Robotika.lt

Raven II – naujasis robotas-chirurgas (Video)

Robotika.lt 6 liepos, 2013 Robotai medicinoje
Šiuo metu garsiausiu ir didžiausiu robotu-chirurgu laikomas aparatas da Vinci, kainuojantis 1,8 milijonus dolerių ir sveriantis beveik pusę tonos. Tačiau jis turi du esminius trūkumus: pirma – tokia kaina prieinama tik labai turtingoms klinikoms, antra – da Vinci naudoja uždaro kodo programinę įrangą, todėl pašaliniai tyrėjai negali patobulinti roboto konstrukcijos ir įdiegti naujų technologijų.

Dėl šios priežasties Vašingtono ir Kalifornijos universitetų specialistai ir sukūrė analogišką robotą-chirurgą, kuris veikia operacinėje sistemoje Linux, o taip pat visas jo programinis kodas yra visiškai atviras ir prieinamas bet kokioms modifikacijoms. Palyginus su robotu da Vinci, Raven II yra gana lengvas ir pigus. Jis kainuoja maždaug 250 000 dolerių.

Kūrėjai po vieną roboto Raven II egzempliorių išsiuntinėjo į amerikiečių universitetus, tarp kurių yra: Harvardo universitetas, Džon’o Hopkins’o universitetas, Nebraskos universitetas, Kalifornijos universitetas Berklyje ir Kalifornijos universitetas Los Andžele. Dar du robotai liko Santa Krus’e ir Vašingtone.

Robotas-chirurgas gali judėti septyniose ašyse, turi kompaktišką elektroniką ir dvi robo-rankas, panašias į sparnus. Abiejų rankų galuose tvirtinami chirurginiai instrumentai ir keletas aukštos raiškos vaizdo kamerų. Modelis Raven II operacijas atlieka kol kas tik dirbtiniams pacientams ir muliažams.

Robotas chirurgas 1

Kūrėjai, norėdami kuo geriau ir greičiau įgyvendinti savo projektą, paruošė dvi roboto Raven II tobulinimo programas:

  • Visų aukščiau minėtų universitetų mokslininkai-tyrinėtojai užsiims roboto mokymu, kad jis galėtų atlikti kuo įvairesnes chirurgines operacijas.
  • Visus kitus roboto vystymo darbus atliks likusieji programos dalyviai – kitų universitetų darbuotojai.


Tokiu būdu tyrėjai sukurs komandinę platformą su daugybe programų, padedančių atlikti įvairaus pobūdžio operacijas, kurias robotas vykdys pagal žmogaus nurodymus. Toks ir yra šio projekto tikslas.

Šiuo metu Harvardo universiteto tyrėjai jau dirba ties programine įranga, kuri padės atlikti operaciją plakant žmogaus širdžiai. Robotas turės sinchronizuoti savo judesius su širdies plakimu taip, kad chirurgas jokio judėjimo nematytų ir galėtų operuoti tarsi statinį audinį. Kituose universitetuose irgi vyksta panašūs tyrimai.

Robotas Raven II ir visos kuriamos programos, skirtingai nei da Vinci, kol kas negavo patento bei patvirtinimo iš amerikiečių vaistų ir maisto produktų kontrolės komisijos (Food and Drug Administration). Tai reiškia, kad Raven II kol kas negalima naudoti medicininiams tikslams. Tačiau tikimasi, kad FDA pritars mokslininkų projektui ir palaikys jų iniciatyvą. Kadangi robotų naudojimas atveria smarkiai praplečia šiuolaikinės medicinos galimybes.


Žymos:

Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *