Robotika.lt

Nauja robotinė vaikštynė padeda pacientams susigrąžinti eiseną

Robotika.lt 24 lapkričio, 2014 Robotai medicinoje

Insultą bei kitus neurologinius sutrikimus patyrę žmonės, dažnai susiduria su mobilumo problemomis.  Siekiant sugrąžinti motorikos funkcijas, jiems tenka dalyvauti fizinės terapijos užsiėmimuose. Singapūro Nacionalinio universiteto tyrėjų komanda išrado robotinę vaikštynę, kuri padeda pacientams terapijos metu atgauti kojų judesius bei natūralią eiseną. Tai taip pat padeda padidinti fizioterapeutų darbo našumą ir pagarinti reabilitacijos užsėmimų kokybę.

Robotinė vaikštynė, sukurta tyrėjų komandos, kuriai vadovauja profesorius Yu Haoyong’as, suteikia atramą pacientui, bei tinkamai paskirsto jo dubeniui tenkantį krūvį. Taip pamažu atstatoma natūrali eisena. Taip pat robotas gali rinkti kiekybinius terapijos užsiėmimų duomenis, kuriuos vėliau analizuoja gydytojai bei fizioterapeutai, stebėdami paciento reabilitacijos progresą.

Terapiją pagerinanti robotinė pagalba

Robotinė vaikštynė susideda iš šešių modulių: visomis kryptimis galinčios judėti mobilumo platformos; aktyvaus kūno palaikymo įrenginio; liemens ir dubens judesių palaikymo įrenginio; kūno jutiklių sistemos; funkcionalaus elektrinio stimuliacijos įrenginio; ir intuityviosios roboto valdymo sąsajos.

Kūno jutiklių sistema analizuoja paciento eiseną, taip jam suteikiama reikiama atrama ir gebėjimas atlikti natūralius  judesius. Elektrinės stimuliacijos įrenginys gali tikslingai pasiųsti elektros srovę į reikiamą raumenį, taip padėdamas tinkamai ir laiku atlikti eisenos judesius. Vaikštynė geba suteikti pacientui pagalbinės jėgos, o taip pat ir papildomai pasipriešinimą bei trikdžius, priklausomai nuo terapeuto pasirinktos terapijos metodo. Taip pacientai gali dalyvauti įvairių tipų treniruotėse, kurias vien terapeuto rankų pagalba atlikti būtų sunku. Pacientas sąveikauja su vaikštyne, padedamas jėgos jutiklių sistemos,  kuri nustato vartotojo ketinimus. Sumanioji valdymo sistema naudoja šią informaciją, o taip pat ir judesių duomenis, leisdama kontroliuoti paciento eiseną. Dar vieną unikali šios robotinės vaikštynės funkcija – jai nereikia ėjimo takelio ir  ji leidžia atlikinėti terapijos užsiėmimus tiesiog ant grindų. Taip terapijos procesas pacientui tampa natūralesnis ir kur kas labiau intuityvesnis.

Profesorius Yu paaiškino, jog robotinė vaikštynė leidžia optimizuoti terapijos procesą. Pacientams kartojant judesius su natūraliais nustatymais, šie pasikartojantys judesiai užfiksuojami jų smegenyse. Tai leidžia palaipsniui ištaisyti patirtą judėsenos žalą.

Robotinis pagalbininkas fizioterapeutams

Be reabilitacijos proceso kokybės gerinimo, robotinė vaikštynė taip pat gerokai palengvins fizioterapeutų darbą, padės sumažinti jų fizinį krūvį, kurio reikia asistuojant pacientams pratimų metu.

Šiuo metu eisenos treniruotėms reikia vieno ar dviejų fizioterapeutų pagalbos, kurie turi palaikyti paciento kūno svorį bei prilaikyti jo juosmenį. Taip pat papildomo terapeuto pagalbos reikia, jeigu pratimų metu norima judinti paciento kojas. Tokie terapeutiniai užsiėmimai yra itin varginantys, fizioterapeutai dažnai kenčia nuo nugaros problemų. Tai apriboja reabilitacijos užėmimų kokybė, trukmę ir dažnumą.

Su robotine vaikštyne, fizinės pagalbos reikalaujanti terapijos dalis gali būti patikėta robotinei sistemai, tuo tarpu fizioterapeutas gali susitelkti į terapijos vadovavimą pacientui ir jos įvertinimo procesą. Taip pat šis robotas sumažina reikiamų fizioterapeutų skaičių, taip padidinamas darbo produktyvumas ir sumažinami kaštai.

Klinikinės studijos bei komercializacija

Profesorius Yu bendradarbiauja su Hope Technik kompanija, siekdamas optimizuoti robotinės vaikštynės darbą. Taip pat jis planuoja klinikines studijas su Nacionalinio Universiteto Ligonine, kad patvirtintų savo roboto efektyvumą bei pagerintų jo veikimą, atsižvelgiant į medicinos darbuotojų įvertinimus. O vėliau su Hope Technik pagalba, planuojama komercializutoti šią robotinę vaikštynę.

„Mūsų vizija – robotinės vaikštynės panaudojimas ambulatorinėse klinikose ir reabilitacijos centruose, gerinant pacientų terapijos procesą. Taip pat yra galimybė, jog pacientai galėtų atlikinėti terapijos užsiėmimus savo pačių namuose,“ – teigė profesorius Yu.


Parengta pagal phys.org

 

 



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *