Robotika.lt

Lietuvių šedevras – ranka, galinti neutralizuoti sprogmenis ir padėti sergantiems Alzheimeriu

Delfi.lt 23 gruodžio, 2016 Robotai mokslui

Lietuvos mokslininkų ir studentų pasiekimai robotikos srityje yra labai įvairūs, bet vieni įdomiausių – praktiškai jau įgyvendinti. Vienas tokių pavyzdžių – Kauno technologijos universitete (KTU) sukurta robotizuota ranka – manipuliatorius.

KTU Elektros ir elektronikos fakulteto Automatikos katedros docentas Virginijus Baranauskas pasakoja, kad robotizuota ranka yra visai neseniai baigtas kurti sprendimas.

„Mano katedros kolega šį rudenį pristatė mūsų sukurtą daiktą, t. y., robotinę ranką – manipuliatorių, kuris gali būti valdomas gestais. Valdymas vyksta taip: žmogus ant savo rankos užsideda įvairių jutiklių, jie fiksuoja žmogaus rankos judesius ir būsenas, pavyzdžiui, ar pirštas atlenktas, ar užlenktas, o manipuliatorius stengiasi juos atkartoti“, – kalbėjo V. Baranauskas.

Ši robotizuota ranka gali ne tik lankstyti pirštus ar atkartoti gestus, bet ir atlikti įvairius veiksmus.

Pavyzdžiui, tokia robotinė ranka gali paimti šachmatą ir jį paduoti žmogui.

„Ši ranka gali būti naudojama įvairiems tikslams, pavyzdžiui, jei prie jos primontavus važiuoklę ir kamerą, ji gali būti naudojama sprogmenų neutralizavimui, duomenų rinkimui ir kitur, tik reikia ši įrenginį plėtoti“, – mano V. Baranauskas.

KTU skelbė, kad ši ranka kuriama siekiant šią technologiją pritaikyti žmonėms, sergantiems Alzheimeriu, taip pat darbui pavojingose sąlygose ar negalią turintiems žmonėms, norintiems dirbti iš namų.

Roboto valdymo projektas yra pagrįstas keturių inercinių jutiklių, išdėstytų ant žmogaus rankos ir roboto manipuliatoriaus, sistema, skirta servo pavaroms valdyti, žmogaus rankos judesiams atkartoti.

Servomechanizmais yra vadinamos elektros pavaros, kurios leidžiančia kontroliuoti tokius pavaros judėjimo parametrus kaip greitis, pozicija ir navigacija. Iš esmės tokį mechanizmą galima vadinti automatizuota valdymo sistema, kuri ir esant trikdžiams geba autonomiškai palaikyti reikiamus parametrus.

Sumanymas kurti robotizuotą ranką kilo universiteto studentui. Ji buvo kuriama rengiant baigiamąjį mokslo darbą. Ji buvo kuriama KTU Elektros ir elektronikos fakulteto kūrybinėse inžinerijos dirbtuvėse „Fab Lab Kaunas“.

„Tai yra vieno studento baigiamojo darbo projektas. Jis išėjo į gamybinę praktiką, kas yra įprasta mūsų universitete, tos praktikos metu jis rinko žinias apie pramonės tendencijas, išsirinko konkrečią sritį ir ją įgyvendino. Dabar šios rankos kūrėjas yra baigęs mokslus ir išvykęs į užsienį“, – pasakojo V. Baranauskas.

Šis sprendimas buvo pristatytas per šiemet lapkritį parodų ir kongresų rūmuose „Litexpo“ vykusią projekto „Išmani Lietuva 2016“ renginius.

Lankytojų susidomėjimo sulaukusi roboto manipuliatoriaus valdymo gestais sistema patraukė ir renginyje apsilankiusios prezidentės Dalios Grybauskaitės dėmesį.


delfi.ltFacebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *