JAV karinis laivynas netrukus atsisakys pilotuojamų lėktuvų
JAV karinio jūrų laivyno sekretorius laidoja vaikučių svajones užaugus tapti naikintuvų pilotais. Tokia specialybė, atrodo, tiesiog turės išnykti. Taip, kai žmogus nukreipia keleivinį lėktuvą į žemę, dažnas susimąstome, ar ne geriau būtų tą darbą perduoti robotui. Tačiau JAV karinio jūrų laivyno vadovybės pranešimas, kad naujasis naikintuvas „F-35 Lightning II” turėtų tapti paskutine žmogaus pilotuojama kovine skraidykle, kurią laivynas pirks, vis tiek skamba lyg filmo apie Terminatorių anonsas.
Leidinys „The Register“ citavo JAV karinio jūrų laivyno sekretorių Ray Mabusą, kovo 15 d. kalbėjusį konferencijoje „Sea-Air-Space 2015“:
„Orlaiviai be žmogaus piloto viduje atvers galimybes rizikingesniems eksperimentams, greitesniam sistemų tobulinimui ir jų diegimui laivyne. Nors pati bepiločio lėktuvo technologija nėra nauja, jos taikymas potencialiai taip smarkiai keičia mūsų veiklos metodus ir efektyvumą, kad to tiesiog neįmanoma apskaičiuoti.
Privalome tokioms idėjoms suteikti vietos augti ir plėtotis. Todėl per artimiausius mėnesius iš esmės apsvarstysime departamento veiklos organizavimą, kad galėtume kuo darniau įdiegti ir naudoti šios technologijos suteikiamas galimybes.“
Ta proga JAV karinis jūrų laivynas steigia naują bepiločių sistemų departamentą, kuris bus atsakingas už visų tipų tokių karinių sistemų – tiek veikiančių ore, tiek po vandeniu, tiek iš vandens išsilaipinančių į sausumą – veiklos koordinavimą ir priežiūrą.
Be to, R.Mabusas aiškiai parodė, kad JAV armija niekuo neatsilieka nuo moderniausių pradedančiųjų įmonių ir nesiruošia vilktis mokslo pažangos uodegoje. Todėl karinis jūrų laivynas pasirengęs aktyviai kurti užduotis sprendžiančių mašinų prototipus tam panaudodamas ir 3D spausdintuvus.
„Vienintelis dalykas, kuris riboja tokių technologijų galimybes, tai mūsų vaizduotė. Galimybė patiems greitai ir praktiškai bet kur „išsispausdinti“ karinę techniką yra nuostabu“, – kalbėjo R.Mabusas.
Ir tai nėra tik valdininko žodžiai. JAV karinis jūrų laivynas jau atliko eksperimentų, per kuriuos jūreiviai, naudodamiesi aukštosiomis gamybos technologijomis, tiesiog laive „Essex“ sukūrė bepiločio skraidančio aparato dalis, jį surinko ir paleidę skristi įvykdė numatytą užduotį.
Tokie skraidantys aparatai jau gavo pavadinimą CICADA („Close-In Autonomous Disposable Aircraft“). Gana dideliais kiekiais jie gali būti gaminami 3D spausdintuvu, valdomi nuotoliniu būdu arba skrydžio kryptį užduodant per GPS, o atlikę užduotį yra tiesiog sunaikinami.
Ir tai tik pradžia. Išties R.Mabusas svajoja, kad pasitelkus šią technologiją bus galima išvengti kankinamo, kartais metų metus trunkančio naujos įrangos diegimo armijoje proceso. Jei atsikračius naikintuvų pilotų išties pavyks pasiekti tokį rezultatą, galima ir palaidoti vieno kito berniuko svajonę. Gyvens ir be skrydžio svaigaus ar giedro dangaus už naikintuvo kabinos.
Tik vis tiek neramu, kad tai nevirstų mašinų karu prieš žmoniją. O ir pasimaišęs tokio bepiločio lėktuvėlio vairuotojas kur kas mažiau kankinsis nukreipdamas jį ten, kur negalima, – juk pats viduje nesėdi.
Kita vertus, gera žinoti, kad labiausiai mus pasirengusi ginti kariuomenė jau moka naudotis smegenimis.
Arnoldas Lukošius
Facebook komentarai
Reklama
Reklama
Mūsų draugai
Naujausi įrašai
Europos Sąjunga ir robotika: kur link mes keliaujame?
Parrot SLAM dunk – paketas, skirtas bepiločių gamintojams (Video)
Mesh Mould – robotas-statybininkas (Video)
Inovacinis robotas-dažytojas PictoBot iš Singapūro (Video)
Plobot – robotas, mokantis vaikus programavimo (Video)
HES Hywings — bepilotis, naudojantis vandenilio kurą (Video)
Emotix Miko — komunikacinis robotas su emocijomis (Video)
MMS Drone – patvarus benzininis bepilotis (Video)
Draugaukime
Naujausi komentarai
Žymos
Visos kategorijos
- Dirbtinis intelektas
- Dronai
- Egzoskeletai
- Karinė robotika
- Namų robotai
- Naujausi
- Pagalbos robotai
- Pramoniniai robotai
- Robotai
- Robotai humanoidai
- Robotai ir menas
- Robotai ir žmonės
- Robotai kine
- Robotai medicinoje
- Robotai mokslui
- Robotai pramogai
- Robotikos ateitis
- Robotiniai automobiliai
- Robotiniai žaislai
Komentarai (0)