Robotika.lt

Kiborgai-tarakonai padės gelbėti žmones (Video)

Robotika.lt 18 lapkričio, 2014 Pagalbos robotai

Kas galėjo pamanyti, jog vieną dieną tarakonai galės padėti išgelbėti žmones, nutikus didelei katastrofai ar nelaimei?

Grupė mokslininkų iš Šiaurės Karolinos valstijos universiteto (JAV) sukūrė technologiją, įgalinančią tarakonus aptikti garso šaltinus ir nustatyti jo vietą. Šis išradimas sukurtas siekiant padėti katastrofos atveju atrasti ir išgelbėti sužeistuosius, tačiau gali būti naudojamas ir šnipinėjant. Išradimui pasirinkti būtent tarakonai todėl, kad jie yra maži ir gali patekti į siauras, uždaras erdves, nesukeldami žalos.

Prie tarakono kūno, tarsi kuprinė, pritvirtinamas nedidelis elektroninis prietaisas, kuris yra sujungtas su jo nervų sistema. Šis įrenginys leidžia kontroliuoti tarakono judesius nuotoliniu būdu. Tarakonas su tokia „kuprine“ vadinamas kiborgu. Kiborgas (angl. cyborg) – tai organizmas, kurio natūralios biologinės galimybės papildytos techninės kibernetikos organais.

Ieškant aukų, pasitelkiant klausą, labai svarbu atskirti svarbius garsus (pvz. pagalbos šauksmas) nuo nesvarbių (pvz. vandens lašėjimas). Šiam tikslui ir buvo sukurti kiborgai, sugaunantys garsus ir siunčiantys juos tyrėjams. Identifikavus reikšmingus garsus, galima panaudoti kiborgus, kurie geba nustatyti iš kur jis sklinda.

Mokslininkai taip pat sukūrė technologiją, kuri gali būti naudojama kaip nematoma tvora, neleidžianti tarakonams išeiti iš tam tikros teritorijos. Ši „nematoma tvora“ taip pat nukreipia tarakoną šviesos link, kad pasikrautų saulės baterija, teikianti energiją mikrofonams. Baterijai nepasikrovus, tarakonai nebebūtų kontroliuojami.

Kol kas ši technologija buvo išbandyta tik laboratorijoje, tačiau ateityje išradimas gali būti labai naudingas. Tai yra didelis žingsnis į priekį, kadangi, katastrofos atveju, gelbėjimo ir paieškos misijose garsas yra geriausias būdas aukoms surasti.


Parengta pagal techsharx.com ir rt.com


Žymos:

Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *