Robotika.lt

„Facebook“ žmones pakeitė kompiuteriu – jau srebia pasekmes

lrytas.lt 31 rugpjūčio, 2016 Dirbtinis intelektas

Kai žmones vienijantis socialinis tinklas nutaria dalį savo žmonių pakeisti kompiuterio algoritmu, nieko gero nelauk. Nieko gero ir neatsitiko. Rugpjūčio 26 d. „Facebook“ atleido redaktorius, kurie sekė, kokias šiuo metu aktualiausias („trending“) naujienas socialinis tinklas siūlo savo skaitytojams. Vietoj jų į darbą kibo kompiuteris ir per porą dienų pridirbo…

Taigi, gerbiamieji, ne tik Lietuvoje žmonės dirba per lėtai ir per brangiai. „Facebook“ nutarė, kad atsisakius redaktorių bus galima gerokai išauginti savo siūlomų naujienų srautus, tiksliau pritaikyti jas kiekvieno konkretaus vartotojo interesams ir rengti jas daugiau skirtingų kalbų.

Šių naujienų pasiūlymų lietuviai kol kas visai negauna, o dabar gali tuo netgi labai džiaugtis. Mat prireikė visai nedaug laiko, kad paaiškėtų – redaktorius pakeitęs kompiuteris yra visiškas bukaprotis, kuris tiesiog nesugeba atskirti tiesos nuo akivaizdaus paspaudimus renkančio melo.

Algoritmo užduotis yra sekti, kokie raktiniai žodžiai dažniausiai minimi žiniose ir žmonių komentaruose, ir naujienas su tais žodžiais kelti į viršų, nes jos dabar aktualios. Tikriausiai jau įžvelgiate loginę tokio sprendimo spragą. Ką ten spragą – Didįjį kanjoną!

Į tą kanjoną „Facebook“ siūlomų naujienų tiesa ir įkrito. Šeštadieni kompanija savo skaitytojams JAV kaip aktualiausią dienos naujieną siūlė žinią, kad „Fox News“ iš darbo atleido žinių vedėją Megyn Kelly. Ir ne šiaip, o todėl, kad ji slapta remia Hillary Clinton, o „Fox News“ – labai konservatyvus kanalas.

Būtų tikras skandalas, jei tai būtų tiesa. Bet kuris žmogus redaktorius būtų iškart supratęs – naujieną parašė apgavikai. Kompiuteris kur kas naivesnis, tad nutarė, kad tai itin svarbi žinia, ir užsispyręs ją laikė aukščiausioje siūlomų naujienų vietoje.

Galiausiai po antro patikrinimo žinutė buvo išvis pašalinta – matyt, dar atsirado vienas kitas žmogus, tačiau problema dėl to niekur nedingo. Juolab kad per savaitgalį kompiuteris sugebėjo pridaryti ir daugiau gana rimtų klaidų, tarp siūlomų naujienų kišo ir nešvankias, ir šmeižikiškas žinutes.

Nepatobulinus algoritmo, sukčiai labai greitai perpras, kaip valdyti „Facebook“ naujienų srautus, ir ten tiesos nė su žiburiu neberasi. Pati idėja populiarinti tas žinutes, apie kurias daugiausia kalbama, iš esmės nesuderinama su „Facebook“ paskelbta kovos su melagingų paspaudimų medžiotojais politika.

Piliečiai juk ne žurnalistai, negaišta laiko tikrindami faktų, noriai patiki drastiškiausiomis nesąmonėmis ir būtent jomis karščiausiai dalinasi. O jei jas dar pradės populiarinti ir paties socialinio tinklo naujienų algoritmas, tai jau virs visišku chaosu.

Taigi dabar lieka viltis, kad „efektyviau“ dirbantis kompiuteris kuo ilgiau neperprastų lietuvių kalbos. Arba „Facebook“ vadovybė perprastų, kad teksto vertinimas ir redagavimas tikrai nėra tas darbas, kurį pirmiausia galima perduoti kompiuteriui. Nors tie, kurie tų tekstų nerengia, matyt, dažnai taip ir mano.

Arnoldas Lukošius


Lrytas



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *