Robotika.lt

Dronai – ilgalaikės perspektyvos ar laikinas kaprizas?

Robotika.lt 18 kovo, 2015 Dronai

Vis dažnesnės diskusijos apie oro robotų panaudojimo galimybes bei ateities perspektyvas neretai būna kontraversiškos, vieniems – tai verslas bei neribotos saviraiškos ar darbo įrankis, kitiems – pavojų pranašaujantis mechanizmas ar net mados užgaida. Tačiau kad ir kokios nuomonės vyrautų, akivaizdu, jog dabar dronai išgyvena aukso amžiaus periodą.

„Tik pažiūrėkite į Google tendencijas žodžiams „dronas“ bei „DJI“. Atkreipkite dėmesį į videoklipų skaičių YouTube tinkle (~827,000). Pasak oro erdvės tyrimų firmos Frost & Sullivan, daugiau nei 200, 000 oro robotų buvo parduoti kiekvieną mėnesį 2014 metais. Prancūzų dronų gamintojas Parrot informuoja, kad pardavimų pelnas 2013 metais siekė 47 milijonus dolerių. Akivaizdu, kad patinka mums ar ne, matysime vis daugiau ir daugiau dronų padangėje ar per žinias, ir jie taps pigesni, greitesni bei saugesni,“ – portale „Techcrunch“ publikuotame straipsnyje teigia Philip McNamara. Apžvalgininkas pateikia prielaidas, kad dronai – didelį potencialą turinti rinka, su itin perspektyviomis panaudojimo galimybėmis. Pasak jo, tai nėra tik modernios visuomenės kaprizas.

Dronų naudojimo tendencijos

Nepilotuojamos oro transporto priemonės pamažu tampa įvairių industrijų dalimi. Verta paminėti, kad statybos įmonės dažniausiai neskuba pritaikyti naujųjų technologijų savo veikloje, tačiau dronai – išimtis (pvz., kompanijos Bouygues, Balfour Beatty ir Webcor pasitelkė Skycatch oro robotus statybviečių žemėlapiams sudaryti).

Dronai taip pat itin aktyviai naudojami vaizdų fiksavimui. Šiam tikslui jų potencialą išnaudoja ne tik vaizdo gamybos kompanijos, bet ir žinomi prekės ženklai, tokie kaip Walmart, BMW bei Nike. Pastarieji oro robotus pasitelkia reklaminių filmų kūrimui.

Žemės ūkio sektoriuje dronai naudingi, nes padeda stebėti laukus, įvertinti derliaus nuėmimo galimybę. Taip pat jie naudojami javų purškimui ir kitoms panašioms užduotims. Pavyzdžiui, kompanija Precision Hawk šiuo metu kuria programinę įrangą, kuri padėtų išmatuoti pasėlių aukštį ir aptikti piktžoles. Pažangi sistema taip pat gebėtų suskaičiuoti augalus. Panašiems tikslams naudojami, moderniomis programinėmis įrangomis apginkluoti dronai dažniausiai yra patvaresni energijos sąnaudų atžvilgiu. Jie gali ilgiau išbūti ore bei užfiksuoti didesni informacijos kiekį nei, pavyzdžiui, įprastas DJI dronas.

Oro robotai gyvybių gelbėjimui

Skraidantis robotas-defibriliatorius kol kas yra tik idėja, bet vykstant nuolatiniam progresui robotų technikos tobulinime, ši vizija gali greitai tapti realybe. Tokio pobūdžio dronai būtų itin naudingi dideliuose miestuose, kuriuose automobilių srauto intensyvumas trikdo eismą. Oro roboto neveiktų gatvėse susidariusios mašinų spūstys, todėl jis sugebėtų gyvybę gelbėjančią įrangą pristatyti sparčiai.

Be to, pavyzdžiui, kompanija MatterNet kuria dronus, kurie transportuoja medicinines priemones į sunkiai pasiekiamas vietoves. Taip pat jau sukurti oro robotai, padedantys skęstantiesiems. Autonominiai aviacijos mechanizmai gali būti pasitelkiami ir nelaimių prevencijai. Kompanija Drone America neseniai pristatė droną, kuris geba užfiksuoti temperatūros pokyčius ir išanalizuoti cheminės, biologinės bei radiologinės grėsmės tikimybę.

Ateities transportas – dronai

Dronų gerbėjai mano, kad ateityje oro robotai gali tapti puikia alternatyva tradiciniam transportui. Tačiau fantastinio filmo siužetą primenanti idėja nėra tik dronų mėgėjų pramanai. Kompanijos Jetsons ir Joby Aviation iš tiesų brandina sumanymą pritaikyti oro robotus žmonių skraidinimo galimybėms. Tam Joby Aviation kūrėjai bando pritaikyti VTOL (vertikalaus pakilimo ir nusileidimo) technologija bei sukonstruoti galingus anglies pluošto „sparnus“.

„Nepaisant to, kad tam tikrais aspektais tai nėra logiška, kaip ir dauguma priemiesčio gyventojų, aš noriu puoselėti šią svajonę. Akivaizdu, kad baterijos galia bei baterijos svoris turėtų dramatiškai patobulėti, o saugumo sistemos būti pritaikytos išvengti susidūrimo,“ – rašo straipsnio autorius, prognozuodamas esminių pokyčių tikimybę.

Dronai – perspektyvus verslas

Nepilotuojamų oro transporto priemonių tobulinimas bei dronams naudojamos programinės įrangos kūrimas neretai tampa iššūkiu ne tik dėl tendencijų pokyčių, bet ir dėl nuolatinio inovacijų poreikio. Vis dėlto verslininkai turėtų atkreipti dėmesį į esminius dalykus, tokius kaip siekis padaryti oro robotus saugesnius. Autonominiai aviacijos mechanizmai turi aiškiai matyti aplinką ir gebėti išvengti visų kelyje pasitaikančių kliūčių – tai yra viena svarbiausių dronų ypatybių. Tačiau sistemas, padedančias gerinti dronų veiklos saugumą, šiuo metu kuria vos keletas kompanijų.

Kad ir kokios naudojimo ar gamybos tendencijos vyrautų, dronai tampa mūsų visuomenės dalimi. Neabejotina, jog jų pritaikymo potencialas ateityje yra neribotas.


Parengta pagal techcrunch.com



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *