjimo operacijas. Naujieji pigūs bei autonomiški robotai yra puiki alternatyva didelėms ir brangioms žmonių pilotuojamoms sistemos.Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *