Robotika.lt

IBM moko robotą humanoidą prižiūrėti vyresnio amžiaus žmones

alfa.lt 14 gruodžio, 2016 Pagalbos robotai Robotai humanoidai

Mielasis robotas humanoidas „Pepper“ netolimoje ateityje ne tik pasitikinės klientus parduotuvėse, bankuose ir viešbučiuose ar bus pašnekovu vienišiems vyresnio amžiaus žmonėms, bet ir taps slaugos specialistu. IBM tyrėjai, kartu su Raiso universiteto (Rice University) Hiustone studentais bei dėstytojais sukūrė daugiafunkcinio roboto pagalbininko, skirto senjorų priežiūrai prototipą.

Japonijos telefonijos giganto „SoftBank“ sukurtą robotą „Pepper“ IBM aprūpino dirbtinio intelekto platformos „Watson“ smegenimis ir kartu su Raiso universiteto kompiuterinės inžinerijos ir psichologijos fakultetų specialistais moko Peperį filmuojant žmogaus veido išraišką fiksuoti gyvybiškai svarbias jo organizmo funkcijas, pavyzdžiui kvėpavimą ar širdies plakimo dažnį ir ritmą. Robotas taip pat pastebės ir praneš, jei jo prižiūrimam žmogui kilo problemų arba jis, pavyzdžiui, parkrito.

„Robotas ne tik palaikys kompaniją vyresnio amžiaus žmonėms, bet, kad dar svarbiau, fiksuos duomenis realiu laiku, juos vertins ir pateiks visą informaciją medikams bei slaugos specialistams, kurie galės greitai priimti sprendimus“, – sakė IBM tyrimų padalinio viceprezidentas Arvind Krishna.

Jungtinių Tautų duomenimis iki 2030 metų žmonių pasiekusių 60 metų amžių skaičius pasaulyje išaugs 56 proc. Todėl vienas svarbiausių iššūkių bus kaip užtikrinti jų tinkamą priežiūrą namuose. „Žmonija sensta, tad turime ieškoti sprendimų, kurie užtikrintų visą reikalingą priežiūrą, tačiau kartu leistų vyresnio amžiaus žmonėms kuo ilgiau būti savarankiškiems ir gyventi įprastą gyvenimą savo namuose“, – apie besikeičiančią demografinę padėtį kalbėjo A.Krishna.

Ostine esančiame IBM Tyrimų centre sukurtas atskiras padalinys, tiriantis daiktų interneto, dirbtinio intelekto ir kognityvios kompiuterijos teikiamas vyresnio amžiaus žmonių priežiūros namuose galimybes. IBM specialistai kartu su medikais vertina, kokius daviklius ir sprendimus galima būtų diegti namuose, norint fiksuoti čia gyvenančių žmonių savijautą.

Pirmieji naujosios slaugos sistemos bandymai bus atliekami Italijoje, kur kartu su sveikatos priežiūros paslaugas teikiančia bendrove „Sole Cooperativa“ IBM kurs išmaniuosius vyresnio amžiaus kambarius.

Pavyzdžiui, pagal anglies dvideginio ir anglies monoksido koncentraciją ore, IBM technologijos padės fiksuoti ar žmogus yra konkrečiame kambaryje ir kiek laiko jame leidžia. Šie ir kiti duomenys leis dirbtiniam intelektui „Watson“ sudaryti kiekvieno asmens įprastą dienotvarkę – kada žmogus keliasi, kada ir kiek kartų per dieną valgo, kada eina miegoti. Jei dienotvarkė neįprastai pasikeistų, sistema apie tai automatiškai informuotų slaugos specialistus.

„Vyresnio amžiaus žmonės dažnai nemėgsta, kai kažkas primygtinai kišasi į jų įprastą gyvenimą, tad naujoji sistema leis išsaugoti jų privatumą, tačiau kartu padės mums suprasti žmonių įpročius, identifikuoti potencialias grėsmes ir, reikalui esant, laiku suteikti medicininę pagalbą“, – sakė „Sole Cooperativa“ prezidentė Roberta Massi.


alfaFacebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *