Robotika.lt

Įmantrus autonomiškai susilankstyti gebantis robotas – robotų technikos ateitis

Robotika.lt 20 rugsėjo, 2014 Robotai mokslui Robotai pramogai

Sumani inžinierių komanda išrado įmantrų robotą, kuris geba susilankstyti savarankiškai… Manoma, jog naujas metodas atvers neįtikėtinas galimybes robotų technikos tobulinimo darbuose, atskleisdamas automatizuotų mašinų potencialą. Nepaisant to, jog panaši metodika automatizuotų robotų gamyboje buvo panaudota anksčiau, šis robotas yra pirmas prototipas roboto, gebančio susiformuoti be (absoliučiai jokio) žmogaus įsikišimo (pvz., anksčiau pristatyta savaime susilankstanti lempa turi būti „įjungta“ žmogaus). „Įsivaizduokite dešimtys robotų palydovų, kurie siunčiami į kosmosą ir ten, nuotoliniu būdu, geba patys susimontuoti – jie darytų nuotraukas, rinktų informaciją…”, vieną iš šių robotų privalumų pateikė tyrimo bendraautorius Sam Felton.

„Pasiekti, jog robotas gebėtų save surinkti autonomiškai, iš tiesų, buvo funkcija, kurios veiksmingo efektyvumo siekėme daugybę metų…”, spaudai teigė vyresnysis autorius Rob Wood. Komandą, siekusią šio projekto įgyvendinimo, sudarė inžinieriai ir kompiuterijos ekspertai iš Wyss instituto, SEAS ir MIT (Masačiusetso technologijos institutas). Mokslininkų komanda pasitelkė paprastą popierių bei… vaikišką žaislą, Amerikoje vadinamą Shrinky dinks ( shrinky dinks – vaikams sukurtas žaislas arba „veiklos rinkinys“, jį sudaro dideli lankstūs lapai–lakštai, kurie įkaitinti orkaitėje susitraukia nekeisdami jiems suteiktos formos ar spalvos).

Naudodami minėtas medžiagas kūrėjai sumontavo elektromechaninę sistemą, integruotą į plokščią lakštą. Siekiant sukurti optimalų susilankstančio modelio dizainą buvo pasitelkti kompiuteriniai projektavimo įrankiai, o struktūriniai roboto lankstymosi aspektai paremti neseniai „atrasta“ origami technika (dėl unikalios origami metodikos robotai gali autonomiškai plėstis bei trauktis). Taip pat į suformuotą „lapo“ dizainą integruoti du motorai, dvi baterijos ir mikrokontroleris, kuris veikia kaip roboto smegenys. „Lapui“ suprojektuoti pasitelktas, kaip jau minėta, popierius, shrinky dinks žaislas (kuriamas naudojant polistireno medžiagą) bei lanksti jungtis.

Robotą taip pat sudaro įmontuoti vyriai, kurie yra užprogramuoti laikyti tam tikrus, specifinius, kampus, t.y. roboto padėtį… Įmantraus roboto veikimui įtaką daro karštis, kuris „paskatina“ susilankstymo etapų pradžią, o kai robotas atvėsta, polistereno medžiaga sukietėja – robotas tampa tvirtesnis, tuomet roboto smegenys gauna signalą ir sumanus robotas pradeda rėplioti tolyn, išvystydamas vienos dešimtosios mi/h greitį. Visas procesas reikalauja tiek energijos, kiek yra vienoje AA šarminėje baterijoje.

Naują ir unikalų robotų „gaminimo“ metodą pristatę kūrėjai tiki, jog šis būdas puikiai papildo 3-D robotų kūrimo metodą bei, taip pat, teigia esą įsitikinę, kad nauja technologija atvers neribotas galimybes savarankiškų robotų tobulinimo pramonėje.



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *