Robotika.lt

Amozon robotų konkursas paspartins sandėlių automatizavimą (Video)

Robotika.lt 26 kovo, 2015 Dirbtinis intelektas Pramoniniai robotai

Robotai naudosis naujausiais kompiuterinės regos bei mašininio mokymosi algoritmais, bandydami pakartoti žmonių atliekamas užduotis sandėliuose.

Sausainių pakeliai, kreidelių dėžutės bei guminiai ančiukai išbandys robotų regos bei manipuliavimo objektais galimybes, šią gegužę vyksiančiame konkurse. Jį organizuoja kompanija Amazon, skatindama robotikos meistrus kurti darbui prekių sandėliams skirtus robotus.

Konkurse dalyvaujantys robotai gaus taškus už reikiamos prekės buvimo vietos nustatymą, jos paėmimą, transportavimą ir supakavimą į siuntai skirtas dėžes. Robotai, kurie netyčia sutraiškys sausainius arba išmes žaislą, gaus baudos balų. Komanda, kurios sukurtas robotas surinks daugiausiai tašku, gaus 25 000 JAV dolerių prizą.

Amazon jau naudojasi robotų paslaugomis, savo milžiniškuose prekių paskirstymo sandėliuose. Robotai ieško reikiamų prekių lentynose, o jas radę pristato žmonėms darbininkams, kurie supakuoja ir išsiunčia prekę. Šie mobilūs, Kiva Systems kompanijos, kurią prieš trejus metus už 678 milijonus doleriu įsigijo Amazon, sukurti robotai, gerokai sumažina žmonių darbuotojų sandėliuose nueinamą atstumą bei taupo laiką. Deja, nei vienas robotas nesugeba taip atsargiai paimti prekių bei taip patikimai jas supakuoti kaip žmogus bei daryti tai taip pat greitai. Industriniai robotai yra apriboti savo preciziškų, pasikartojančių judesių, kuriems itin reikalinga kontroliuojama ir nekintanti aplinka.

Pete Wurmanas, Kiva Systems technologijų padalinio vadovas teigė, jog šiame konkurse dalyvaus beveik 30 komandų iš viso pasaulio. Konkurso finalas vyks Tarptautinės Robotikos ir Automatikos Konferencijos (ICRA 2015) metu Sietle (JAV). Kiekviename jo raunde robotui bus liepta paimti vieną iš 25 galimų skirtingų objektų nuo lentynų ir juos supakuoti. Kai kurios komandos kuria savo robotus, kitos – naudoja komerciškai prieinamas sistemas, aprūpindamos jas savo sukurtais grėbtuvais bei programine įranga.

25 objektai, kuriuos robotai turės paimti ir supakuoti. /Amazon iliustracija.

25 objektai, kuriuos robotai turės paimti ir supakuoti. (Amazon iliustracija)

Robotų laukiantys išbandymai tikrai nėra lengvi. Žmonės geba puikiai atpažinti objektus, jais manipuliuoti bei nuspręsti, kokios spaudimo jėgos reikia norint juos išlaikyti rankose. Tai labai sunki užduotis robotui, ypač jeigu susiduriama su nežinomu objektu, pasižyminčiu keista, netolygia forma ir gulinčiu neapšviestoje lentynoje, greta kitų pašalinių objektų. Amazon konkurso metu, visas užduotis robotai turės įvykdyti savarankiškai, be jokios jų kūrėjų pagalbos.

Wurmanas teigė, jog konkursui buvo parinkti skirtingi produktai, kurie leistų patikrinti, kaip robotas susitvarko su skirtingo dydžio, formos bei trapumo daiktais. Robotams teks darbuotis su beformėmis plastikinėmis pakuotėmis, sunkiai paimamais, mažais šunims skirtais žaislais bei trapiais sausainių pakeliais.

Video medžiaga apačioje demonstruoja, kaip šias užduotis atlikti ruošiasi Kolorado Universiteto komanda. Anot Dave Colemano, jo komanda panaudojo įsigytą programinę įrangą, bei savo pačių sukonstruotą robotinę ranką.

Konkursas ir jo rezultatai turėtų parodyti pastarųjų metų progresą, nuo to laiko kai rinkoje pasirodė pigesnių, saugesnių bei labiau adaptyvių robotų pasiūla. Naujojo tipo robotiniai manipuliatoriai padaro mašinas kur kas atsargesnėmis ir švelnesnėmis, dirbant su trapiais arba neaiškiais objektais. Kai kurie startuoliai kuria robotines rankas, kurios turėtų pasižymėti tokiu pat jautrumu ir judrumu kaip žmogaus rankos. Mašininio mokymosi progresas galėtų padėti robotams pasiekti neįtikėtiną pražangą objektų manipuliavime, per ateinančius keletą metų.

Proveržis įvyko 2006 metais, kai mokslininko Andrew Ng vedama tyrėjų grupė Stanforde išrado būdą, kaip robotai galėtų manipuliuoti neatpažįstamais objektais. Vietoje to, kad užprogramuotų robotą, kaip paimti tam tikros formos objektą, jie leido robotui „išstudijuoti“  tūkstančius 3D objektų vaizdų ir išmokti, kokio tipo suėmimas labiausiai tiktų skirtingų formų daiktams. Tai leido robotui suprasti, kaip paimti naujus objektus. Pastaraisiais metais robotikos tyrėjai vis labiau tobulina mašininio mokymosi būdą, vadinamą „giliuoju mokymusi“, todėl robotinio daiktų atpažinimo bei manipuliavimo jais galimybės ateityje tik gerės.

Nors iš šalies Amazon robotų iššūkis gali pasirodyti paprastas, tačiau, anot ekspertų, jis gali greitai padaryti didelį poveikį pasauliui. Jeigu konkurso metu robotams pavyks pasiekti numatytus tikslus, ateityje vis dažniau pamatysime šias technologijas pritaikomas praktikoje.


Parengta pagal technologyreview.comFacebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *