Robotika.lt

Žaibiškai greita robotinė žuvis (Video)

Robotika.lt 15 balandžio, 2014 Robotai mokslui
Tyrėjai sukūrė „minkštą“ robotinę žuvį, valdomą anglies dioksidu, kuri geba savarankiškai plaukioti bei žaibiškai manevruoti sprukdama nuo pavojaus, tarsi tikra žuvis.

Robotinės žuvys nėra naujas išradimas. Tačiau kažin ar jos gebėtų pasprukti nuo grobuonies, jeigu nuo to priklausytų jų išlikimas.

Susipažinkite su žuvies formos „minštuoju robotu“, sukurtu Andrew Marcheso, Masačiusesto Technologijos Instituto, Elektros Inžinerijos ir Kompiuterijos Mokslų absolvento. Ši robotinė žuvis geba atlikti pasprukimo manevrą, vadinamą „C-posūkiu“ per maždaug 100 milisekundžių, kaip ir gyva žuvis. Šis gebėjimas ir išskiria šią robotinę žuvį nuo kitų, panašių jos konkurenčių.

Minkštieji robotai, tai mašinos sudarytos iš minkšto išorinio apvalkalo ir judančios, naudojantis skysčiais ir dujomis, tekančiais kraujagysles primenančiuose vidiniuose vamzdeliuose. Matomas didelis susidomėjimas tokio tipo robotais, nes šiems atsitrenkus į žmogų nėra grėsmės susižeisti (taip pat nenukenčia ir baldai). „Mes domimės šiais minkštaisiais robotais dėl daugybės priežasčių,“ – teigė Daniela Rus, viena iš tyrėjų, kuri suprojektavo ir pagamino minėtąją žuvį. „Robotams vis dažniau ir dažniau saveikaujant su žmogumi ir jo buitimi, kur kas lengviau užtikrinti saugumą, jeigu robotų kūnas padarytas iš nepaprastai minkštų medžiagų. Dėl to nekyla pavojus susižeisti, jeigu robotas į tave rėšis.“ – teigė Marchesas. „Ši robotinė žuvis rodo, jog minkštieji robotai gali būti autonomiški ir demonstruoti aukštas veikimo galimybes. Žuvies atliekamas manevras toks greitas ir jo metu kūnas smarkiai išsilenkia taip, kad visa tai rodo, jog minkštieji robotai kai kurių užduočių atlikime gali būti kur kas veiksmingesni, nei įprastiniai „kietieji“ robotai.“

Robotinė žuvis susideda iš jos galvoje ir dubenyje įtaisyto kietojo kontrolės modulio, kuriame įmontuotos elektronikos detalės ir anglies dioksido talpa. Nuo čia per visą kūną keliauja dvi pripučiamos žarnelės. Šiose žarnelėse įtaisyti purkštukai, kurie visą žuvies kūną aprūpina anglies dioksido dujomis. Purkštukų veikimo greitis nulemia tai kaip greitai juda ir pati žuvis, tuo tarpu žarnelėje esančių dujų kiekis valdo žuvies judėjimo kryptį. Elektronikos modulis taip pat turi imtuvą, o tai leidžia robotą valdyti nuotoliniu būdu. Robotinė žuvis padengta minkšta, vandeniui nepralaidžia silikone guma, išlieta naudojantis 3-D būdu pagaminta forma.

Rus, Masačiusetso Technologijų Instituto Kompiuterijos Mokslų ir Dirbtinio Intelekto Laboratorijos vadovė, teigė, jog įprastinis robotas su šarnyrinėmis jungtimis nesugebėtų judėti taip greitai. Taip pat ji pabrėžė, jog unikali robotinės žuvies varomoji sistema – išsiplečiantys ir susitraukiantys anglies dioksido pripildyti vamzdeliai žuvies viduje – suteikia jai milžinišką pranašumą prieš gremėzdiškus žeme krypuojančius konkurentus. „Tiesa ta, kad gebėjimas nuolatos deformuoti kūną, leidžia šiems mechanizmams pasiekti begalines judesių galimybes, o tai neįmanoma su mechanizmais, kurie sudaryti iš šarnyrų.“

Šiuo metu, robotinė žuvis geba plaukioti tik kelias minutes. Vėliau jai išsenka anglies dioksido dujos. Tyrėjai dirba ties naująja versija, kurios veikimo laikas turėtų siekti pusvalandį, o dujos jos vidinėse žarnelėse bus pakeistos vandeniu.

Žinoma, Masačiusetso Technologijų Instituto komanda nesiėmė šio projekto tam, kad pamalonintų tingius akvariuminių žuvelių augintojus. Be minkštųjų robotų technologijų vystymo, Rus taip pat įžvelgia galimybę, šiai robotinei žuviai pasitarnauti tiriant gamtos pasaulį. Dabar gamtą tiriantys mokslininkai galės atlikti stebėjimus, apie kokius tik buvo galima svajoti. Naudojantis šia žuvimi bus galima iš arti stebėti povandeninį pasaulį, robotas galės prisišlieti prie kitų žuvų būrio, rinkti duomenis apie jų judėjimą ir įpročius.

Taip pat, „mes žvelgiame į šį tyrimą, kaip į pirmą žingsnį link minkštųjų robotų pritaikymo naudojimui žmogaus aplinkoje,“ – teigė Marchesas. „Esame ypač suinteresuoti kurti naujo tipo minkštąją robotinę ranką ir manipuliatorių, kurie būtų pagaminti iš tų pačių medžiagų bei remiantis tais pačiais principais, kaip ir robotinė žuvis.“



Facebook komentarai


Komentarai (0)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *